Zavřít reklamu

S přechodem na Apple Silicon si Macy zcela zásadně polepšily. Pokud se řadíte mezi fanoušky jablečné společnosti, pak sami moc dobře víte, že s výměnou procesorů Intel za vlastní řešení se počítače dočkaly podstatného zlepšení výkonu a efektivity, díky čemuž jsou nejen že rychlejší, ale také úspornější. Cupertinské společnosti se tak vydařil poměrně zásadní krok. Novější Macy se proto těší obrovské oblibě a v nejrůznějších testech, ať už výkonu, teplot či výdrže baterie, zcela devastují svou konkurenci.

V očích jablíčkářů jsou proto Macy s Apple Silicon cestou tím správným směrem, a to i přesto, že s sebou přináší některé nevýhody. Apple totiž přešel na odlišnou architekturu. Celosvětově nejrozšířenější architekturu x86 vyměnil za ARM, kterou využívají například čipy v mobilních telefonech. Ty se totiž pyšní nejen dostatečným výkonem, ale zejména skvělou úsporností, díky čemuž naše smartphony nepotřebují ani aktivní chlazení v podobě ventilátoru. Na druhou stranu se musíme smířit s tím, že jsme ztratili možnost virtualizovat či nainstalovat Windows. Obecně ale klady neuvěřitelně převyšují zápory. Proto se také nabízí zásadní otázka. Jestliže jsou čipy s Apple Silicon tak skvělé, proč doposud prakticky nikdo nepřišel s vlastním využitím ARMových čipsetů?

Software kamenem úrazu

Hned v první řadě musíme zdůraznit nesmírně důležitou informaci. Přechod na vlastní řešení, postavené na kompletně odlišné architektuře, byl od Applu nesmírně odvážný krok. Se změnou architektury totiž přichází poměrně zásadní výzva v podobě softwaru. Aby každá jedna aplikace mohla správně fungovat, musí být napsaná pro konkrétní platformu a daný operační systém. V praxi to pak znamená jediné – bez pomocných nástrojů byste například program naprogramovaný pro PC (Windows) nedokázali spustit v iOS, jelikož by mu procesor zkrátka nerozuměl. Apple kvůli tomu musel celý svůj operační systém předělat pro potřeby čipů Apple Silicon a u toho to rozhodně nekončí. Takto se totiž musí optimalizovat každá jedna aplikace.

Jako dočasné řešení gigant přinesl překladovou vrstvu Rosetta 2. Ta dokáže v reálném čase přeložit aplikaci napsanou pro macOS (Intel) a spustit ji i na novějších modelech. Samozřejmě něco takového si „ukousne“ část výkonu, ale ve výsledku to funguje. A právě to je důvod, proč se Apple mohl do něčeho takového pustit. Cupertinský gigant si u svých produktů zakládá na jisté uzavřenosti. Nejen že má pod palcem hardware, ale také software. Kompletním přechodem na Apple Silicon napříč celou nabídkou jablečných počítačů (zatím kromě Macu Pro) tak zároveň vývojářům dal jasnou zprávu – svůj software musíte dříve či později optimalizovat.

Koncept Macu Pro s Apple Silicon
Koncept zmenšeného Macu Pro s Apple Silicon ze svetapple.sk

Něco takového je u konkurence prakticky nemožné, jelikož jednotlivé firmy nemají takovou moc, aby k přechodu či optimalizaci donutili kompletně celý trh. S tímto prozatím experimentuje například Microsoft, který je v tomto ohledu dostatečně velkým hráčem. Ten některé své počítače z rodiny Surface osadil ARMovými čipy od kalifornské firmy Qualcomm a optimalizoval pro ně i Windows (pro ARM). Bohužel ani přesto není o tyto stroje zase tak velký zájem, jako slaví například Apple u produktů s Apple Silicon.

Přijde někdy změna?

V závěru je také otázkou, zdali takováto změna vůbec někdy přijde. Vzhledem k roztříštěnosti konkurence je něco takového prozatím v nedohlednu. Určitě je také na místě zmínit, že Apple Silicon není nutně nejlepší. S ohledem na surový výkon jako takový stále vede x86, který má v tomto ohledu lepší příležitosti. Cupertinský gigant se naopak soustředí na poměr výkonu a energetické spotřeby, v čemž díky použití architektury ARM jednoduše nemá konkurenci.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.