Zavřít reklamu

V nabídce jablečných sluchátek najdeme trojici modelových řad, a to od základních, až po ty profesionální. Díky tomu gigant pokrývá daleko větší skupinu potenciálních uživatelů. Konkrétně se nabízí základní AirPods (ve své 2. a 3. generaci), AirPods Pro 2. generace a náhlavní AirPods Max. Jablečná sluchátka svým nástupem doslova nastolila nový trend a výrazně zpopularizovala segment bezdrátových sluchátek. Není se tedy čemu divit, že se těší neuvěřitelné popularitě napříč celým světem.

Bohužel ale ne nadarmo se říká, že není všechno zlato, co se třpytí. Zatímco AirPods a AirPods Pro sklízejí obrovský úspěch, o modelu Max se to samé už říct nedá. Jejich zásadní problém spočívá již v samotné ceně. Apple si za ně totiž účtuje necelých 16 tisíc korun. Aby toho ale nebylo málo, tento model doprovází poměrně zásadní problém, který se gigant snaží neustále ignorovat. Stížnosti ze strany uživatelů se ale stále hromadí.

Kondenzace a potenciální riziko

Základní problém spočívá v kondenzaci. Jelikož jsou sluchátka vyrobena z chladného hliníku a nemají žádné větrání, je u nich zcela běžné, že se po chvíli nošení začnou zevnitř rosit. Něco takového je pochopitelné například při sportování, kdy se člověk přirozeně zpotí, což může vyústit v takovouto situaci. U AirPods Max ale tak daleko chodit nemusíme – stačí sluchátka používat po delší dobu, bez jakékoliv fyzické aktivity, a problém se rázem objeví. Přestože mnoho jablíčkářů zastává názor, že se nejedná o chybu sluchátek, ale o špatné používání ze strany uživatele, problém je skutečně reálný a představuje riziko pro samotný produkt. V nejhorším případě je už jen otázkou času, kdy tyto potíže s kondenzací způsobí nevyhnutelný konec sluchátek.

Kondenzace se dokáže postupně dostat až dovnitř samotných sluchátek a způsobit korozi u důležitých komponentů, které se starají o celkové napájení a zvuk u obou mušlí. Kontakty jednoduše zkorodují. V první řadě se proto objeví problémy s bzučením, statikou, náhodným odpojením, ztrátou aktivního potlačení hluku (ANC), což postupem času vyústí v již zmiňovaný konec sluchátek jako takových. Vzhledem k tomu, že se na diskuzních fórech objevila již řada takovýchto výpovědí samotných uživatelů, kteří dokonce přiložili snímky zkorodovaných kontaktů a orosených mušlí, není pochyb o tom, že se jedná o poměrně závažný, a hlavně reálný problém.

Funkční/zkorodovaný kontakt:

kontakt airpods max kontakt airpods max
zkorodovany kontakt airpods max zkorodovany kontakt airpods max

Přístup Applu

Apple ale vsadil na trošku odlišnou strategii. Existenci problému přehlíží a dle všeho jej nehodlá nikterak řešit. Pokud tedy některému jablíčkáři přestanou sluchátka kompletně fungovat a bude chtít problém vyřešit v rámci ročního krytí přímo v Apple Storu, s úspěchem se bohužel nesetká. Jelikož není možné provést opravu přímo ve Storu, dojde k jejich odeslání do servisního střediska. Podle výpovědí uživatelů následně obdrží zprávu o tom, že si za opravu musí zaplatit – a to konkrétně ve výši 230 liber neboli přes 6 tisíc korun. Vysvětlení se už ale nedočká nikdo – nanejvýš obrázků zkorodovaných kontaktů. Když vezmeme v potaz, že AirPods Max mají být tím nejlepším v nabídce jablečných sluchátek, je přístup od Applu poměrně znepokojující. Sluchátka v hodnotě 16 tisíc korun jsou už dopředu prakticky odsouzena k zániku.

Kondenzace AirPods Max
Orosený vnitřek AirPods Max; Zdroj: Reddit r/Apple

Trošku lépe jsou na tom jablíčkáři, kteří svá sluchátka zakoupili v zemi Evropské unie. Podle evropských právních předpisů se totiž na každé nové zboží zakoupené od profesionálního prodejce v EU vztahuje dvouletá záruční lhůta, během které je konkrétní prodejce zodpovědný za jakoukoliv závadu výrobku. To konkrétně znamená, že pokud je daný produkt užíván správně, je nutné opravu vyřešit a uhradit.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.