Zavřít reklamu

Už delší dobu nevěřím v televizor Apple. Je pro to mnoho důvodů. Televizní trh je přesycený a většina společnosti, která do něj vstoupila je ve ztrátě. Odvětví vládne Samsung, ale zdaleka se nejedná o miliardový byznys. Navíc televizor je přístroj, který člověk obměňuje nejdřív jednou za pět let. Nic z toho nenahrává tomu, aby Apple na tento trh vstoupil.

Ani nemusí. Televizor je prakticky velký monitor do obýváku. Sám o sobě toho příliš neumí, nanejvýš přehrávat některá média z připojeného externího disku nebo flashky. Její primární účel je zobrazovat signál z připojeného set-top-boxu, konzole, HTPC nebo jiných zařízení. Jedním takovým zařízením je i Apple TV. A ačkoliv ho společnost stále považuje za hobby, je cílem intenzivního zájmu, jak vyznělo z úst Tima Cooka. A tento intenzivní zájem už se začal pomalu projevovat.

[do action=“citace“]Jediná televizní krabička, která vládne všem.[/do]

První vlaštovkou může být jednání se společnostmi HBO a Time Warner, o kterých proběhly informace už v průběhu uplynulých měsíců. Zatímco Time Warner pro našince zajímavý moc není, jedná se o americkou kabelovou společnost, HBO působí i u nás. Sen amerického diváka a uživatele produktů Apple je jediná televizní krabička, která vládne všem, dokonalé multimediální centrum, které je konečně zbaví ošklivých set-top-boxů a příšerného software pro jejich ovládání. Jediná schůdná cesta, kterou pro Apple TV a programovou nabídku vidím, je IPTV, tedy něco na způsob O2 TV u nás. Žádný kabel, pouze připojení k internetu. Korporace poskytující televizní obsah jsou však ještě více zkostnatělé než hudební vydavatelé a filmová studia a nepředpokládám, že bychom se letos dočkali kompletní televizní integrace, a to ani v Americe, natož u nás.

Co se tyče IPTV přímo v České republice, zeptali jsme se O2, zda by poskytlo internetovou televizi pro Apple TV, pokud by to bylo možné. Dostalo se nám následující odpovědi:

„Aby Apple TV přístroj mohl fungovat jako set-top-box pro naší O2TV službu, museli bychom patřičným způsobem upravit IPTV platformu, kterou používáme. V případě, že by dávalo ekonomický smysl tuto integraci provést (tj. bylo by možné v České republice získat dostatečný objem předplatitelů O2TV, kteří by pro příjem využívali Apple TV), byla by to pro nás samozřejmě varianta, o které bychom uvažovali.“

Apple si nicméně připravuje půdu jinde. Na WWDC 2013 jsme se poprvé dozvěděli, že Apple poskytne standard pro herní ovladače na iOS 7 i na OS X 10.9. Pro hraní na mobilním operačním systému to má obrovský význam, zvlášť pro hardcore hráče, kteří potřebují hry ovládat fyzickými tlačítky, ne na dotykové ploše. Než však načnu téma herních ovladačů a význam pro Apple TV, je třeba zmínit aplikace.

Nikoliv aplikace na iPhone nebo iPadu, ale na Apple TV. Jak mnozí možná vědí, srdcem zařízení je upravená verze iOS. Do ní však nelze nic přidat, uživatel je závislý na softwarové nabídce Apple TV, která je dostupná po vybalení z krabice. A je to právě možnost instalování aplikací, která by ze zařízení udělala revoluční záležitost.

[do action=“citace“]Jedním tahem by Apple ze svého televizního příslušenství udělal dokonalé multimediální centrum kombinované s herní konzolí.[/do]

Aplikace pro streamování živého vysílání, přehrávání multimédií z NAS a dalších síťových disků a zejména hry. Jedním tahem by Apple ze svého televizního příslušenství udělal dokonalé multimediální centrum kombinované s herní konzolí s velkým potenciálem dobýt obývák, místo, které aktuálně okupuje Microsoft se svým XBoxem.

Takováto změna by však nepřišla jen tak a musela by jí předcházet patrně nová generace Apple TV s interním úložištěm větším než 8 GB, které má aktuální generace pro operační systém a cache. Pro aplikace se sice nabízí i cloud, nicméně streamovat software z cloudu se nezdá jako něco, co by bylo Applu vlastní. S tím by se patrně zvedla i cena ze současných 99 dolarů dle mého odhadu alespoň na dvojnásobek. Vzhledem k možnostem, jaké by však taková Apple TV přinesla, je to zanedbatelná částka.

Pokud by se staly aplikace na Apple TV skutečností, největším tahákem by byly přirozeně hry. Rázem by se zařízení stalo plnohodnotnou konzolí s tisíci vývojáři třetích stran, kteří by mnohdy jen museli své tituly přeportovat a přizpůsobit novému SDK. Doposud největším otazníkem bylo ovládání. Současná Apple TV lze ovládat buď pomocí malého Apple Remote nebo iOS zařízení, které Remote simuluje. A to je patrně největší výzva pro Apple. Jelikož nelze dotekem ovládat systém přímo, musí Apple vymyslet způsob, jakým by to možné bylo. Jedna možnost je, že by se iOS zařízení stalo druhou obrazovkou určenou pro ovládání, zatímco na televizi by byl pouze obsah bez ovládacích prvků. To je patrně důvod, proč nemáme na Apple TV aplikace již dnes. App Store zde neznamená jen vydat příslušné SDK, ale vymyslet i celou filozofii interakce.

[do action=“citace“]Can’t innovate TV anymore, my ass.[/do]

A co se týče konkrétně her, zde přichází řeč na výše zmíněné herní ovladače. Málokdo by totiž chtěl akční či závodní hry ovládat prostřednictvím dotykové obrazovky, na kterou se ani nemůže dívat. Herní ovladač podporovaný systémem v základu je jedinou rozumnou možností, jak z Apple TV udělat skutečnou konzoli. A vzhledem k relativně nízkým cenám her v App Store, pokud by tedy byly pro Apple TV zachovány, by se mohlo zřízení stát okamžitým hitem mezi občasnými hráči, kterých je koneckonců obrovské množství. Navíc už některé hry pro iOS mají grafiku srovnatelnou s konzolovými tituly.

Pokud chce Apple skutečně udělat revoluci na televizním trhu, tohle je skvělá příležitost a dává mnohem větší smysl než samostatný televizor. A zatím tomu vše nasvědčuje. Can’t innovate TV anymore, my ass.

Více o Apple TV:

[related-posts]

.