Zavřít reklamu

74,5 milionu prodaných iPhonů za poslední čtvrletí. Přesně takové číslo Apple tento týden oznámil na úterní konferenci ohledně finančních výsledků. Nárůst prodejů oproti předešlým kvartálům mu přinesl i lepší pozici v rámci výrobců chytrých telefonů – na prvním místě vyrovnal korejského rivala Samsung. Uvedla to na svém blogu společnost Strategy Analytics.

Pokud počítáme prodeje na kusy, Apple i Samsung v posledním kvartálu roku 2014 zaujali s téměř 75 miliony prodaných kusů po 20 procentech celého smartphonového trhu. Kalifornské společnosti se co do množství nedařilo jihokorejského konkurenta dorovnat již od zimy roku 2011. Několik měsíců předtím přitom zemřel Steve Jobs a nový ředitel firmy Tim Cook si pomalu začínal získávat důvěru zákazníků. Současný šéf Applu si nyní může připsat další, byť třeba symbolický úspěch.

Do značné míry za něj přitom může děkovat nově představeným produktům v čele s iPhonem 6 a 6 Plus. Přes úvodní nedůvěru části zákazníků se tak sázka na větší displeje vyplatila. Zimní kvartál byl v loňském roce (byť dle zvyklostí Applu označovaný jako Q1 2015) nejúspěšnějším pochopitelně také díky silnévánoční sezóně.

Samsung na druhou stranu nemůže rok 2014 počítat ani zdaleka mezi své nejúspěšnější. Kromě konkurenčního boje na trhu s dražšími telefony na něj také tlačí celá řada zejména asijských výrobců, kteří v dnešní době dokážou za dostupnou cenu prodávat relativně kvalitní zařízení. Pryč jsou doby, kdy mohla nižší střední třída nabídnout pouze pomalejší telefony s nekvalitními displeji a omezenými funkcemi.

Důkazem těchto změn jsou úspěchy výrobců jako Xiaomi nebo Huawei a zvyšující se konkurenční boj potvrzují i tvrdá čísla. Zatímco ve čtvrtém kvartále roku 2013 držel Samsung 30 procent trhu se smartphony, o rok později to bylo o celých 10 procent méně. Rok 2014 pak byl od roku 2011 prvním, kdy Samsung zaznamenal meziroční pokles v zisku. (Právě tehdy převzala korejská firma od Applu pozici kvantitativní jedničky.)

Odvětví smartphonů jako celek naopak zaznamenalo nárůst v prodejích, a to z 290 milionů prodaných zařízení ve čtvrtém kvartálu roku 2013 na 380 milionů v roce 2014. Za celý loňský rok pak bylo dodáno 1,3 miliard chytrých telefonů a nejvýraznější nárůst zaznamenaly rozvíjející se trhy, k nimž se řadí například Čína, Indie nebo některé africké státy.

Zdroj: Strategy Analytics, TechStage (foto)
.