Zavřít reklamu

Apple jen velice nerad prozrazuje detaily o svých produktech a záměrech předtím, než je představí světu. Jsou ovšem oblasti, kde bude muset minimálně část svých plánů sdělit předem, protože jsou významně regulované zákony. Jedná se zejména o zdravotnictví a dopravu a kalifornská firma nyní veřejně přiznala, že na autonomních vozidlech pracuje.

Dosud byly jakékoliv automobilové snahy Applu předmětem spekulací a sama firma věc nechtěla komentovat. Jen výkonný ředitel Tim Cook párkrát naznačil, že to je skutečně možná oblast zájmu. Ve zveřejněném dopise americkému úřadu pro bezpečnost provozu (NHTSA – National Highway Traffic Safety Administration) nicméně Apple poprvé otevřeně přiznal své plány. Navíc ho doplnil o oficiální vyjádření, v němž práci na autonomních systémech skutečně potvrzuje.

V dopise Apple úřad mimo jiné žádá, aby byly nastoleny stejné podmínky pro všechny účastníky, tedy stávající výrobce i nováčky v automobilovém průmyslu. Zavedené automobilky mají totiž nyní v rámci různých zákonů například zjednodušenou cestu k testování autonomních vozidel na veřejných komunikacích, zatímco noví hráči musejí žádat o různé výjimky a nemusí být tak snadné se k takovému testování dostat. Apple žádá stejné zacházení především s ohledem na bezpečnost a vývoj všech s tím spojených prvků.

[su_pullquote align=“right“]„Apple výrazně investuje do strojového učení a autonomních systémů.“[/su_pullquote]

Apple v dopise popisuje „významné společenské výhody“ spojené s automatizovanými vozy, které vidí jako život zachraňující technologii, jelikož má potenciál každoročně zabránit milionům bouraček a tisícům úmrtí na silnicích. Dopis americkému regulátorovi netradičně otevřeně odhaluje plány Applu, jemuž se dosud i přes různé indicie dařilo formálně projekt tajit.

„Poskytly jsme NHTSA své komentáře, protože Apple výrazně investuje do strojového učení a autonomních systémů. Existuje mnoho potenciálních užití těchto technologií, včetně budoucnosti dopravy, takže chceme pracovat s NHTSA, abychom pomohli definovat nejlepší postupy pro celé odvětví,“ okomentoval dopis mluvčí Applu.

O využití různých technologií v dopravě píše Apple i v samotném dopise z 22. listopadu, pod nímž je podepsaný Steve Kenner, ředitel integrity produktů Applu. Firma s NHTSA řeší také otázku ochrany soukromí uživatelů, jež by měla být zachována i přes potřebu sdílení dat mezi výrobci za účelem vyšší bezpečnosti a řešení dalších záležitostí, jako jsou otázky etiky.

Aktuální zaměření Applu na vývoj strojového učení a autonomních systémů prozatím nikterak nepotvrzuje, že by měla firma pracovat na vlastním autě. Možností nadále zůstává například poskytování daných technologií ostatním výrobcům. „Podle mého názoru je jen otázka času, než Apple začne hovořit o automobilovém projektu přímo. Obzvlášť když v dopise pro NHTSA nabádá k otevřenému sdílení dat,“ je přesvědčen Tim Bradshaw, redaktor Financial Times.

V současné chvíli je podle nejmenovaných zdrojů známé jen to, že by měl automobilový projekt v Applu, označovaný jako Project Titan, od léta vést zkušený manažer Bob Mansfield. O pár týdnů později se pak objevila zpráva, že se firma začala soustředit zejména na vlastní samořídící systém, což by odpovídalo i výše popsanému dopisu.

V následujících měsících by tak mělo být zajímavé vývoj kolem autoprojektu Applu sledovat. Vzhledem k významně regulovanému odvětví bude Apple muset chtě nechtě mnoho informací a dat prozradit dopředu. S podobně regulovaným trhem se pak setkává také v oblasti zdravotnictví, kam vstupuje se stále větším počtem produktů od ResearchKitu přes Zdraví až po CareKit.

Jak z oficiálních dopisů amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA – Food and Drug Administration) zjistil magazín Mobi Health News, Apple s FDA systematicky spolupracuje již tři roky, tedy od chvíle, kdy do zdravotnictví poprvé významněji vstoupil. Nadále však dělá kalifornská firma všechno pro to, aby své kroky utajila. Důkazem je fakt, že po medializované schůzce právě s FDA z roku 2013 obě strany podnikly množství kroků, aby se jejich na další četná setkávání nepřišlo.

Applu se tak prozatím v oblasti zdravotnictví daří s příslušnými úřady a dalšími institucemi spolupracovat tak, že většinu z toho, co chystá, nemusí veřejnosti prozrazovat předem. Nicméně vzhledem k tomu, že jeho stopa ve zdravotnictví je stále větší, je zřejmě jen otázka času, než bude muset i s FDA přejít do jiné podoby spolupráce. V automobilovém průmyslu na něj čeká to stejné.

Zdroj: Financial Times, Mobi Health News

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Aha, takze ostatni maju dat Applu vsetko, co zistili pri vyvoji autonomnych aut, aby mali novacikovia a firmy, ktore uz minuli desiatky, mozno stovky milionov USD, rovnake podmienky na zaciatku :-)

  To mi pripomina, ako Apple zazaloval Samsung za „Slide to unlock“ :-)

  Tak nevim, ale četli jsme oba stejný článek? Nic takového jsem teda z článku nepochopil.

  vidite, ja jsem z toho clanku pochopil to co DFX, apple chce v ramci odvetvi prosadit sdilena data, na kterejch chce natrenovat svuj system (sehnat tyhle data je to nejslozitejsi, natrenovat ten system uz neni tak velkej problem…no a pokud vam jezdi auta a sbiraj ty data tak je mate, pokud je nesbiraj tak je nemate a nemuzete ani takovej system delat…firmy jako mercedes, tesla nebo google maj auta co jezdi a sbiraj data co se hodi na trening, apple nic takovyho nema a proto mu ujizdi vlak,…apple by meli poslat doprdele, nebo by apple na oplatku mel opensourcovat vsecko co ma, treba pro moji novou firmu ktera chce vyrabet klony apple zarizeni…)

  No vcelku mi připadá, že píšete docela blbosti… Dělat business pro Apple, snažíte se a zkoušíte totéž… Nevidím v tom problém… :)

  a kdybych prodaval drogy a unasel lidi, tak budu vrazdit, vydirat a podobne.

  ale to prece neznamena ze je to vporadku :], neni

  Ad: „Svůj dopis, v němž Apple úřad žádá, aby byly nastoleny férové podmínky mezi nováčky v automobilovém průmyslu a zaběhlými výrobci, navíc kalifornský gigant doplnil o oficiální vyjádření, v němž práci na autonomních systémech skutečně potvrzuje.“

  Je to napisane divne, ale v praxi to znamena, ze vsetci vyrobcovia sa maju podelit o vsetky informacie, ktore doteraz zistili :-)

  j to je jeste lepsi, proste chtej aby jim na silnici pousteli testovaci AI auta na „cestny slovo“ misto schvalovaciho procesu co je ted :]

  jinejma slovama chtej, abych kdyz si zalozim spolecnost a reknu si ze budu chtit delat AI autaky, tak abych je mohl testovat bez povoleni uradu na silnicich, ze bude stacit kdyz si nastavim nejaky vnitrni smernice ve firme podle doporuceni…

  peknej chaos a hazard se zdravim lidi :), jen at si pekne vystoji schvalovacku jako jejich konkurence, silnice nejsou jako jejich macbooky pro kterou zkurvi a nikdo u toho neumre

  pokud teda zalozni plan applu, neni prodavat apple rakve…takovy pekny, bud plastovy bily s jablickem ktery bude svitit, nebo hlinikovy, takova unibody rakev, wow !

celý text

Čtěte více.