Zavřít reklamu

Jen jediný den poté, co investor Carl Icahn oznámil, že investoval do akcií Applu půl miliardy dolarů, se na Twitteru pochlubil, že nakoupil další akcie kalifornské společnosti, a opět za 500 milionů dolarů. Celkem již Icahn do Applu investoval 3,6 miliardy dolarů, což znamená, že vlastní téměř 1 % všech akcií společnosti.

Vedle dalšího obřího nákupu měl Icahn opět potřebu vyjádřit se k jeho velkému plánu, aby Apple zvýšil objem zpětného odkupu akcií. Minulý týden slíbil, že se ke všemu vyjádří v obsáhlejším dopise, a také tak vzápětí učinil. V sedmistránkovém dokumentu přesvědčuje akcionáře, aby hlasovali pro jeho návrh.

Jedná se o návrh z prosince, jehož hlavním bodem je zásadní zvýšení prostředků pro zpětný odkup akcií. Icahn již několik měsíců razí teorii, že právě to by měl Apple učinit, aby zvýšil hodnotu svých akcií. Apple již v prosinci na Icahnův návrh reagoval, investorům jasně sdělil, že jim nedoporučuje, aby pro tento návrh hlasovali.

Proto se nyní Icahn obrací na akcionáře také se svým doporučením. Představenstvo Applu, které Icahn kritizuje, by mělo dle něj hrát ve prospěch investorů a návrh na větší odkup akcií podpořit. Ze současné ceny pohybující se kolem 550 dolarů za akcii by se Apple v případě, že by jeho P/E ratio (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem za akcii) bylo stejné jako průměrný P/E poměr v indexu S&P 500, mohl dostat na 840 dolarů.

Icahnova aktivita přichází těsně před očekávaným vyhlášením finančních výsledků Applu za první fiskální čtvrtletí roku 2014, které proběhne dnes večer. Předpokládá se, že Apple oznámí nejsilnější čtvrtletí v historii. Carl Icahn však bude patrně i nadále na společnost vyvíjet tlak a bude se upínat k setkání akcionářů, kde by se mělo hlasovat o jeho návrhu.

Zdroj: MacRumors
.