Zavřít reklamu

Přiznávám se, že iPhone 4S pro mne osobně nemá žádnou přidanou hodnotu. Pokud by ale byla Siri v našem rodném jazyce, asi bych neváhal a koupil si ho hned po uvedení. Zatím jsem vyčkával a čekal, jestli by se nenašlo nějaké přijatelnější řešení, neboť iPhone 4 mi plně dostačuje.

[youtube id=-NVCpvRi4qU width=“600″ height=“350″]

Doposud jsem žádné hlasové asistenty nezkoušel, protože všichni vyžadovali Jailbreak, a to už bohužel není taková pohoda jako v době, kdy byl iPhone 3G/3GS. Dostal se mi ale do rukou aplikace od firmy Nuance Communications, která si vysloveně říkala o vyzkoušení.

Tento počin se sestává ze dvou samostatných aplikací – Dragon Search je určen pro přeložení vašeho hlasu do vyhledávacích služeb jako Google/Yahoo, Twitter, Youtube atp. Dragon Dictation funguje jako sekretářka – vy jí něco nadiktujete, ona to přeloží do textu, který si můžete poupravit a buď odeslat emailem, SMSkou, případně přes schránku ho můžete vložit kamkoliv.

Obě aplikace umějí česky a stejně jako Siri komunikují s vlastním serverem pro rozpoznání řeči. Data se přeloží z hlasu na text a ten je následně odeslán zpět k uživateli. Komunikace používá protokol pro bezpečný přenos dat. Při zmínce o používání serveru, jako stěžejním bodu používání aplikace, musím podotknout, že za těch pár dní, kdy jsem aplikaci testoval, nebyl skoro žádný problém s komunikací, ať už jsem byl na Wi-Fi nebo na 3G síti. Možná by mohl být problém při komunikaci přes Edge/GPRS, ale to jsem neměl příležitost vyzkoušet.

Hlavní GUI obou aplikací je vytvořeno stroze, ale svůj účel plní. Díky restrikcím firmy Apple nečekejte integraci s interním vyhledáváním. Při prvním spuštění musíte odsouhlasit licenční ujednání, které pojednává o odesílání diktovaných informací na server, případně u diktování se vás ještě aplikace zeptá, jestli si může stáhnout vaše kontakty, které pak používá při rozpoznávání jmen při diktování. K tomuto se váže ještě jedno ujednání, které upozorňuje, že na server jsou odesílány pouze jména, nikoliv telefonní čísla, maily a tak podobně.

Přímo v aplikaci se vám zobrazí jen velké tlačítko s červeným puntíkem, které říká: stiskněte pro nahrávání, případně u aplikace Search se zobrazí historie předchozích vyhledávání. Následně v levém spodním rohu nalezneme tlačítko pro nastavení, kde se dá nastavit, zda má aplikace rozpoznávat konec řeči, případně rozpoznávací jazyk a tak dále.

Samotné rozpoznávání je na relativně dobré úrovni. Proč relativně? Protože jsou věci, které přeloží správně, a jsou věci, které přeloží úplně jinak. Nedej ale, pokud se jedná o nějaký cizí výraz. Myslím, že velmi dobře daný stav vystihují screenshoty přiložené níže. Pokud je text přeložený špatně, je pod ním napsaný ten samý, sice bez diakritiky, ale je to ten správný, co jsem diktoval. Nejzajímavější je asi text, který byl přečten z tohoto odkazu, jedná se o zaznamenání receptu. Ten sice není zrovna špatně načten, ale nevím, jestli bych byl schopen bez úprav tento text později použít bez problémů.

Na aplikaci Dictation mi vadilo, že pokud jsem nadiktoval text a ten neodeslal k přeložení, nemohl jsem se k němu vrátit, měl jsem problém a už jsem nebyl schopen text nikdy načíst.

Toto jsou moje zkušenosti, které jsem nabyl při dvoudenním používání této aplikace. Mohu říci, že ačkoliv má aplikace občas problémy v rozpoznávání hlasu, myslím, že časem bude plně využitelná, každopádně tento závěr bych raději potvrdil nebo vyvrátil po zhruba měsíčním používání. Do budoucna by mne zajímalo, jak si aplikace povede hlavně v konkurenci Siri. Dragon Dictation má ale na své cestě bohužel spoustu překážek, které musí překonat. Není plně integrován do iOS, ale třeba to časem firma Apple povolí.

[button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/dragon-dictation/id341446764?mt=8 target=““]Dragon Dictation – Zdarma[/button][button color=red link=http://itunes.apple.com/cz/app/dragon-search/id341452950?mt=8 target=““]Dragon Search – Zdarma[/button]

Poznámka redakce:

Podle Nuance Communications se aplikace přizpůsobují svému uživateli. Pokud je častěji využívá, tím je rozpoznávání přesnější. Stejně tak se často aktualizují jazykové modely, aby lépe rozpoznávaly danou řeč.

.