Zavřít reklamu

První AutoCAD for Macintosh byl uvolněn v roce 1982. Poslední verze AutoCAD Release 12 byla vydána 12. června 1992 a podpora byla ukončena v roce 1994. Od té doby společnost Autodesk, Inc. ignorovala Macintosh celých šestnáct let. I designerský tým Apple byl nucen používat pro své návrhy jediný podporovaný systémem – Windows.

Autodesk, Inc. oznámil 31. srpna AutoCAD 2011 pro Mac. „Autodesk už nemohl ignorovat návrat Maca“, řekl Amar Hanspal, senior vice president, Autodesk Platform Solutions and Emerging Business.

První informace o chystané novince pocházejí z koncem letošního května. Objevily se otisky obrazovek a videa z beta verze. Tu testovalo přes pět tisíc lidí. Nová verze software pro 2D a 3D projektování a konstruování nyní běží nativně na Mac OS X. Využívá systémové technologie, soubory lze procházet pomocí Cover Flow, implementuje Multi-Touch gesta u Mac notebooků a podporuje funkci pan a zoom u Magic Mouse a Magic Trackpadu.

AutoCAD for Mac také nabízí uživatelům snadnou meziplatformní spolupráci s dodavateli a zákazníky díky podpoře formátu DWG. Soubory vytvořené v předchozích verzích se otevřou bez problémů v AutoCADu pro Mac, uvádí společnost. Rozsáhlé API (application programming interface) a flexibilní možnosti přizpůsobení usnadní pracovní postupy, jednoduchý vývoj aplikací, vlastních knihoven a individuální nastavení programu nebo pracovní plochy.

Autodesk přislíbil v nejbližší době uvolnit přes App Store mobilní aplikaci AutoCAD WS. Je určena pro iPad, iPhone a iPod touch. Dokonce se uvažuje o verzích pro tablety s jiným operačním systémem. (Které tablety? pozn. redakce). Umožní uživatelům upravovat a sdílet jejich AutoCAD návrhy na dálku. Mobilní verze bude moci přečíst každý AutoCAD soubor, ať již byl vytvořen na PC nebo Macintoshi.

AutoCAD for Mac pro svůj běh potřebuje procesor Intel s Mac OS X 10.5 nebo 10.6. K dispozici bude v říjnu. Pokud máte zájem, můžete si software od 1. záři předobjednat na stránkách výrobce za 3 995 dolarů. Studenti a učitelé mohou získat bezplatnou verzi.

Zdroje: www.macworld.com a www.nytimes.com
.