Zavřít reklamu

Před týdnem se objevila zpráva, že Apple, paralelně s budování své vlastní cloudové infrastruktury, rozšířil množství datových center, s nimiž pracuje o další třetí stranu a kromě Amazon Web Services a Microsoft Azure nově vsadil i na Google Cloud Platform. Nyní magazín The Information vydal článek, podle nějž to indikuje nedůvěru Applu ve vlastní schopnost kompletně pokrýt své potřeby spojené s cloudem a bezpečnými datovými centry.

Apple se prý obává, že bezpečnost vybavení a komponentů pro datová centra by mohla být narušena třetími stranami, a to během cesty ze skladu výrobce do Applu. Ten proto, podle zdrojů The Information, v současnosti pracuje na až šesti projektech, jež se soustředí na vývoj vlastní cloudové infrastruktury, tedy serverů, síťových zařízení apod. Jeden z nich nese jméno „Project McQueen“ a zaměřuje se na budování vlastních systémů pro ukládání dat.

Naneštěstí jsou obavy Applu zcela opodstatněné. Odhalení whistleblowera a bývalého zaměstnance americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena obsahovala informace o praktikách oddělení NSA zvané Tailored Operations Access. Jeho úkolem bylo sledovat zásilky serverů a routerů do vybraných cílů, které přeposílalo do vládních zařízení. Tam byly zásilky otevřeny a do routerů a dalšího vybavení byl nainstalován zvláštní firmware nebo dodatečné součástky umožňující narušení jejich bezpečnosti.

Balíky byly následně znovu zalepeny a odeslány do jejich původního cíle. Objevily se dokonce fotografie zachycující zaměstnance NSA při rozbalování balíků určených společnosti Cisco, dominujícímu hráči na poli síťových prvků.

Cisco tento problém řešilo zasíláním balíků na neznámé adresy, z nichž NSA nemohlo zjistit konečného adresáta. Apple se rozhodl kontrolovat všechno vybavení, které mu přišlo až do bodu, kdy srovnával fotografie základních desek s přesnými popisy každé součástky a její funkce. Více se ale soustředí na vývoj vlastních zařízení. Obavy ze zásahů vládních orgánů pro to nejsou jediným, ale pravděpodobně jedním z hlavních důvodů.

Vzhledem k tomu, že Apple k pokrytí všech svých cloudových služeb potřebuje obrovské množství vybavení, je tento projekt během na velmi dlouhou trať. Právě nedávná smlouva uzavřená s Google Cloud Platform podle The Information naznačuje, že je ještě daleko od cíle. Applu bude prý trvat ještě roky, než bude schopen pokrýt veškeré své cloudové služby vlastními datovými centry.

Zdroj: Apple Insider, 9to5Mac
.