Zavřít reklamu

Není to tak dlouho, co se Česká republika dočkala plnohodnotného obsahu iTunes Store, tedy nakupování hudby a filmů. Společně se spuštěním filmů se v českém Apple Online Store objevila i možnost zakoupení 2. generace Apple TV. A právě ta se nám dostala do rukou k vyzkoušení.

Zpracování a obsah balení

Stejně jako všechny Apple produkty je Apple TV zabalená v úhledné krabičce krychlového tvaru. Balení kromě Apple TV obsahuje dálkový ovladač Apple Remote, napájecí kabel a brožuru s návodem k použití. Povrch přístroje je z černého lesklého plastu na stranách a matného na horní a spodní ploše. Černá barva barva je zvolená patrně proto, aby ladila k většině vyráběným televizím a přehrávačům, přece jen stříbrná by celkem mezi černými přístroji bila do očí.

Zato Apple Remote je vyroben z jednoho kusu hliníku, kde se v jednolitém stříbrném těle vyjímá několik černých tlačítek s ovládacím kruhem evokující Clickwheel iPodu. Nenechte se ale zmást, plocha dotyková není. Ovladač je typicky minimalistický a krom zmíněného kruhového ovladače obsahuje pouze dvě další tlačítka Menu/Back a Play/Pause. Kromě Apple TV dokáže Remote ovládat i MacBook (pomocí IRC technologie) Často se mi tak stávalo, že jsem omylem ovládal MacBook i Apple TV najednou.

Uvnitř Apple TV 2 tepe čip Apple A4, který je shodný s iPhone 4 nebo iPadem 1. Stejně tak na něm běží upravená verze iOS, byť instalaci aplikací třetích stran neumožňuje. Na zadní straně přístroje nalezneme klasický HDMI výstup, výstup pro optické audio, microUSB port pro aktualizaci firmware přes počítač a Ethernet. Apple TV se však k internetu připojí i prostřednictvím WiFi.

Ovládání

Uživatelské prostředí je přizpůsobeno jednoduchému ovládání přiloženého Apple Remote. Hlavními nabídkami se pohybujete horizontálně, vertikálně pak mezi konkrétními službami nebo nabídkami. Tlačítko Menu pak funguje jako Zpět. Ačkoliv je ovládání velice jednoduché a intuitivní, při zadávání nebo vyhledávání čehokoliv vás nebude bavit virtuální klávesnice (abecední řazení), ze které budete muset vybírat jednotlivá písmenka směrovým ovladačem, zvlášť, pokud zadáváte dlouhé registrační e-maily čí hesla.

V tu chvíli skvěle poslouží iPhone aplikace Remote od Applu. Ta se s Apple TV jednoduše spojí, jakmile ji zaznamená v síti a kromě ovládání, kde je směrový ovladač nahrazen dotykovou plochou pro tahy prstem. Výhodou je ale klávesnice, která se objeví kdykoliv je třeba zadat nějaký text. V aplikaci můžete také snadno procházet média z Home Sharing a veškeré přehrávání ovládat jako v aplikaci Hudba nebo Video.

iTunes

Apple TV primárně slouží k propojení s vaším iTunes účtem a příslušnou knihovnou. Po zadání příslušných údajů se dostanete z hlavního menu do nabídky filmů na iTunes (seriály zatím chybí). Vybírat můžete podle populárních filmů, podle žánrů nebo si konkrétní titul vyhledat. Příjemnou položkou je pak sekce In Theaters, díky které můžete shlédnout trailery připravovaných filmů. Trailery jsou k dispozici také u každého filmu k zapůjčení.

Oproti iTunes v počítači si můžete (alespoň v českých podmínkách) filmy pouze zapůjčit za částku od 2,99 € do 4,99 €, přičemž vybrané filmy jsou k dispozici i v HD kvalitě (720p). Oproti klasickým videopůjčovnám jsou ceny cca dvojnásobné, ty ovšem ve velkém z českého trhu mizí. Brzy budou služby jako iTunes jedním z mála způsobů, jak si budete moci film legálně zapůjčit. U každého filmu si lze také nechat zobrazit seznam herců, režisérů atd. a podle nich hledat další filmy, pokud jste třeba fanoušky určitého herce. K filmům na iTunes ještě připomenu, že zde není možnost českého dabingu nebo titulků.

Apple TV se umí propojit s iTunes na vašem počítači pomocí internetu a díky Home Sharing z něj dokáže přehrát veškerý obsah, tedy hudbu, video, podcasty, iTunes U nebo otevřít fotografie. Co se týče přehrávání videí, je zde několik omezení. Prvním je fakt, že Apple TV zvládne pouze výstup do 720p, s 1080p neboli FullHD si neporadí. Další, závažnější omezení, jsou formáty videa. iTunes dokáže do své knihovny zařadit pouze soubory MP4 nebo MOV, jež jsou nativní i pro iOS přístroje. S jinými populárními formáty, jako jsou AVI nebo MKV má ale uživatel smůlu.

Existuje několik způsobů, jak tyto restrikce obejít. Prvním z nich je jailbreak a nahrání multimediálního programu, jako je například XBMC. Druhým způsobem je streamování videa skrz klienta do další přidružené aplikace v iPhone nebo iPadu. Ta pak streamuje obraz a zvuk pomocí AirPlay. Jednou z takových aplikací je třeba skvělé Air Video od českých autorů, které si poradí i s titulky. Ačkoliv se nejedná o úplně elegantní řešení, které navíc vyžaduje další přístroj (a vybíjí ho), je takto možné přehrávat nenativní formáty bez znatelné komprese. Obraz byl navíc plynulý bez lagů či rozsynchronizovaného zvuku.

Air Video v přehrávání a streamování videí velice překvapilo. Bezdrátově se dokáže pomocí klienta připojit k počítači, ať je to PC nebo Mac, procházet předvolené složky (uložené třeba na NAS nebo připojeném externím disku) a přehrávat z nich videa. Problém nemá s titulky v klasickém formátu (SRT, SUB, ASS) ani s českými znaky.

AirPlay

Jedním z velkých lákadel Apple TV je také funkce AirPlay. Jak již bylo zmíněno výše, dokáže streamovat audio a video z jiných aplikací. Mezi tyto aplikace patří například i Keynote či iMovie, kde můžete svá prezentace nebo vytvořená videa přehrát na celou šíři obrazovky. Kvalita streamu se ovšem liší aplikace od aplikace. Zatímco se skrz nativní přehrávač videa nebo program Air Video přehrává obraz plynule bez lagů či artefaktů, jiná aplikace, Azul, má s plynulým přehráváním problémy.

Další velká věc je AirPlay Mirroring, jež byl představen v iOS 5. Vybrané přístroje (momentálně pouze iPad 2 a iPhone 4S) dokáží zrcadlit vše, co se na obrazovce odehrává, ať se pohybujete v systému nebo máte spuštěnou jakoukoliv aplikaci. Zatímco přehrávání přes AirPlay bylo bezproblémové, AirPlay Mirroring měl s plynulostí velké potíže. Záseky byly poměrně běžné, při náročnějším datovém toku, což může být třeba spuštěná 3D hra framerate spadl na pouhých několik snímků za minutu.

Plynulost přenosu může ovlivnit hned několik faktorů. Apple jednak doporučuje připojit internet skrze ethernetový kabel. Další doporučení je, aby byly modem, Apple TV a zařízení ve stejné místnosti. Při našem testování tyto podmínky splněny nebyly. Hodně také může záležet na konkrétním modemu, jeho dosahu a rychlosti přenosu.

S lagujícím zrcadlením se však potýká i mnoho uživatelů ve světě, zdá se tedy, že je problém spíše na straně Applu, bylo by dobré, aby tento protokol zlepšil vzhledem k tomu, že AirPlay funguje plynule. Pokud se má Apple TV stát další herní platformou úzce spojenou s iOS produkty, tím spíš by na tom měli příslušní inženýři zapracovat.

Internetové služby

Vzhledem k tomu, že je Apple TV provázaná s obsahem v cloudu, umožňuje nativní prohlížení obsahu různých multimediálních stránek. Z oblíbených video služeb je to YouTube a Vimeo. Kromě prohlížení obsahu se můžete pod svým účtem ke službě přihlásit a využít tak dalších benefitů, jako je seznam vašich videí, odebíraných či oblíbených videí apod.

Co se týče iTunes, z internetových služeb máte přístup k obsáhlé knihovně podcastů, které můžete sledovat pomocí streamovaného přenosu. Nemusíte je díky tomu stahovat v počítači a poté je pomocí Home Sharing přehrávat, lze je sledovat přímo. Z iTunes se do Apple TV dostala také internetová rádia. Ačkoliv nemá přístroj FM Tuner, můžete si vybrat z rozsáhlé palety světových internetových rádií a odpočinout si tak od věčně omílaných playlistů z vaší knihovny.

Z dalších služeb je tu přístup do galerií na oblíbeném serveru Flickr, pokud máte své fotografie na MobileMe, z Apple TV k nim budete mít rovněž snadný přístup. Novinkou je zobrazení Photo Streamu, tedy fotografií z iOS zařízení, jež se bezdrátově synchronizují s iCloudem. Z těchto fotografií si navíc můžete poskládat vlastní spořič obrazovky, který se v době nečinnosti na Apple TV zapne.

Posledními službami jsou americké video servery – zpravodajský Wall Street journal Live a MLB.tv, což jsou videa z baseballové ligy. Určitě bychom v našich českých podmínkách uvítali jiné služby, jako je přístup do archivů našich televizních kanálů, ale Apple je přeci jen americká firma a tak se musíme spokojit s tím, co je dostupné Američanům.

Verdikt

Apple TV v sobě skrývá velký potenciál, který je do velké míry nevyužitý. Rozhodně se nejedná o multimediální centrum, spíše doplněk iTunes k televizi. Ačkoliv je jailbreakem možné do velké míry využít potenciálu černé krabičky, ve výchozím stavu rozhodně neposlouží tak, jako připojený Apple Mini, který přehraje DVD i videa jakéhokoliv formátu, navíc má vlastní úložiště a připojí se třeba k domácímu serveru nebo NAS.

Oproti jiným řešením však Apple TV stojí „pouhých“ 2799 Kč (k dispozici na Apple Online Store) a pokud jste ochotni přijmout některé kompromisy, může být Apple TV skvělým nenákladným doplňkem vašeho TV setu. Pakliže iTunes používáte běžně pro nakupování a přehrávání videí, může být pro vás tato černá krabičkou dobrou volbou.

Snad se v budoucnu dočkáme rozšíření funkcí a třeba možnosti instalace aplikací třetích stran, čímž by se Apple TV stala verzatilním multimediálním zařízením s bohatou paletou možnosti využití. Budoucí generace by měla přinést procesor A5, který by si poradil s videi o rozlišení 1080p, Bluetooth, jež přinese široké možnosti pro vstupní zařízení. Doufám i ve větší úložiště, které by mohly využít aplikace třetích stran.

Galerie

.