Zavřít reklamu

Od pondělí se nejvíce mluví o Watch a novém MacBooku, ale zatímco na tyto dva produkty teprve čekáme, jiná oznámená velká novinka už začala sklízet úspěch. Přes platformu ResearchKit se už do lékařského výzkumu zapojily tisíce lidí.

Nové zdravotnické platformě ResearchKit, díky které se může každý na dálku pomocí svého iPhonu zapojit do výzkumu různých nemocí, věnoval Apple na pondělní keynote poměrně dost času a byť se poté mluvilo především o hardwarových novinkách, velké překvapení čekalo na lékařské výzkumníky druhý den.

Hned v pondělí totiž Apple vydal několik aplikací a Stanford University už v úterý zaznamenala 11 tisíc přihlášených lidí do programu kardiovaskulárního výzkumu. „Získat pro lékařský výzkum 10 tisíc lidí běžně vyžaduje jeden rok a 50 zdravotnických středisek z celé země,“ uvedl pro Bloomberg Alan Yeung, který se na Stanfordu právě kardiovaskulárním výzkumem zabývá.

„Tohle je síla telefonu,“ dodal Yeung. ResearchKit ve spojení s iPhonem dává lékařům skutečně dosud nevídané možnosti, jak získat obrovské počty dobrovolníků pro výzkum, který díky tomu může být úspěšnější.

[youtube id=“VyY2qPb6c0c“ width=“620″ height=“360″]

Zatím svou aplikaci vydalo pět výzkumných center, které využívají akcelerometry, gyroskopy a GPS senzory, aby mohly sledovat vývoje chronických onemocnění jako Parkinsonova choroba či astma.

Lisa Schwartzová z Dartmouth Institute for Health Policy and Clinical Practice upozornila, že sběr velkého množství dat od lidí, kteří konkrétní nemoc ani nemusejí mít nebo nereprezentují ideální vzorek k testování, může vytvořit ve výzkumu překážky. Jak moc je ResearchKit efektivní, to ukáže až čas, ale v tuto chvíli je pro lékáře velice povzbuzující zjištění, že mohou nově velice snadno získat jinak složitě hledané dobrovolníky.

Zdroj: Bloomberg
.