Zavřít reklamu

ios9-iphone-ipad

Apple dle očekávání na WWDC představil novou verzi mobilního operačního systému iOS 9, která přináší pro iPhony a iPady více či méně viditelné, ale zato prakticky vždy užitečné novinky.

Jedna z hlavních změn se týká systémového vyhledávání, které toho v iOS 9 umí víc než kdy dřív. Vítanou proměnou prošla hlasová asistenka Siri, která rázem poskočila o několik úrovní výše, a Apple konečně přidal plnohodnotný multitasking. Ten se týká zatím výhradně iPadu. S iOS 9 také přichází vylepšení základních aplikací jako Mapy nebo Poznámky. Úplnou novinku představuje aplikace News (Zprávy).

Ve znamení chytrosti

Siri se předně dostalo lehké úpravy grafického kabátku po vzoru watchOS, ale pokud pomineme grafiku, nabízí nová Siri na iPhonu mnoho vylepšení, která normálnímu uživateli usnadní mnoho práce. Bohužel Apple na WWDC nezmínil, že by naučil hlasovou asistentku nějaké další jazyky, takže na české příkazy si budeme muset ještě počkat. V angličtině toho ale nově Siri zvládne mnohem víc. V iOS 9 s ní můžeme nově vyhledávat rozmanitější a konkrétnější obsah, přičemž vám bude Siri lépe rozumět a výsledky předkládat rychleji.

ios9-siri-search

Po pár letech experimentování zároveň Apple vrátil jasnou pozici pro Spotlight, který má opět vlastní obrazovku nalevo od té hlavní, a co víc – Spotlight přejmenoval na Search (Hledání). „Siri pohání inteligentnější Hledání,“ píše doslova a potvrzuje vzájemnou a významnou provázanost obou funkcí v iOS 9. Nové „Hledání“ nabízí návrhy kontaktů nebo aplikací v závislosti na tom, kde se pohybujete nebo jaká je denní doba. Stejně tak vám automaticky nabízí místa, kam můžete zajít na oběd nebo na kávu, opět podle aktuální situace. Když pak začnete psát do vyhledávacího pole, umí toho Siri ještě víc: předpověď počasí, převodník jednotek, sportovní výsledky a další.

Velice efektivně vypadá také tzv. proaktivní asistent, který sleduje vaší běžnou denní činnost, aby vám následně mohl nabídnout různé úkony ještě předtím, než je sami vyvoláte. Jakmile připojíte sluchátka, asistent v iOS 9 vám automaticky nabídne k přehrání písničku, kterou máte od posledně rozehranou, nebo při příchozím hovoru od neznámého čísla prohledá vaše zprávy a e-maily a pokud v nich dané číslo najde, sdělí vám, že by to mohlo být číslo daného člověka.

Konečně pravý multitasking a lepší klávesnice

Apple konečně pochopil, že se z iPadu začíná stávat pracovní nástroj, který u mnoha lidí zvládne nahradit MacBooky, a proto jej vylepšil tak, aby tomu také odpovídal komfort prováděné práce. Režimů multitaskingu na iPadech pak nabízí hned několik.

Tahem zprava vyvoláte funkci Slide Over, díky které otevřete novou aplikaci, aniž byste museli zavírat tu, v níž právě pracujete. Z pravé strany displeje vám vyjede jen úzký pruh aplikace, kde například odpovíte na zprávu nebo si zapíšete poznámku, panel zase zasunete a pracujete dál.

Split View přináší (pouze pro nejnovější iPad Air 2) klasický multitasking, tedy dvě aplikace vedle sebe, ve kterých můžete najednou provádět jakékoliv úkony. Poslední režim se jmenuje Picture in Picture, což znamená, že vám může na části displeje běžet video nebo FaceTime hovor, zatímco ve druhé aplikaci plnohodnotně pracujete.

iPadům se v iOS 9 Apple skutečně věnoval, a tak se vylepšení dočkala také systémová klávesnice. V řádku nad klávesami jsou nově tlačítka pro formátování nebo zkopírování textu a celá klávesnice pak při dvouprstém gestu funguje jako touchpad, přes který lze ovládat kurzor.

Lepší podporu v iOS 9 získávají externí klávesnice, na nichž bude možné využívat větší množství zkratek, které usnadní práci na iPadu. A konečně již nebude docházet k žádnému zmatení s klávesou Shift – v iOS 9 se při její aktivaci zobrazí kapitálky, jinak budou klávesy s malými písmeny.

ios9-keyboard

Novinky v aplikacích

Jednou z upravených základních aplikací jsou Mapy. V nich v iOS 9 přibyly data pro veřejnou dopravu, precizně nakreslené vstupy a výstupy do/z metra a to tak, abyste neztratili ani minutu svého času. Pokud si náhodou naplánujete nějakou trasu, Mapy vám inteligentně nabídnou vhodnou kombinaci spojů a samozřejmostí je také funkce Nearby, která vám doporučí okolní restaurace a jiné podniky pro využití volného času. Problém je ale opět v dostupnosti těchto funkcí, pro začátek podporují veřejnou dopravu jen největší světová města a v České republice se podobné funkce, jakou má již delší dobu Google, zatím nedočkáme.

ios9-notes

Významnou proměnou prošla aplikace Poznámky. Ta konečně ztrácí svou někdy až omezující jednoduchost a stává se plnohodnotnější „poznámkovací“ aplikací. V iOS 9 (a také v OS X El Capitan) bude možné v Poznámkách kreslit jednoduché skeče, vytvářet seznamy nebo jednoduše vkládat obrázky. Ukládat poznámky z jiných aplikací je díky novému tlačítku také snadné. Synchronizace napříč všemi zařízeními přes iCloud je samozřejmá, a tak bude zajímavé sledovat, zda například populární Evernote pomalu nezískává zdatného konkurenta.

ios9-news

V iOS 9 se objeví také zcela nová aplikace News (Zprávy). Ta přichází jakožto jablečná verze oblíbeného Flipboardu. News mají úchvatné grafické zpracování, v němž vám nabídnou zprávy přesně dle vašeho výběru a požadavků. Víceméně si vytvoříte vlastní noviny v digitální podobě s jednotným vzhledem, ať už budou zprávy z jakéhokoliv webu. Obsah bude vždy optimalizován pro iPad nebo iPhone a zkušenost ze čtení by tak měla být co nejlepší nehledě na to, kde zrovna novinky prohlížíte. Aplikace se zároveň bude učit, jaká témata vás nejvíce zajímají, a ty vám postupně nabízet. Prozatím ale nebudou News dostupné celosvětově. Vydavatelé se již nyní mohou ke službě přihlásit.

Energie sbalená na cesty

Nově se na iPhonech a iPadech dočkáme také vylepšeních, které se týkají úspory baterie. Nový nízkoenergetický režim v případě téměř vybité baterie vypne všechny nepotřebné funkce a zajistí tak ještě další tři hodiny bez nutnosti připojit zařízení do nabíječky. Když máte například iPhone displejem dolů, iOS 9 to podle senzorů pozná a když vám dorazí notifikace, zbytečně nerozsvítí displej, aby se baterie nevybíjela. Celková optimalizace iOS 9 pak má dodat všem zařízení jednu hodinu na baterce navíc.

Příjemná je také novinka ohledně velikosti nových updatů systému. Pro instalaci iOS 8 bylo třeba přes 4,5 GB volného místa, což byl zejména u iPhonů s 16GB kapacitou problém. Apple ale přes rok v tomto ohledu iOS optimalizoval a devátá verze bude k instalaci vyžadovat pouze 1,3 GB. Navíc má být celý systém svižnější, což asi nikdo neodmítne.

Pozitivně jistě budou přijaty také vylepšení v oblasti zabezpečení. Na zařízeních s Touch ID bude v iOS 9 nově aktivován šestimístný číselný kód místo současného čtyřmístného. To Apple komentuje slovy, že při odemykání otiskem prstu to stejně uživatel prakticky nezaznamená, ale 10 tisíc možných číselných kombinací to zvýší rovný jeden milion, tedy složitější pro případné prolomení. Pro vyšší bezpečnost přibude také dvoufázové ověření.

ios9-features

Pro zapojené vývojáře je nový iOS 9 již nyní dostupný k testování. Veřejná betaverze vyjde v červenci. Vypuštění ostré verze je pak tradičně plánováno na podzim, zřejmě souběžně s vydáním nových iPhonů. iOS 9 bude samozřejmě nabízeno zcela zdarma, a to konkrétně pro modely iPhone 4S a novější, iPod touch 5. generace, iPad 2 a novější a iPad mini a novější. Proti iOS 8 tak neztratilo podporu jediné zařízení. Ne na všech zmíněných iPhonech a iPadech však budou dostupné všechny představené funkce, jiné zase nebudou dostupné ve všech zemích.

Zajímavou aplikaci si Apple připravil také pro majitelé telefonů s operačním systémem Android, kteří by chtěli přejít na jablečnou platformu. Pomocí aplikace Move to iOS si může každý bezdrátově přesunout z Androidu do iPhonu nebo iPhonu všechny kontakty, historii zpráv, fotografie, webové záložky, kalendáře a další obsah. Volně dostupné aplikace, které existují pro obě platformy, jako Twitter nebo Facebook, vám aplikace automaticky nabídne ke stažení a ostatní, které rovněž na iOS existují, se přidají do wish listu v App Storu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ono to není o testování, Apple přímo řekl že Multitasking dostane jediné zařízení co má 2GB RAM a zbytek s 1GB mají smůlu a vůbec se neřeší stáří ani iPad mini 3 nedostane full Multitasking a ani iP6 plus, a Anton to neškrtnete myslel na ten Multitasking ne ná celý iOS 9

  treba decka nechat tak. si myslia ze s 1gb ram sa tam da zit vecne. proste je to malo a basta, a nejadna sa len o system ako taky ale o aplikacie aj tretich stran. proste velka hra si vela ukusne z ram, tym padom ak sa prekliknem do safari a otvorom par tabov hra sa resetne (padne). zakonite, nie je to nic zvlastne, prave preto nechapem ako poniektori mozu obhajovat doposial gigove ramky. a hlavne na tablet ukrutne malo kde su webstranky vlastne vzdy v plnom zobrazeni (nie mobilne verzie), otorite par tabov a uz sa vam stranky refreshuju. ale nie toto blbe apple ovce vidiet nechcu, system sa neseka lebo hned vsetko zatvara ak treba (a ani sa nepyta, mas rozohratu hru a isiel si si nieco pozriet na web? smola, hra sa resetla zacni odznovu). bolo jasne ze poriadny multitask sa s 1gb ram uskutocnit neda, cisla nepustia.

  Co se týče diskutovaného multitaskingu, jde podle mého minimálně částečně o marketing…jasně, že RAM zde hraje významnou roli, ale stejně tak dává smysl, že Apple na platformu, která nyní co do prodejů upadá, přináší v rámci ekosystému unikátní funkce! iP6+ na iPadech kanibalizuje a nejlepším způsobem, jak prodeje tabletů znovu oproti zbytku portfolia nakopnout, jsou takovéto uživatelsky velice lákavé funkce.

  Pokud jde o iOS9 jako celek, novinky mě jako středoevropana moc nepřesvědčily…o češtině a Siri už dlouho víme své, stejně tak spotlight je v našich končinách prakticky nepoužitelný. O místní adopci ApplePay a s tím spojeného Passbooku, nyní Wallet, snad ani není třeba mluvit. Stejně tak je těžko představitelná realita českých vydavatelských domů připravujících atraktivní a ve velké míře bezplatný obsah pro aplikaci News. A kapitolou samou pro sebe jsou pak Apple mapy, v jejichž rámci se podle mého odhadu hromadné dopravy dočkáme nejdříve napřesrok…
  S trochou nadsázky zhruba takto, pokud nežijete v Americe, nebo Číně, iOS9 si ani nevšimnete…

  P.S.: zvídavá, upřímně míněná otázka na níže komentujícího Antona: Už jste se někdy setkal s příznivcem Applu, který by např. po Google I/O ihned běžel na nejbližší Android fan page, a ukájel své ego v komentářích? (Naopak to platí docela spolehlivě…)

  Co se mi na iOS9 líbí je podpora klávesnice, ještě by to chtělo, aby fungovaly šipky pro rolování po stránce. Stačí podržet cmd a naskočí všechny zkratky, které lze v dané chvíli využít. Plný multitasking je lepší, ten částečný s malým oknemna levo je takový polovičatý. Ale to přehrávání videa v okně není špatné.

  Hmm, to jsem byl rád, když ho přesunuli nahoru – věčně jsem do něj omylem lezl, když byl vlevo, a teď tam bude zase! Další věc, co mě štve jsou ty jejich appky, viz news, nevím proč neni v nastavení přepínač a 90% těch jejich appek vypnout.

  tak si je dej do jednoho folderu :)

  To právě mám. Už od dob ios 4 :D ale i tak bych uvítal jejich vypnutí. A ještě by mohli vrátit zpět na lock screen unlock slider. Protože, to nechtěné odemykání/otvírání fotaku při vytahováni z kapsy, když přijde zpráva nebo hovor (ten už jsem kolikrát zvednul v kapse), je celkem opruz. Nevím jestli je to jen mnou nebo s tím má taky někdo problém? :)

  Naprostý souhlas. Taky mě Spotlight na levé straně štval. Nahoře mi neskutečně vyhovuje. Zbytečných aplikací bych se taky rád zbavil Například Tipy, Kompas, Připomínky, Diktafon, Podcasty, Akcie, Kiosek, Watch, Game centrum a Zdraví

  Zajímalo by mě, jak je to přesně s tím multitaskingem. Mám za to, že obraz v obraze by měl fungovat i na iPadu mini 3. Naopak Split View jenom pro Air 2. Jak mě to se Slide Over?

  Už to mám na iPadu Air první generace. Funguje to tak ,že v aplikaci jakýkoliv zatáhneš vlevo a vyjede panel. Zatím jsou tam jenom aplikace nativní z iOS. Mužeš v tomhle bočním panelu třeba číst poznámky,psát zprávy. Ale tím to končí. Nepojedou vedle sebe. Když klikneš na větší okno tak se tamto schová. Hold daň za menší ram

  Za mě bych letošní WWDC hodnotil asi takhle:
  OS X, iOS – nových funkcí málo, to mi nevadí, jestli bude vše opravdu dobře a svižně fungovat, což jsme se nedozvěděli (kdyby řekli, že odstranili chyby iOS 8, připustili by, že tam chyby byly)
  watchOS – nativní aplikace super, ostatní věci bych řekl spíše blbosti
  Music – vyzkouším, uvidím, nic moc přelomového jsem v tom neviděl
  Jako vývojáře mě WWDC spíše zklamala, ani ne tím, že není moc nových věcí, ale tím, že byla prezentace dost zmatená a vlastně nevím, co mi jako vývojáři nové systémy přinesou (kromě nativních aplikací pro watchOS a Swiftu 2). Jako příklad dám watchOS, kde ten pán rozebíral kupu času to, že půjdou dát fotky na obrazovku hodinek, ale kolem nativních aplikací toho zase tak moc neřekl. A představení Music mi už přišlo vyloženě trapně dlouhé a o ničem.

  To je podle mě tím, že Apple si je vědom toho, kolik lidí tu akci sleduje, tak už to spíš cílí na běžné uživatele, ačkoliv je to na developerské konferenci… A developeři se dozvědí více v dalších přednáškách…

  Jasně, tomu rozumím, na druhou stranu i pro běžného uživatele mi přišla prezentace dost zmatená s hodně malou informační hodnotou. Např. vystoupení Drake nebo ten člověk z Epic Games, který představoval engine, který mě osobně přišel tak jako normální.

  To je podle mě tím, že Apple si je vědom toho, kolik lidí tu akci sleduje, tak už to spíš cílí na běžné uživatele, ačkoliv je to na developerské konferenci… A developeři se dozvědí více v dalších přednáškách…

  To je podle mě tím, že Apple si je vědom toho, kolik lidí tu akci sleduje, tak už to spíš cílí na běžné uživatele, ačkoliv je to na developerské konferenci… A developeři se dozvědí více v dalších přednáškách…

  Očekávání pro letošní WWDC jsem neměl moc velký, snad všechno co se předpokládalo, se představilo… jedno velký zklamání mam teda v tom, co je vlastně pro ČR použitelný :/ Siri nic, predikce nic, Spotlight nic, mapy nic, Apple Pay nic…

  V rámci loňského WWDC pro mě, co by uživatele, byla dost negativní přehlednost systému, a to mam tak nějak pocit, že letos to ještě více zamotali, ať už ta „inteligence v Siri“ nebo 3 verze multitaskingu (2 okna, boční panel, videa)…

  Hezký plus vidím u poznámek a podporovaných zařízeních… Jinak souhlasím se Zbynkem Rihou, letos ta prezentace působila dost zmateně.

  Klidně mě opravte, ale při sledování přenosu jsme si všim, že samotný celý multitasking nebude na iPad mini 1. generace. Chtěl bych se zeptat jestli se to nějak změnilo?

  Ipad mini 2, jsem slepej nebo opravdu zmizely nabidky centra oznameni (tazeni prstem zvrchu) a pak nabidka zapnuti wifi atp pri tazeni ze spodu????

celý text

Čtěte více.