Zavřít reklamu

Letošní rok byl pro Apple mimořádně plodný. Kromě očekávaných věcí, jako jsou nové verze obou operačních systémů nebo aktualizace tabletů, představila kalifornská firma také hodinky Apple Watch, iMac s Retina displejem nebo zatím největší skok pro kategorii iPhone. Část zákazníků však s některými ze změn není spokojena a rozhodně nemůžeme říci, že rok 2014 Applu nepřinesl také několik problémů. Abychom tedy nezůstali pouze na pozitivní vlně, pojďme se na ně nyní podívat.

Asi největší rozčarování letos zažili ti, kteří s napětím očekávali nové generace zařízení s přívlastkem mini. Jak iPad, tak Mac totiž sice aktualizace skutečně obdržely, jenže ne takové, jak bychom si asi představovali. Zatímco iPad mini 3. generace se může pochlubit alespoň senzorem Touch ID a zlatou barvou – i když nikoli rychlejším čipem –, nejmenší z Maců se s novým modelem vydal de facto o krok zpět. Jak ukázaly osvědčené benchmarky, nejnovější Mac mini si oproti své předchozí generaci z roku 2012 výkonnostně pohoršil.

Ruku v ruce s tím jde vydání nových operačních systémů iOS 8 a OS X Yosemite. I když se jistě najdou ti, kteří by se rádi vrátili do dob iOS 6 nebo Mountain Lionu, nechci v tuto chvíli rozebírat otázku designu. Zejména u mobilního operačního systému jsou totiž daleko podstatnější praktické nedostatky, jichž má bohužel poslední verze iOS snad nejvíce ze všech zatím vydaných verzí. Stačí vzpomenout na katastrofální update verze 8.0.1, který řadě uživatelů znemožnil používat Touch ID a zapříčinil dokonce ztrátu mobilního signálu.

Nejde však jen o tyto nejvíce zřetelné problémy, v osmé verzi iOS jsou chyby a různá zadrhnutí na denním pořádku. Jde přitom o mnohdy bizarní bugy, na které nejsme z předchozích iterací mobilního jablečného systému zvyklí. Pokud používáte nesystémovou klávesnici, často se stává, že v momentě potřeby nenaběhne nebo vůbec nepíše. Pokud používáte Safari, může se stát, že vám zmizí obsah. Pokud chcete rychle vyfotit momentku, může se stát, že zkratka ze zamknuté obrazovky nebude fungovat. Pokud někdy odemykáte svůj telefon, může se stát, že se se vám to kvůli záseku touch senzoru nepodaří. Byť ve většině případů nejde o radikální záseky typu BSOD à la Windows, pokud klávesnice nepíše, prohlížeč neprohlíží a animace místo plynulého prolnutí způsobí zásek, jde vcelku o problém.

Když si pak dohromady vezmeme ne zcela vydařené aktulizace některého hardwaru a nedodělky na softwarové straně, zjistíme, že oba problémy mohou mít pro Apple stejný negativní dopad. Pokud totiž zákazník zaplatí o několik tisíc více za zařízení, které mu oproti předchozí generaci nenabídne prakticky nic navíc, a softwarovým updatem si pak ještě do přístroje vpustí několik nových chyb, těžko může mít v cokoli nového jablečného důvěru.

Už v tuto chvíli existuje řada – pravda, méně technicky nadaných – uživatelů, kteří se při každé nové aktualizace raději ptají, zda-li je pro ně vůbec potřebná a nepokazí-li jim něco v jejich tolik potřebném zařízení. Pokud by takto začalo uvažovat více lidí, Apple se jen stěží bude moci vychloubat nejrychlejším přechodem na nové verze operačních systémů v branži. Podobně by kalifornské firmě mohla uškodit nedůvěra v upgrade na novější hardware, přičemž cyklus výměny našich elektronických zařízení je zdánlivě stále uspěchanější.

S podobným problémem se může Apple utkat také na poli nové produktové kategorie, kam se chystá vstoupit na počátku roku 2015. Chytré hodinky Apple Watch totiž pravděpodobně sklidí velký ohlas mezi tradičními uživateli jablečné elektroniky, avšak kalifornská firma si brousí zuby i na jinou cílovou skupinu. Apple posílený o Angelu Ahrendtsovou a několik dalších zvučných jmen módního průmyslu totiž pomýšlí na zavedení své značky coby výrobce prémiových doplňků. Část tohoto trhu si chce utrhnout pomocí prodeje několika cenově odstupňovaných modelů.

To však jde poněkud proti myšlence výměny elektroniky za jeden až tři roky. Zatímco zlaté rolexky jsou celoživotní investicí, u pozlacených Apple Watch vám v tuto chvíli nikdo nemůže zaručit, že je za čtyřiadvacet měsíců nebudete měnit. Jablečné hodinky (které ve své nejvyšší konfiguraci budou stát údajně až 5 000 dolarů) nemusí navěky fungovat s nejnovějšími aktualizacemi, které pro ně Apple přichystá, nebo třeba další generací iPhonu. Chronometr od Breitlingu bude s vaším zápěstím kompatibilní i za padesát let.

Dnešnímu Applu, který, zdá se, neustále zrychluje tempo, by paradoxně v příštím roce prospělo naopak ubrat a chvíli se zamyslet nad tím, co je skutečně podstatné. Zdali je opravdu nutné každý rok vydávat dva nové operační systémy, pokud nezbyde dostatek času na jejich odladění. K čemu je krátký vývojový cyklus, pokud se u nového systému čtvrt roku opravují ty největší chyby, dalšího čtvrt roku čekáme na aktualizace aplikací od vývojářů a zbývající půlrok už se nic podstatného neděje a už znovu čekáme na další velký update? Apple se zjevně stal obětí vlastního příslibu s každoročním vydáváním dvou systémů a jeho plán teď ukazuje své zásadní limity.

Zběsilé tempo přitom negativně neovlivňuje pouze samotný software, ale také omezuje schopnosti nového a v mnoha ohledech skvělého hardwaru. Stačí se podívat na recenze nových produktů, které jsme na Jablíčkáři dosud vydali. „S novým hardwarem a větším displejem se dalo naložit lépe,“ stojí v recenzi iPhonu 6 Plus. „Apple s vývojem iOS pro iPad značně zaspal a tento systém absolutně nevyužívá výkonnostní ani zobrazovací potenciál iPadu,“ napsali jsme po zkoušení iPadu Air 2.

Apple by tak měl přibrzdit s představováním nových produktů a své úsilí soustředit na něco docela odlišného. Můžeme tomu říkat delší vývojový cyklus, lepší testování, důkladnější quality assurance, je to vcelku nepodstatné. Důležité je, aby na konci stálo odstranění všech současných chyb, vyvarování se podobných nedodělků v budoucnu a také konečně pořádné využití skrytého potenciálu současného softwaru i hardwaru.

Pokud se však podíváme na dnešní stav, snad nic nenapovídá tomu, že by Apple mínil na tempu ubírat. Pro běžného uživatele chystá zcela nový produkt v podobě Apple Watch, připravuje vylepšení svých hudebních služeb pomocí akvizice Beats Music a zároveň se pomalu vrací i k firemnímu sektoru. Předzvěstí toho jsou nové korporátní aplikace ve spolupráci Apple–IBM a očekávání iPadu Pro (či Plus), který by se mohl postavit po bok loňského Macu Pro.

I když jsme ještě nikdy od Applu neviděli tolik vynikajících produktů a popularita značky napříč různými společenskými vrstvami nikdy nebyla tak vysoká, zároveň nepamatujeme tolik rozpačitých až nesouhlasných hlasů od zákazníků. Jejich přání sice kalifornská společnost nikdy příliš nedbala, v současné situaci by však mohla s klidným srdcem udělat výjimku.

.