Zavřít reklamu

Když Apple představil iPhony 15, představil s nimi i nový materiál, ze kterého dělá kryty, MagSafe peněženky nebo řemeny k Apple Watch. Jedná se o ekologičtější alternativu ke kůži, která s ní ale nemá moc společného. Kolem tohoto počínání Applu se také strhla jistá kontroverze ohledně kvality. Jak je na tom náš kryt po dvou měsících na iPhonu 15 Pro Max? 

FineWoven má lesklý a hebký povrch, který se má podobat semiši, tedy kůži upravené broušením na své rubové straně. Zároveň má jít, tedy alespoň dle slov Applu, o elegantní a odolný keprový materiál z 68 % tvořený recyklovanými materiály. Když přijdete s nějakým FineWoven produktem do kontaktu, tak je to materiál skutečně lesklý a hebký, který ale vydává zvuky jako šusťák. Vizuálně je to ale skutečně poměrně elegantní řešení.

Co se samotného provedení krytu týče, a pokud přistoupíte na ekologickou hru společnosti, není mu z počátku příliš co vytýkat. Z tkaniny je ale jen zadní strana, tlačítka jsou hliníková a strany z matného barevně tmavšího strukturovaného materiálu. Jeho kvalitu ale možná podrývá i sám Apple, když říká: „Materiál FineWoven se může časem opotřebovat. Připojováním MagSafe doplňků se vytvoří nepatrné otisky.“ 

A je to pravda. Kryt na iPhonu používám s MagSafe stojanem a je na něm viditelný kruh. Plochy, kde se pak telefon setkává s podkladem, tedy typicky stolem, jsou také mírně otlačená, ale to není nic kritického, je to jen běžné opotřebení. Špíny zde příliš neulpívá, snad jen ten prach u objektivů fotoaparátů vadí, ale to je neduh každého krytu. Osobně nevím, co ti lidé na internetu se svými iPhony dělají, že jejich FineWoven kryty vypadají tak, jak vypadají.

Jako shnilý banán 

Třeba redaktorka Wall Street Journal Joanna Stern ke svému krytu uvedla: „Okraje se loupou, látka je poškrábaná jako staré CD a barva hnědne jako shnilý banán.“ Je ale pravda, že ta mu dává zápřah už téměř půl roku. Průzkum Johna Grubera v sociální síti X pak ukázal, že z více jak tří tisíc hlasů uvedla více jak polovina, že jsou FineWoven kryty jen „odpadem“. Na skutečně odpudivé fotografie se můžete podívat na konci článku. 

Zde ale jeden poměrně zajímavý a trefný komentář čtenáře webu 9to5Mac: „Navzdory tomu, že jsou vyrobeny z 68 % z recyklovaného materiálu, jejich krátká životnost znamená, že jsou pouzdra FineWoven méně šetrná k životnímu prostředí než kožená pouzdra, která nahradila.“ Něco pravdy na tom bude, i když ani kožené kryty Applu kvalitou zrovna dvakrát nevynikaly. Mimochodem podle průzkumu zmíněného magazínu celých 70 % účastníků ankety uvedlo, že FineWoven kryty nesplňují standardy Applu, které by od něho za tuto cenu očekávaly. V Apple Online Store vás tento kryty vyjde na 1 790 Kč. 

My po dvou měsících s používáním krytu problém nemáme. Jak můžete vidět v galerii, otlačení od MagSafe je sice patrné, ale nijak tragické. Zmiňované škrábance na materiálu ale nemáme. Rozhodně neobhajujeme strategii Applu a ani cenu krytu, jen konstatujeme, jak toto příslušenství vypadá po dvou měsících používání. Za další dva třeba dáme všem hejterům za pravdu, nyní tomu ale nic nenasvědčuje. 

.