Zavřít reklamu

Minulý týden Apple oznámil, že hodlá v příštích letech vrátit investorům až 100 miliard dolarů, více než dvojnásobek oproti původnímu plánu, a přestože má na svých kontech obrovské jmění, dobrovolně se kvůli tomu zadluží. Apple chystá rekordní emisi dluhopisů, půjčí si poprvé od roku 1996.

Při vyhlášení finančních výsledků za poslední kvartál Apple vedle navýšení programu na vracení peněz akcionářům ohlásil také zvýšení prostředků na zpětný odkup akcií (z 10 na 60 miliard dolarů) a také 15% navýšení čtvrtletní dividendy na 3,05 dolaru na akcii.

Kvůli těmto masivním změnám (program na odkup akcií je největší v historii), Apple poprvé v historii vydá dluhopisy, a to v rekordní hodnotě 17 miliard dolarů. Mimo bankovní sektor nikdo větší dluhopisovou emisi nevydal.

Na první pohled se může zdát dobrovolné zadlužení Applu jako překvapivý tah, když vezmeme v potaz, že má kalifornská společnost v hotovosti 145 miliard dolarů a dosud byla jedinou velkou technologickou firmou bez dluhů. Jenže háček tkví v tom, že jen zhruba 45 miliard dolarů má k dispozici na amerických účtech. Proto je půjčení peněz levnější variantou, protože při převodu peněz ze zahraničí by musel Apple platit vysoké daně ve výši 35 procent.

Emise Applu bude rozdělena na šest částí. Finanční ústavy Deutsche Bank a Goldman Sachs, manažeři emise, nabídnou investorům tranše s tříletou a pětiletou splatností s pevným i plovoucím úrokem, vedle toho také desetileté a třicetileté papíry s pevným úrokem. Celkem 17 miliard dolarů získá Apple následovně:

  • 1 miliarda dolarů, plovoucí úrok, tříletá splatnost
  • 1,5 miliardy dolarů, pevný úrok, tříletý splatnost
  • 2 miliardy dolarů, plovoucí úrok, pětiletá splatnost
  • 5,5 miliardy dolarů, pevný úrok, desetiletá splatnost
  • 4 miliardy dolarů, pevný úrok, pětiletá splatnost
  • 3 miliardy dolarů, pevný úrok, třicetiletý splatnost

Apple doufá, že větší odměny akcionářům, po kterých sami investoři volali, pomohou klesající ceně akcií. Ta od loňského roku klesla o 300 dolarů, nicméně v poslední dnech, zejména po vyhlášení posledních finančních výsledků a ohlášení nového programu, se situace zlepšila a cena stoupá. Také se čeká na nový produkt, jenž Apple nepředstavil už půl roku, protože i ten by mohl mít na cenu akcií výrazný dopad.

Zdroj: TheNextWeb.com, CultOfMac.com, ceskatelevize.cz
.