Zavřít reklamu

V souvislosti s operačními systémy můžete často slýchat označení sandbox. Jedná se vlastně o prostor vyhrazený aplikaci, který nemůže opustit. Právě mobilní aplikace jsou obvykle v sandboxech spouštěny, takže jsou tím oproti klasickým desktopům omezovány. 

Sandboxem je tedy v informace bezpečnostní mechanizmus sloužící pro oddělení běžících procesů. Toto „pískoviště“ může být ale i izolované testovací prostředí umožňující spouštění programů a otevírání souborů, aniž by jakkoli ovlivňovaly jiné aplikace nebo samotný systém. Právě to pak zaručuje jeho bezpečnost.

Jde např. o vývojový software, který se nemusí chovat zcela korektně, ale zároveň se z tohoto vyhrazeného prostoru nedostane škodlivý kód pocházející z nedůvěryhodných zdrojů typicky od vývojářů třetích stran. Sandbox se ale používá i k detekci malwaru, protože nabízí další vrstvu ochrany proti bezpečnostním hrozbám, jako jsou tajné útoky a exploity, které využívají zero-day zranitelnosti.

Sandboxová hra 

Pokud se pak setkáte s označením sandboxová hra, jedná se obvykle o takovou, ve které může hráč měnit celý herní svět podle vlastních představ, i když s jistými omezeními – odtud právě ono označení sandbox, které ve svém smyslu znamená, že nemůžete překročit dané hranice. Jedná se tedy sice o stejné označení, ale hodně jiný smysl. 

Témata: , , ,
.