Zavřít reklamu

I naše české luhy a háje zasáhla vlna obliby minimalistických řešení RSS čteček, poštovních klientů či Twitter klientů. Nejprve vznikaly designové úpravy webových stránek (Helvetireader, Helvetimail, Helvetwitter), poté se inspirace promítla i do aplikací pro iPhone/iPad. Zde však pouze velmi omezeně. Specifickým znakem se stalo využití písma Helvetica a kombinace bílé a červené, v menším množství pak černé a šedé.

Není tomu dávno, co se v App Store začala na přední příčky propracovávat minimalistická alternativa pro kalendář od Apple. Calvetica obsahuje všechny typické prvky výše uvedených minimalistických helvet-aplikací a může proto potěšit široké zástupy helvet-milců i v Česku.

První verze byla co do funkcí velmi skromná, ačkoliv jako mínus bych to nepovažoval, neboť vývojář si v případě minimalisticky pojaté aplikace musí stanovit mantinely, aby jednoduchost nebyla pouze v popisku programu. Zkraje září se Calvetica dočkala svého updatu na verzi 2.0. S potěšením vmžiku dodávám, že jde o skok podstatný (k lepšímu), přičemž minimalistické vzezření a jednoduchost ovládání obohacením o další nastavení a funkce neutrpělo.

A proč byste se nemuseli zdráhat utratit necelé tři dolary za aplikaci, když máte zdarma od Apple jeho kalendář?

Nejprve k funkcím. Aplikace je rychlá. Ano, je svižná, zdá se, že svižnější než kalendář od Apple. Pro svoji minimalistickou povahu udělala aplikace maximum – i z toho důvodu je přidávání událostí, nastavování upozornění, doplňování detailů a přesun dílčích položek mnohem snadnější, rychlejší a přehlednější. Ačkoliv jej ještě neobsahuje, bude mít po dalším updatu Calvetica kromě měsíčního a denního náhledu také ten týdenní. Navíc si můžete nastavit, zda chcete 24hodinový formát, kterým dnem má začínat týden a ohraničíte si svůj den (např. nechcete dávat do kalendáře události v jinou dobu než tu pracovní od 8–15 hodin). V takovém případě ale nečiní aplikaci problém, abyste lehce přepínali mezi trojicí zobrazení daného dne. Plnou verzí dne (čili všech 24 hodin), ohraničenou verzí dne (vámi nadefinované rozmezí) a omezenou verzí dne (pohled jen na vytvořené události).

Přesouvání položek funguje obdobně jednoduše a rychle. Tažením prstu po řádku s událostí se objeví nabídka tlačítek, kdy zvolíte tu na přesun. Poté se u každé hodiny objeví symbol, na který když klepnete, událost se k dané hodině přiřadí. Pochopitelně není problém zadávat přesný čas (ne tedy jen celou hodinu).

V Calvetice můžete nastavovat různé (a také několik) intervaly upozornění, čas trvání, lokalitu, opakování, či připisovat poznámky. V nové verzi už lze také pracovat se všemi vašimi kalendáři (a událost tak k vybranému přidělit). Zapisovat nejen události probíhající v určitý časový úsek, ale i po celý den.

Ideální představu o tom, co Calvetica umí, nabydete díky ukázkovému videu. Webovou stránku velmi oceňuji – stejně jako aplikace je i ona přehledná, navíc srozumitelně informuje o plánech do budoucna (můžeme se těšit i na iPad verzi!). Pro mě se stala Calvetica rozhodně milým společníkem. S uživatelským prostředím a ovládáním originálního kalendáře v iPhonu se nemůže srovnávat, jednoznačně vítězí sympatická červeno-bílá Calvetica.

.