Zavřít reklamu

Apple dle očekávání na WWDC představil novou verzi mobilního operačního systému iOS 9, která přináší pro iPhony a iPady více či méně viditelné, ale zato prakticky vždy užitečné novinky.

Jedna z hlavních změn se týká systémového vyhledávání, které toho v iOS 9 umí víc než kdy dřív. Vítanou proměnou prošla hlasová asistenka Siri, která rázem poskočila o několik úrovní výše, a Apple konečně přidal plnohodnotný multitasking. Ten se týká zatím výhradně iPadu. S iOS 9 také přichází vylepšení základních aplikací jako Mapy nebo Poznámky. Úplnou novinku představuje aplikace News (Zprávy).

Ve znamení chytrosti

Siri se předně dostalo lehké úpravy grafického kabátku po vzoru watchOS, ale pokud pomineme grafiku, nabízí nová Siri na iPhonu mnoho vylepšení, která normálnímu uživateli usnadní mnoho práce. Bohužel Apple na WWDC nezmínil, že by naučil hlasovou asistentku nějaké další jazyky, takže na české příkazy si budeme muset ještě počkat. V angličtině toho ale nově Siri zvládne mnohem víc. V iOS 9 s ní můžeme nově vyhledávat rozmanitější a konkrétnější obsah, přičemž vám bude Siri lépe rozumět a výsledky předkládat rychleji.

Po pár letech experimentování zároveň Apple vrátil jasnou pozici pro Spotlight, který má opět vlastní obrazovku nalevo od té hlavní, a co víc – Spotlight přejmenoval na Search (Hledání). „Siri pohání inteligentnější Hledání,“ píše doslova a potvrzuje vzájemnou a významnou provázanost obou funkcí v iOS 9. Nové „Hledání“ nabízí návrhy kontaktů nebo aplikací v závislosti na tom, kde se pohybujete nebo jaká je denní doba. Stejně tak vám automaticky nabízí místa, kam můžete zajít na oběd nebo na kávu, opět podle aktuální situace. Když pak začnete psát do vyhledávacího pole, umí toho Siri ještě víc: předpověď počasí, převodník jednotek, sportovní výsledky a další.

Velice efektivně vypadá také tzv. proaktivní asistent, který sleduje vaší běžnou denní činnost, aby vám následně mohl nabídnout různé úkony ještě předtím, než je sami vyvoláte. Jakmile připojíte sluchátka, asistent v iOS 9 vám automaticky nabídne k přehrání písničku, kterou máte od posledně rozehranou, nebo při příchozím hovoru od neznámého čísla prohledá vaše zprávy a e-maily a pokud v nich dané číslo najde, sdělí vám, že by to mohlo být číslo daného člověka.

Konečně pravý multitasking a lepší klávesnice

Apple konečně pochopil, že se z iPadu začíná stávat pracovní nástroj, který u mnoha lidí zvládne nahradit MacBooky, a proto jej vylepšil tak, aby tomu také odpovídal komfort prováděné práce. Režimů multitaskingu na iPadech pak nabízí hned několik.

Tahem zprava vyvoláte funkci Slide Over, díky které otevřete novou aplikaci, aniž byste museli zavírat tu, v níž právě pracujete. Z pravé strany displeje vám vyjede jen úzký pruh aplikace, kde například odpovíte na zprávu nebo si zapíšete poznámku, panel zase zasunete a pracujete dál.

Split View přináší (pouze pro nejnovější iPad Air 2) klasický multitasking, tedy dvě aplikace vedle sebe, ve kterých můžete najednou provádět jakékoliv úkony. Poslední režim se jmenuje Picture in Picture, což znamená, že vám může na části displeje běžet video nebo FaceTime hovor, zatímco ve druhé aplikaci plnohodnotně pracujete.

iPadům se v iOS 9 Apple skutečně věnoval, a tak se vylepšení dočkala také systémová klávesnice. V řádku nad klávesami jsou nově tlačítka pro formátování nebo zkopírování textu a celá klávesnice pak při dvouprstém gestu funguje jako touchpad, přes který lze ovládat kurzor.

Lepší podporu v iOS 9 získávají externí klávesnice, na nichž bude možné využívat větší množství zkratek, které usnadní práci na iPadu. A konečně již nebude docházet k žádnému zmatení s klávesou Shift – v iOS 9 se při její aktivaci zobrazí kapitálky, jinak budou klávesy s malými písmeny.

Novinky v aplikacích

Jednou z upravených základních aplikací jsou Mapy. V nich v iOS 9 přibyly data pro veřejnou dopravu, precizně nakreslené vstupy a výstupy do/z metra a to tak, abyste neztratili ani minutu svého času. Pokud si náhodou naplánujete nějakou trasu, Mapy vám inteligentně nabídnou vhodnou kombinaci spojů a samozřejmostí je také funkce Nearby, která vám doporučí okolní restaurace a jiné podniky pro využití volného času. Problém je ale opět v dostupnosti těchto funkcí, pro začátek podporují veřejnou dopravu jen největší světová města a v České republice se podobné funkce, jakou má již delší dobu Google, zatím nedočkáme.

Významnou proměnou prošla aplikace Poznámky. Ta konečně ztrácí svou někdy až omezující jednoduchost a stává se plnohodnotnější „poznámkovací“ aplikací. V iOS 9 (a také v OS X El Capitan) bude možné v Poznámkách kreslit jednoduché skeče, vytvářet seznamy nebo jednoduše vkládat obrázky. Ukládat poznámky z jiných aplikací je díky novému tlačítku také snadné. Synchronizace napříč všemi zařízeními přes iCloud je samozřejmá, a tak bude zajímavé sledovat, zda například populární Evernote pomalu nezískává zdatného konkurenta.

V iOS 9 se objeví také zcela nová aplikace News (Zprávy). Ta přichází jakožto jablečná verze oblíbeného Flipboardu. News mají úchvatné grafické zpracování, v němž vám nabídnou zprávy přesně dle vašeho výběru a požadavků. Víceméně si vytvoříte vlastní noviny v digitální podobě s jednotným vzhledem, ať už budou zprávy z jakéhokoliv webu. Obsah bude vždy optimalizován pro iPad nebo iPhone a zkušenost ze čtení by tak měla být co nejlepší nehledě na to, kde zrovna novinky prohlížíte. Aplikace se zároveň bude učit, jaká témata vás nejvíce zajímají, a ty vám postupně nabízet. Prozatím ale nebudou News dostupné celosvětově. Vydavatelé se již nyní mohou ke službě přihlásit.

Energie sbalená na cesty

Nově se na iPhonech a iPadech dočkáme také vylepšeních, které se týkají úspory baterie. Nový nízkoenergetický režim v případě téměř vybité baterie vypne všechny nepotřebné funkce a zajistí tak ještě další tři hodiny bez nutnosti připojit zařízení do nabíječky. Když máte například iPhone displejem dolů, iOS 9 to podle senzorů pozná a když vám dorazí notifikace, zbytečně nerozsvítí displej, aby se baterie nevybíjela. Celková optimalizace iOS 9 pak má dodat všem zařízení jednu hodinu na baterce navíc.

Příjemná je také novinka ohledně velikosti nových updatů systému. Pro instalaci iOS 8 bylo třeba přes 4,5 GB volného místa, což byl zejména u iPhonů s 16GB kapacitou problém. Apple ale přes rok v tomto ohledu iOS optimalizoval a devátá verze bude k instalaci vyžadovat pouze 1,3 GB. Navíc má být celý systém svižnější, což asi nikdo neodmítne.

Pozitivně jistě budou přijaty také vylepšení v oblasti zabezpečení. Na zařízeních s Touch ID bude v iOS 9 nově aktivován šestimístný číselný kód místo současného čtyřmístného. To Apple komentuje slovy, že při odemykání otiskem prstu to stejně uživatel prakticky nezaznamená, ale 10 tisíc možných číselných kombinací to zvýší rovný jeden milion, tedy složitější pro případné prolomení. Pro vyšší bezpečnost přibude také dvoufázové ověření.

Pro zapojené vývojáře je nový iOS 9 již nyní dostupný k testování. Veřejná betaverze vyjde v červenci. Vypuštění ostré verze je pak tradičně plánováno na podzim, zřejmě souběžně s vydáním nových iPhonů. iOS 9 bude samozřejmě nabízeno zcela zdarma, a to konkrétně pro modely iPhone 4S a novější, iPod touch 5. generace, iPad 2 a novější a iPad mini a novější. Proti iOS 8 tak neztratilo podporu jediné zařízení. Ne na všech zmíněných iPhonech a iPadech však budou dostupné všechny představené funkce, jiné zase nebudou dostupné ve všech zemích.

Zajímavou aplikaci si Apple připravil také pro majitelé telefonů s operačním systémem Android, kteří by chtěli přejít na jablečnou platformu. Pomocí aplikace Move to iOS si může každý bezdrátově přesunout z Androidu do iPhonu nebo iPhonu všechny kontakty, historii zpráv, fotografie, webové záložky, kalendáře a další obsah. Volně dostupné aplikace, které existují pro obě platformy, jako Twitter nebo Facebook, vám aplikace automaticky nabídne ke stažení a ostatní, které rovněž na iOS existují, se přidají do wish listu v App Storu.

.