Zavřít reklamu

Zajímavá zpráva přišla z mediálního světa. Začíná se stále hlasitěji mluvit o možném prodeji mediálního konglomerátu Time Warner, jedné z největších televizních sítí na světě, a situaci má bedlivě sledovat – mimo zástupu jiných firem – také Apple. Pro něj by mohla být potenciální akvizice klíčová v dalším rozvoji.

Prozatím je třeba říct, že Time Warner oficiálně na prodej rozhodně není, nicméně jeho výkonný ředitel Jeff Bewkes tuto možnost nevyloučil. Na Time Warner tlačí investoři, aby došlo k prodeji buď celé firmy, nebo alespoň některých divizí, mezi něž patří například HBO.

Time Warner je tlačen k prodeji podle New York Post, který se zprávou přišel, zejména kvůli tomu, že na rozdíl od jiných mediálních společností nemá duální akcionářskou strukturu. Vedle Applu se má o akvizici zajímat také AT&T, které vlastní DirecTV, a Fox.

Pro Apple by mohl nákup Time Warneru znamenat zásadní průlom ve vývoji ekosystému kolem jeho nové Apple TV. Již delší dobu se mluví o tom, že má kalifornská společnost v plánu nabídnout za měsíční předplatné balík vybraných populárních programů, čímž by chtěl konkurovat jak zavedeným kabelovým televizím, tak například Netflixu a dalším streamovacím službám.

Jenže zatím se Eddymu Cueovi, který by měl být v těchto jednáních hlavní postavou, nepodařilo dojednat potřebné smlouvy. Proto nyní sleduje situaci kolem Time Warneru, jehož akvizice by mohla obrátit karty. Apple by rázem získal pro svou nabídku například zprávy CNN a zcela zásadní by bylo HBO se svými seriály jako Hra o trůny.

Právě s HBO již Apple pro svůj set-top box čtvrté generace uzavřel spolupráci, když ve Spojených státech nabízí tzv. HBO Now. Za poměrně vysoký poplatek (15 dolarů) je však v tomto balíku jedině HBO, což je málo. I kdyby se nakonec Time Warner neprodával celý, ale jen jeho části, po HBO by Apple jistě toužil. Bewkes prý sice na schůzce s investory odmítl prodej HBO, ale prodej celého mediálního kolosu zůstává ve hře.

Apple věří, že pokud dokáže do jednoho balíku dostat populární stanice a také živé sportovní přenosy a zároveň nasadí správnou cenu, budou uživatelé ochotní odejít od kabelovek se stovkami programů. Akvizicí Time Warneru by mohl v takovém balíku okamžitě „zdarma“ nabízet nabídku HBO. Pokud se bude o prodeji skutečně jednat, se svými více než 200 miliardy dolarů na kontě nebude mít Apple problém být žhavým kandidátem.

Zdroj: New York Post
Foto: Thomas Hawk
.