Zavřít reklamu

Během včerejšího dne se objevila zpráva o tom, že se v operačním systému macOS High Sierra objevila závažná díra v zabezpečení, díky které bylo možné zneužít administrátorská práva k počítači z účtu obyčejného hosta. Na chybu narazil jeden z vývojářů, který se o ní následně okamžitě zmínil podpoře společnosti Apple. Díky chybě v zabezpečení mohl uživatel s účtem hosta proniknout do systému a upravovat osobní a soukromá data administrátorského účtu. Detailní popis problému si můžete přečíst zde. Trvalo to jen necelých čtyřiadvacet hodin a společnost Apple zveřejnila aktualizaci, která tento problém vyřešila. Je dostupná od včerejšího odpoledne a nainstalovat si jí může každý, kdo disponuje zařízením kompatibilním s macOS High Sierra.

Tento problém v zabezpečení operačního systému se nevztahuje na starší verze macOS. Pokud tedy máte macOS Sierra 10.12.6 a starší, nemusíte se ničeho obávat. Naopak uživatelé, kteří mají ve svém Macu či MacBooku nainstalovanou nejnovější betu 11.13.2 se musí mít na pozoru, jelikož k nim tato aktualizace ještě nedorazila. Dá se očekávat, že se objeví v další iteraci betatestu.

Pokud se vám tedy na vašem zařízení aktualizace objevila, výrazně doporučujeme aktualizovat co nejdříve. Jedná se o poměrně závažnou bezpečnostní chybu a ke cti Applu můžeme přičíst to, že na řešení potřeboval méně než jeden den. Níže si můžete přečíst changelog v angličtině:

SECURITY UPDATE 2017-001

Released November 29, 2017

Directory Utility

Available for: macOS High Sierra 10.13.1

Not impacted: macOS Sierra 10.12.6 and earlier

Impact: An attacker may be able to bypass administrator authentication without supplying the administrator’s password

Description: A logic error existed in the validation of credentials. This was addressed with improved credential validation.

CVE-2017-13872

When you install Security Update 2017-001 on your Mac, the build number of macOS will be 17B1002. Learn how to find the macOS version and build number on your Mac.

If you require the root user account on your Mac, you can enable the root user and change the root user’s password.

.