Zavřít reklamu

Pořádné rally závody pro iOS dlouho chyběly. Bylo tu pár pokusů o pořádné rally, ale buď se vývojáři na slibnou hru doslova vykašlali, nebo hra vypadala na první pohled dobře, ale zabilo ji ovládání a In-App nákupy. Nyní to však přijíždí napravit Colin McRae.

Jako první je důležité vědět, že se nejedná o novou hru, ale port hry Colin McRae 2 z roku 2000 od Codemasters. Podobně jako RockStar Games s GTA a Maxem Paynem se nyní Codemasters rozhodlo oživit legendu. Při prvním spuštění hry jsem byl plný očekávání a okamžitě jsem chtěl závodit. Ovšem hra na iPadu mini spadla. A to se stalo několikrát. Restartoval jsem tedy iOS zařízení a hra od té doby běží bez problémů. Na iPhone 5 problém nebyl a od prvního spuštění hra nespadla ani jednou. Ač se to nezdá, tento port je vcelku náročný. Zahrajete si ho na iPadu 2 a výše, na iPodu Touch 5. generace a na iPhone 4S a iPhone 5. Je to vcelku překvapivé, vzhledem k minimální požadavkům PC hry, která si vystačila i s 32 MB RAM a 8MB grafickou kartou.

První závod budete, i přes znalost hry a stovky naježděných hodin na PC verzi, věnovat zvyknutí si na ovládání. Plyn, brzda a ruční brzda jsou vždy na obrazovce, zatáčení můžete ovládat buď pomocí šipek, nebo pomocí akcelerometru. Hra sice umožňuje kalibraci akcelerometru, ale tím nastavení končí. Bohužel nelze nastavovat citlivost, což může být pro někoho problém. Prvních pár jízd se budete zřejmě trápit. V první chvíli jsem se i bál, že hru nadobro odepíše ovládání. Není tomu tak, na ovládání se dá po chvíli zvyknout. A jako jedna z mála závodních her se mi CMR ovládá lépe pomocí šipek.

Originální PC hra má obrovské množství aut a tratí, čehož se však iOS port nedočkal. Na výběr máte pouze ze 4 aut: Ford Focus, Subaru Impreza, Mitsubishi Evo VI a Lancia Stratos. Ač jsem většinu PC hry projel se Subaru a Mitsubishi, trochu mi chybí třeba takový Peugeot 206, či bonusový Mini Cooper S. To samé platí o tratích. V původní hře se jezdilo v celkem 9 regionech, v iOS verzi jsou pouze tři. I když máte dohromady k dispozici 30 tratí, není to nějaké velké množství. Já osobně doufám, že Codemasters mají v plánu přidávat updaty s novými vozy a tratěmi, nebo je k tomu alespoň donutí feedback od fanoušků.

i na grafice. I když jsou textury původní, mají zvětšené rozlišení. Stále zde máme pouze 2D stěny po stranách tratě, 2D diváky, ošklivé keře a stromy, ale celkově se nemusí CMR za nic stydět. Jen se musíte smířit s tím, že to není Real Racing 3. Do této chvíle jsem hru spíše pomlouval, ovšem karta se po chvíli obrací. Jakmile se dostanete do víru závodění, zapomenete na všechno ostatní. Čím vynikala dřívější hra? Jednoznačně hratelností. A to platí i o malém iOS bráškovi. Jezdit náročné tratě jako rally jezdec na iPhonu i iPadu je zábava. A co nesmí chybět u pořádné rally? No samozřejmě spolujezdec, který vás naviguje po tratích Austrálie, Řecka a Korsiky. Jedná se o legendárního Nickyho Grista, který navigoval hráče v původní hře. Spolu s originální hudbou a zvuky burácejícího motoru je to opravdu zážitek. Trochu zamrzí nemožnost nastavit si obtížnost. A nastavená obtížnost tratí je různá. Někdy projedete trať s velkým náskokem, někdy máte co dělat, abyste dojeli první. Ale ani po pár hodinách mi to nějak extra nevadilo. A nezapomeňte, každá chyba se trestá, rozhodně se vždy nevyplatí jet do zatáčky pod plným plynem.

Pokud si už nepamatujete, jak rally v této hře funguje, trochu vám to připomenu. Jezdíte jednotlivé etapy regionální rally. Vždy po dvou etapách se dostanete do virtuálního boxu, kde máte hodinu na opravu svého, většinou zničeného, auta. Ale nebojte se, nemusíte zde čekat jako v Real Racing 3. Každá oprava pouze ubere 5 minut z 60 možných a opraví se jeden dílek na motoru, kapotě, tlumičích, či karoserii. Po vyhrání rally regionu se vždy odemkne region další a za první místo dostanete nové auto. Jednoduché, ale zábavné. Z herních módů je tu náhodný, který vám vybere auto i trasu, poté klasická jízda na čas a nakonec to nejlepší – šampionát. Malá rada: při jízdě v šampionátech jezdíte za sebou například region 1, poté region 2 a poté zase region 1. Původně jsem si myslel, že jde to bug.

Někdo může namítnout, žena 13 let starém titulu. A já to nepopírám, udělali to tak i RockStar games. Ovšem i oživení této nenáročné legendy něco stojí. A díky bohu, že i přes vyšší cenu hry zde nenajdete jediný In-App nákup. Na první pohled se může zdát, že se jedná o nepovedený port. A i na druhý pohled tomu tak je, výčet nedostatků je velký. Malé množství aut, menší množství tratí, grafická stránka nijak neoslňuje, nelze nastavit citlivost ovládání, na starších zařízeních si hru nezahrajete, je zde absence jakékoliv synchronizace, kromě Game Center žebříčků zde není multiplayer, kamera je pouze zezadu či z čelního skla a určitě by se našlo i něco dalšího. Je tu však něco, co hru prostě nedokáže úplně pohřbít. Až se zaposloucháte do navigování spolujezdce, ve 100 km/h proletíte skokem na horizontu těsně vedle kamenů a za podpory tleskajících fanoušků se budete snažit nenabourat váš rally speciál, zapomenete na všechny nedostatky. V tom vynikal Colin McRae v roce 2000 a vyniká v tom i nyní, o třináct let později. Nebojím se říct, že Colin McRae pro iOS je, i přes několik nedostatků, nejlepším a nejreálnějším rally pro iPhone a iPad, kterou si v současné době zahrajete.

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/colin-mcrae-rally/id566286915?mt=8″]

Jsem student, co se zajímá o IT svět, Apple  a píše pro několik jablečných webů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Je to klasika. Moc na svých zařízeních nehraju, ale tohle si dám rád. Jen mě mrzí co Codies provádějí se sérií DiRT. Kam zmizely ty 20ti minutové erzety, kdy se človek potil i na zadku. Erzety v DiRtu mají sotva 3 minuty…Pořádné rally mi hodně chybí i když jsem konzolový hráč.

    No a to nehovorím o absolútne nereálnom ovládaní kedy zastavíš z 200km/h na šotoline na 100metroch… darmo CMR2 bola klasa, tak sa na to teším až to vyskúšam a budem dúfať v niaké balíčky do hry :-)

    Raději bych viděl port her jako jsou: Metal gear solid, Resident evil 1-4, parasite eve, final fantasy 6-9 (ostatní jsou),tekken, colin mcrae 1 a spoustu dalších epických psx her.

celý text

Čtěte více.