Zavřít reklamu

Vsadím se, že řada z vás používá MacBook jakožto primární pracovní nástroj. Nejinak to mám i já, a to již po dobu několika dlouhých let. Vzhledem k tomu, že se relativně často musím přesouvat mezi domovem, prací a dalšími místy, tak pro mě Mac či iMac postrádá smysl. Ve většině případech je můj MacBook sice po celý den připojen k napájení, občas se ale ocitnu v situaci, kdy jej potřebuji na několik hodin odpojit a pracovat na baterii. Jenže právě tohle se s příchodem macOS 11 Big Sur relativně ztížilo, jelikož jsem se často ocitl v situaci, kdy MacBook nebyl nabitý na 100 % a já tak ztratil několik desítek minut výdrže navíc.

Jestliže mezi podobné uživatele patříte i vy, tak jste se s příchodem macOS Big Sur dost možná dostali do podobných problémů. Všechno tohle je způsobeno novou funkcí, která se nazývá Optimalizované nabíjení. Původně se tato funkce objevila jako první na iPhonech, později pak také na Apple Watch, AirPods a právě na MacBoocích. Ve zkratce se tato funkce stará o to, že se MacBook nenabije na více než 80 % v případě, že jej máte zrovna připojen k napájení, a že jej nebudete od nabíječky v blízké době odpojovat. Mac si postupně zapamatuje, kdy jej zpravidla nabíjíte, a tak se dobíjení z 80 % na 100 % spustí vždy až v určitou dobu. Baterie jako takové se nejraději pohybují v rozmezí nabití 20 – 80 %, cokoliv mimo tohle rozmezí pak může způsobovat rychlejší stárnutí baterie.

U jablečných telefonů samozřejmě tuto funkci chápu – většina z nás totiž nabíjí iPhone přes noc, a tak Optimalizované nabíjí vyhodnotí, že se přes noc zařízení bude držet na 80 % nabití a dobití na 100 % se pak spustí pár minut před tím, než vstanete. U MacBooků by tomu mělo být podobně, každopádně se systém bohužel v mnoha případech netrefí a ve finále tak MacBook odpojujete pouze s 80 % nabití (a méně) a nikoliv se 100 %, což může být pro někoho velký problém. Samotná analýza nabíjení Macu může být v určitých případech nepřesná a co si budeme nalhávat, někteří z nás končí v práci nepravidelně a čas od času se ocitneme v situaci, kdy prostě a jednoduše potřebujeme rychle MacBook vzít a odejít. Přesně pro tyto uživatele není Optimalizované nabíjení vhodné a měli by jej deaktivovat.

Naopak, pokud patříte mezi jedince, kteří MacBook používají a nabíjí pouze v práci s tím, že každý den přijdete například v 8 hodin ráno, odcházíte přesně v 16 hodin odpoledne a mezi tím nikam nechodíte, tak Optimalizované nabíjení zajisté využijete a dokonce bude vaše baterie postupem času v lepší kondici. Chcete-li na vašem MacBooku Optimalizované nabíjení (de)aktivovat, tak přejděte do Předvolby systému -> Baterie, kde vlevo klepněte na záložku Baterie, a poté zaškrtněte či odškrtněte kolonku Optimalizované nabíjení. Pak stačí klepnout na Vypnout. Jak už jsem zmínil výše, tak deaktivací této funkce může dojít k rychlejšími chemickému stárnutí baterie a budete ji tak muset vyměnit o něco dříve, a proto to berte v potaz.

.