Zavřít reklamu

Blokování otravných a nevyžádaných hovorů je v poslední době celkem velké téma, a to zejména kvůli tomu, že se objevilo hned několik českých aplikací, které tento nešvar řeší. Mobilní aplikace Nevolejte.cz, Avast Call Blocker a Zvednout to? umí na první pohled to stejné, ale liší se v detailech…

V principu jde o opravdu o jednu a tu samou věc. Všechny zmíněné aplikace disponují určitou databází otravných čísel (či chcete-li telefonních spammerů) a vy máte díky nim možnost být upozorněni vždy, když takové číslo volá. A nebo si taková čísla rovnou zablokovat, že se vám vůbec nedovolají.

Aplikaci Zvednout to? jsme již na Jablíčkáři podrobněji představovali a zbylé dvě zmíněné aplikace fungují v principu opravdu stejně. Proto se chceme nyní zaměřit na malé rozdíly, pokud byste se v App Storu rozhodovali, kterou aplikaci pro blokování hovorů vybrat.

Asi nejjednodušší rozlišovací znamení představuje velikost databáze, tedy počet čísel, které má každá aplikace nějakým způsobem nahlášené. Aktuální stav je následující:

  • Zvednout to? přes 18 tisíc čísel
  • Nevolejte.cz přes 8 tisíc čísel
  • Avast Call Blocker přes 50 tisíc čísel

Při pohledu na tato čísla by se mohlo jednoduše prohlásit, že nejlepší je Avast, ale pojďme se blíže podívat na to, jak všechny aplikaci se svými databázemi pracují.

Nevolejte.cz

U projektu Nevolejte.cz je dobré na začátek zmínit, že působí pod záštitou Sdružení ochrany před obtěžováním po telefonu a vedle aktivní ochrany nabízí i s tím spojenou pasivní ochranu, kterou konkurence nemá, ale k tomu později. Také můžeme dopředu zmínit, že jediná aplikace Nevolejte.cz je zcela zdarma.

Nevolejte.cz pracuje s vlastní databází blokovaných čísel, kterou tvoří sami uživatelé a na kterou je nasazen interní kontrolní systém, aby nedocházelo ke zneužívání blokace. Maximálním proklamovaným cílem Nevolejte.cz je, aby na černé listině byla opravdu jen ta čísla, jež tam patří. Proto má služba v aktuální databázi oproti konkurenci „jen“ přes 8 tisíc čísel, přestože žádostí o blokaci má 140 tisíc.

nevolejte

Uživatel si snadno může přes aplikaci zablokovat jakékoliv číslo, ale na veřejnou černou listinu Nevolejte.cz se dostane skutečně jen ověřené číslo, patřící spammerovi. Proto je proces následující: jakmile to samé číslo přidají nezávisle na sobě další dva uživatelé, prochází číslo ještě jednou vnitřní kontrolou. Pokud i tato kontrola vyhodnotí, že je číslo vhodné blokovat plošně, číslo systém Nevolejte.cz přidá na plošnou listinu blokovaných čísel.

U každého čísla vždy uživatelé označí, zda jde o „prodej po telefonu“, „otravnou osobu“ nebo například „finanční past“, načež pak při příchozím hovoru rovnou vidíte i tyto doplňující informace. Tak ostatně fungují i konkurenční aplikace.

Navíc má služba Nevolejte.cz také pasivní ochranu, kterou najdete na webu projektu jako tzv. Registr Nevolejte.cz. Ten slouží především lidem, kteří nemají chytrý telefon. Ti se mohou do tohoto registru zapsat a tím dají prodejcům po telefonu najevo, že nechtějí být kontaktováni za účelem marketingu. Ochrana to není tak účinná, ale je to alespoň něco. Tento registr funguje jako tzv. veřejný seznam podle § 96 odst. 1 zákona o elektronických komunikacích.

S tím je nicméně spojená (alespoň pro některé uživatele) jedna vada na kráse – pro fungování blokátoru musíte do aplikace Nevolejte.cz nejprve zadat své telefonní číslo, kterým se přihlásíte právě do zmíněného registru. Jiné aplikace žádné takové informace nevyžadují.

[appbox appstore 1219991483]

Zvednout to?

Podobnou databázi jako Nevolejte.cz měla také aplikace Zvednout to?. Prvních zhruba osm tisíc čísel vývojáři posbírali z vlastních zdrojů, respektive od známých a různých veřejně dostupných webů a databází. Růst na aktuálních 18 tisíc přišel po získání deseti tisíc čísel od partnera Merk.cz, který disponuje obří databází firem.

Čísla od Merk.cz tak často ani nejsou spammeři, i proto je Zvednout to? zřetelně označuje jako partnerská čísla a pro uživatele pak představují výhodu především v tom, že vědí, kdo jim volá, i když nejde o nevyžádaný hovor (například banky apod.) – v takovém případě je příchozí hovor označen zelenou fajfkou.

zvednout

Nyní již Zvednout to? podobně jako Nevolejte.cz přidává jen ta čísla, která nahlásí sami uživatelé a která sami vývojáři následně ověří. V poslední aktualizaci jich takto přibylo asi 400. Kontrolní mechanismus funguje opět tak, že jakmile uživatel nahlásí číslo, zablokuje se automaticky jen pro něj a na veřejný blacklist se dostane, až je jisté, že jde o spammera.

Pro správné fungování Zvednout to? nemusíte zadávat žádné své údaje, ani telefonní číslo, jen je potřeba zaplatit 59 korun pro stažení z App Storu. Na druhou stranu za to dostáváte možnost nechat si zcela blokovat jen negativní, nebo neutrální čísla, která aplikace v databázi rozlišuje. Zcela blokovat si navíc můžete nechat jen vlastní nahlášená čísla, nebo veřejnou databázi.

[appbox appstore 1175824652]

Avast Call Blocker

Na závěr jsme si nechali aplikaci Avast Call Blocker, jež se pyšní zdaleka největší databází čísel a také tím, že využívá strojové učení pro rozpoznávání spammerů. Jeden z důvodů, proč je databáze Avastu tolik obsáhlá, je nicméně ten, že čerpá také ze zahraničních veřejných zdrojů, jako jsou FCC (americký federální výbor pro telekomunikace) či Google Maps, a tak je otázka, zda jsou všechna čísla opravdu relevantní pro český trh.

Z vlastní zkušenosti s významně menšími databázemi od Nevolejte.cz a Zvednout to? mohu potvrdit, že se mi za více než půl roku dovolalo jen jediné neoznačené číslo. Pokud by byla čísla z výše uvedených veřejných zahraničních databází skutečně zajímavá i pro český trh, bylo by s podivem, kdyby si je nestáhly i tyto dvě služby.

avast-callblocker-1

Z pohledu Avastu je velká databáze pochopitelná, protože na rozdíl od konkurence necílí pouze na český trh. Podobně jako Zvednout to? od uživatele nevyžaduje jeho telefonní číslo a navíc se v očích mnohých uživatelů může Avast Call Blocker automaticky těšit větší kredibilitě vzhledem ke značce. V případě blokátoru hovorů, kteří obvykle nemají přístup k žádným vaším datům, by nicméně neměly být podobné obavy na místě.

Co nakonec může být při srovnání této trojice služeb nejdůležitější, je cena. Avast Call Blocker je sice v App Storu zdarma, ale po zkušebním měsíci je třeba zaplatit roční předplatné ve výši 209 korun. Za to, co služba nabízí, to rozhodně není příliš, ale když jsou tu levnější alternativy, je otázka, zda má smysl investovat.

Avast se u svého blokátoru jako jediný pyšní tím, že využívá unikátní algoritmy strojového učení, jimiž určuje, zda je dané číslo spammer, či nikoliv, ale to nakonec může mít své chyby. Algoritmy porovnají získaná čísla proti různým veřejně dostupným informacím, ale sami vývojáři přiznávají, že taková automatizace může mít za výsledek, že občas je na blacklist přiřazeno nesprávné číslo.

Opět – vzhledem k většímu záběru Avastu je využití algoritmu pochopitelné, ale manuální řešení od Nevolejte.cz nebo Zvednout to? je možná pro malý český trh efektivnější.

[appbox appstore 1147552667]

.