Zavřít reklamu

Do dvouhodinové keynote na letošním WWDC 2016 se toho vešlo opravdu hodně. Suverénně nejvíce času si ale – podle očekávání – uzmul iOS 10. Mobilní operační systém je pro Apple vzhledem k prodejnosti iPhonů a také iPadů tím nejdůležitějším ze všech a podle Craiga Federighiho, šéfa vývoje, se jedná o největší update vůbec.

Novinek je v iOS 10 opravdu požehnaně, během keynote jich Apple představil jen hlavních deset, o dalších se dozvíme až v následujících dnech a týdnech, ale obvykle se nejedná o nic převratného, ale spíše menší vylepšování současných funkcí, případně kosmetické změny.

Větší možnosti na uzamčené obrazovce

Zcela nový zážitek pocítí uživatelé s iOS 10 ihned z uzamčené obrazovky, a to díky funkci „Raise to Wake“, která probudí iPhone ihned po jeho zvednutí bez nutnosti mačkání jakéhokoliv tlačítka. Tuto funkci Apple implementuje zejména kvůli velice rychlému Touch ID druhé generace. Na nejnovějších iPhonech totiž uživatelé po přiložení prstu obvykle ani nestíhají zaznamenat, jaké oznámení na ně na uzamčené obrazovce čekají.

Nově tak bude pro rozsvícení displeje – a tedy zobrazení notifikací – stačit telefon zvednout. Až když budete s oznámeními vyřízeni, odemknete ho přes Touch ID. Ostatně právě notifikace prošly jak grafickou, tak funkční proměnou. Nově nabídnou podrobnější obsah a díky 3D Touch na ně budete moci reagovat, případně s nimi pracovat přímo z uzamčené obrazovky. Například na zprávy nebo pozvánky v kalendáři.

Vývojáři mohou využít kouzlo Siri. Stejně tak jako uživatelé

Na část prezentace týkající se Siri v iOS 10 český uživatel opět koukal trochu smutně. Siri se sice letos podívá do dvou nových zemí, jenže ani Irsko, ani Jihoafrická republika nás příliš netěší. A to o to méně, že Apple vůbec poprvé otevírá hlasovou asistentku pro vývojáře třetích stran, kteří ji tak mohou implementovat do svých aplikací. Nově Siri komunikuje například s WhatsAppem, Slackem nebo Uberem.

Siri navíc v iOS 10 nebude jen jako hlasová asistentka, ale její učící se schopnosti a technologie Apple využije také v klávesnici. Na základě své umělé inteligence nabídne při psaní taková slova, která patrně chcete napsat. S češtinou to ale opět fungovat nebude.

Organizování fotek jako u Googlu a lepší Mapy

Další novinkou v rámci iOS 10 je také oblast fotek. Apple do své nativní aplikace Fotky implementoval rozpoznávací technologii, která dokáže rychle organizovat fotky do kolekcí (tzv. „Memories“) na základě daného objektu. Chytrá vlastnost, avšak nijak revoluční – Google Photos fungují již nějakou dobu na velice podobném principu. Organizace a procházení fotek by nicméně mělo být v iOS 10 díky tomu přehlednější a efektivnější.

Velkou péči věnoval Apple také svým Mapám. Pokrok na dříve velice slabé aplikaci je vidět pravidelně a v iOS 10 se opět o něco posune. Vylepšeno bylo jak uživatelské rozhraní, tak i některé menší funkce, jako je přibližování v navigačním módu nebo více zobrazených informací právě při navigaci.

Největší novinkou v Mapách je ale zřejmě integrace aplikací třetích stran. Díky tomu si můžete pouze v rámci Map například zarezervovat stůl ve své oblíbené restauraci, následně si objednat odvoz a ještě za něj zaplatit – to vše, aniž byste aplikaci Mapy museli opustit. Jelikož ale v České republice pořádně nefungují například ani data o veřejné dopravě, integrace aplikací třetích stran patrně také tak efektivní nebude.

Home a ovládání celého domu z iOS 10

HomeKit jako platforma pro chytrou domácnost již nějakou dobu existuje, ale až v iOS 10 se ji Apple chystá pořádně zviditelnit. V iOS 10 totiž každý uživatel objeví novou aplikaci Home, ze které bude možné ovládat klidně kompletní domácnost, od žárovek přes vstupní dveře až po spotřebiče. Ovládání chytré domácnosti bude možné z iPhonu, iPadu i Watch.

Textový přepis zmeškaného hovoru a výrazné změny v iMessage

Nová verze iOS přichází s textovou transkripcí zmeškaného hovoru, jenž je uložen v hlasové schránce, a vylepšenou technologií rozpoznávání příchozích hovorů, která uživatelům sdělí, zdali se s nejvyšší pravděpodobností jedná o spam či nikoliv. Navíc i Telefon se otevírá aplikacím třetích stran, a tak i hovory přes WhatsApp nebo Messenger budou vypadat jako klasické telefonáty.

Nejvíce času se ale Apple věnoval změnám v iMessage, respektive aplikaci Zprávy, protože se rozhodl, že do ní implementuje mnoho funkcí, které si uživatelé oblíbili u konkurenčních aplikací jako Messenger nebo Snapchat. Konečně tak dostaneme náhled přiloženého odkazu či ještě snazší sdílení fotografií, ale největším tématem byly emoji a další oživení konverzací, jako jsou skákající bubliny, schované obrázky a podobně. To, co uživatelé již znají třeba právě z Messengeru, nyní bude možné využívat i u iMessage.

 

Do iPhonů a iPadů se iOS 10 chystá na podzim, ale vývojáři již stahují první testovací verzi a během července by měl Apple opět spustit veřejný beta program. iOS 10 půjde spustit až na iPhonu 5 a iPadu 2 či iPadu mini.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mám subjektivní radost, Apple se zaměřuje po dlouhé době zase na věci které mě pálí. Těším se na podzim. Snad se také jednou dočkáme české Siri. ?

  Subjektivní radost – asi bych to nazval stejně, ale přesto me neskutečně udivuje, jak Apple epicky a za potlesku plného sálu představuje implementaci věci, které považuji za samozřejmost u X let starých aplikací a googlu a dalších..
  ..třeba jak možnost plovoucího okna videa s funkcí „vždy na vrchu“ vyvolala neřízené ovace celého sálu – ocenuji, možnost pustit si youtube a pak se na něj dívat v plovoucí okně u jiné práce, ale skutečně jsou to novinky hodné potlesku a křiku?

  Tak je to vec, kterou nikdo jiny na trhu nema. Drzet na popredi vlc umi i postizena opice (tzn vase prirovnani, ze to konkurence davno ma) a i na Macu to tyhle aplikace uz umoznovaly. Ale aby dokazal system napr z youtube vystrihnouz video a to samostatne nechat bezet na popredi, to uz tak bezny neni

  Jenže to, že to jako geek uděláte bez záruky pro ostatní (nejede? No co, je to free appka třetí strany), pro sebe, postavené na aktuálním systému v určitém rozpoložení – to je jedna věc. Ale udělat to do systému, držet garanci funkčnosti pro stovky milionů lidí a zařízení, nepoškodit ostatní části a připravit to pro 7 let staré počítače – to prostě není práce na měsíc. :)

  Osobně jsem to moc nepochopil… Opravdu pujde odpovídat na zprávy z lock screenu??

  Ono to jde už přece i dnes, není potřeba odemykat iPhone pro odpověď.
  Jedinou nevýhodou toho pro mne třeba je, že v té chvíli nelze použít SwiftKey, ale pro men nepouživatelnou iOS klávesnici,

  Pokud chcete dělat Správu iPhonu, musíte odemknout, ale pokud chcete rychle odpovědět na Zprávu, pak není potřeba. Jen musíte mít zapnuté notifikace a zobrazení zpráv na uzamčené obrazovce.

  Já myslím, že se zde spousta zklamaných kritiků mýlí.. Apple si moc dobře uvědomuje, že iOS 8+9 stály za „kulové“, akcie padají, někteří akcionáři odešli a tržní podíl má spíše klesající trend.
  iOS 10 testuji od developer beta 1 a po bohatých zkušenostech s iOS 8+9 považuji „desítku“ za nejvíce vydařenou. Na to, že je dnes teprve beta 2, tak jsem velmi mile překvapen rychlostí, spolehlivostí a celkovou funkčností – která má sice drobné mouchy, ale ani zdaleka se to nepodobá uvedeným zpraseným verzím 8+9..
  Mimochodem, nepřibývají hlouposti, ale užitečné funkce – kdy u obchoďáku vystoupíte z auta a iPhone automaticky s vysokou přesností ví, kde jste zaparkovali, atd. Pro někoho hloupost, pro mě velká pomoc se kterou již nemusím běhat po celém parkovišti jako zloděj autorádií.. ;-)

celý text

Čtěte více.