Zavřít reklamu

V zimních měsících, kdy teplota klesne pod nulu, se jablíčkáři mohou setkat s poměrně nepříjemnou situací. U některých iPhonů totiž může docházet k jejich náhodnému vypnutí nebo k omezení výkonu, což se projevuje u nejrůznějších operací. Přímý vliv na to má lithium-iontová baterie, která samozřejmě podléhá opotřebení a chemickému stárnutí. Jak to ale vlastně celé funguje a jak těmto problémům předejít? Přesně na tohle jsme si posvítili ve spolupráci s autorizovaným servisem Český Servis.

Chemické stárnutí baterie

Baterie jako taková je spotřební součástkou, která podléhá již zmiňovanému chemickému stárnutí, čímž ztrácí na své účinnosti. Právě kvůli tomu pak nedokáže udržet náboj jako původně, kvůli čemuž se postupně snižuje výdrž baterie na jedno nabití. Dalším důležitým parametrem je impedance. Baterie totiž musí být schopna dodávat takzvaný okamžitý výkon, který se zvyšující se impedancí bohužel klesá.

Impedance se akorát nezvyšuje pouze spolu s chemickým stářím. K jejímu dočasnému navýšení může dojít i v situacích, kdy je baterie téměř vybitá nebo se nachází v chladném prostředí. V takových případech se zároveň snižuje i napětí. Telefon kvůli tomu dokáže rozpoznat, kolik energie má k dispozici, čemuž přizpůsobí své fungování. A přesně v takových situacích může dojít k náhlému vypnutí iPhonu, kdy je na vině již nedostačující baterie.

Jedná se o ochranný systém jablečných telefonů, který má chránit vnitřní komponenty před jejich poškozením. Přesně z tohoto důvodu iPhone automaticky omezuje svůj výkon, nebo se rovnou vypne. iPhony a iPady mají totiž správně fungovat v teplotním rozpětí od 0 °C do 35 °C, což může být pochopitelně v zimních měsících problém. Situaci lze „zachránit“ přenesením zařízení do teplejšího prostředí, avšak pokud je už baterie starší a opotřebená, je nejvyšší čas na její výměnu.

Kdy je čas na výměnu baterie

O tom, že je nejvyšší čas na výměnu baterie, vás informuje samotný systém iOS. Apple do něj v minulosti přidal parádní funkce v podobě Kondice baterie, která informuje o aktuálním stavu maximální kapacity ve srovnání se zcela novou baterií. Jednoduše stačí přejít do Nastavení > Baterie > Kondice baterie, kde u políčka Maximální kapacita uvidíte hodnotu vyjádřenou v procentech. Podle toho se ostatně níže zobrazuje, zdali telefon nabízí maximální výkon zařízení, případně jestli se kvůli nedostačující baterii neobjevují různé problémy.

iPhone: Důležitá zpráva o baterii
Jak může vypadat takzvaná Důležitá zpráva o baterii

V případě, kdy je s baterií cokoliv špatně, se navíc úplně nahoře zobrazí takzvaná Důležitá zpráva o baterii. Například když dojde ke snížení maximální kapacity pod 80 %, iPhone vám sám doporučí, abyste nechali baterii vyměnit. Konkrétně se totiž můžete častěji setkávat s náhlým omezením výkonu či pravidelným vypínáním, což lze pocítit o to víc v chladnějším prostředí.

Jak na výměnu baterie

Ačkoliv se výměna baterie jeví jakožto běžný úkon, rozhodně byste jej neměli podceňovat. Pokud totiž vsadíte na neoriginální díly, iPhone vám bude následně zobrazovat otravné hlášky o tom, že nedokázal rozpoznat daný díl a například vám ani nebude fungovat funkce Kondice baterie. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem dřívějším článku o upozorněních při použití neoriginálních dílů.

Přesně kvůli tomu byste měli vždy vsázet na autorizovaný servis, který vám dokáže zajistit nejen precizní opravu/výměnu, ale také originální baterii. V našich končinách nabízí prvotřídní služby Český Servis, což ostatně potvrzují i zákaznické recenze. Jelikož se jedná o autorizovaný servis, věnuje se záručním i pozáručním opravám Apple zařízení, kdy výměnu baterie zvládne takzvaně na počkání. Pokud byste však ve vašem okolí neměli poblíž žádnou pobočku, určitě vás potěší možnost svozu. V takovém případě si váš iPhone vyzvedne kurýr a po opravě vám jej okamžitě doručí zpět. Tím nejlepším na tom je, že za svoz neplatíte ani korunu.

iPhone baterii si můžete nechat vyměnit zde

.