Zavřít reklamu

Healthbook zřejmě nebude jedinou softwarovou novinkou, kterou Apple letos představí. Podle serveru Finacial Times kalifornská společnost připravuje spuštění nového ekosystému pro tzv. smart home, jenž by spolupracoval s celou řadou domácích spotřebičů.

iPhone, iPad či iPod touch už je v současnosti možné připojit k množství zařízení, jako je termostat Nest nebo žárovky Philips Hue, pro tyto periferie však doposud neexistuje jednotná, přehledná platforma. Podle nejnovější zprávy FT se právě o takové sjednocení Apple brzy pokusí, a to pomocí rozšíření programu MFi (Made for iPhone/iPod/iPad).

Tento program doposud fungoval jako prostředek oficiální certifikace pro sluchátka, reproduktory, kabely a další drátové i bezdrátové příslušenství. Mladší sourozenec MFi by měl nyní zahrnout i osvětlení, topení, bezpečnostní systémy a různé domácí spotřebiče.

Zatím není jisté, zda program doplní i centrální aplikace či hardware, Apple by ale mohl z vlastních zdrojů zajistit ochranné prvky proti případným hackerským útokům. Nový program bude také prezentován pod novou značkou nezávislou na původním MFi, a tak by sjednocené softwarové centrum dávalo smysl.

Tato nová platforma by Applu mohla přinést menší výdělek z udělování certifikací (cca 4 dolary za jeden prodaný kus příslušenství), ale zejména rozšíření už tak širokého ekosystému. Možnost propojení iOS zařízení a inteligentní domácnosti by stávajícím uživatelům dávala o důvod víc, proč si k iPhonu pořídit ještě iPad či Apple TV. Potenciální zákazníci by pak mohli tato zařízení upřednostnit před konkurencí, jež podobnou platformu neposkytuje.

Právě proto bychom se mohli nové verze MFi dočkat již na letošním veletrhu WWDC. Od této akce se v minulých týdnech očekávalo představení fitness aplikace Healthbook či chytrých hodinek iWatch. Ať už se tyto spekulace vyplní, či nikoliv, podle dnešní zprávy bychom se 2. června alespoň jedné nové platformy dočkat měli.

Zdroj: FT
.