Zavřít reklamu

Apple během prvního víkendu prodal úctyhodných 13 milionů nových iPhonů 6S a 6S Plus a možná i kvůli tomu, aby dokázal ukojit tak vysokou poptávku, vsadil při výrobě vlastních čipů na dva výrobce. Procesory od Samsungu a TSMC přitom nejsou stejné.

S velice zajímavým poznatkem přišli Chipworks, kteří podrobili nejnovější čipy A9 detailnímu testu. Při něm zjistili, že ve všech iPhonech 6S nenajdeme totožné procesory. Apple si vlastnoručně vyvíjený čip nechává vyrábět u dvou dodavatelů – Samsungu a TSMC.

U podobně zásadních součástek, jaké čipy pro iPhony bezpochyby jsou, Apple obvykle sází na jediného dodavatele, protože to značně ulehčuje celý výrobní řetězec. To, že se letos rozhodl pro Samsung i TSMC, dokazuje, že kdyby jeho čipy vyráběl pouze jeden z nich, byly by minimálně na začátku velké potíže se zásobami.

Ještě zajímavější je ale také fakt, že čipy od Samsungu a TSMC (Taiwan Semiconductor) se liší. Ten od Samsungu (s označením APL0898) je o deset procent menší, než který dodává TSMC (APL1022). Důvod je jednoduchý: Samsung využívá 14nm výrobní proces, zatímco TSMC ještě spoléhá na 16nm technologii.

Jednak se jedná o první hmatatelné potvrzení, že k rozdělení mezi dva dodavatele, o němž se dlouhé měsíce spekulovalo, skutečně došlo, a také se řeší, zda by mohly mít rozdílné výrobní procesy vliv na výkon. Chipworks oba čipy teprve testují, nicméně bývá pravidlem, že čím menší je výrobní proces, tím se snižuje náročnost procesoru na baterii.

V případě aktuálních čipů by však měl být rozdíl nepatrný. Apple si nemůže dovolit osazovat své telefony rozdílnými součástkami, kvůli kterým by se totožná zařízení chovala jinak.

Zdroj: Apple Insider
.