Zavřít reklamu

Suezský průplav je odpovědný za 12 % světového obchodu. Jeho zablokování, které proběhlo formou uvízlé kontejnerové lodi o hmotnosti 220 000 tun, tak může způsobit zpoždění všeho, co běžně vídáme v obchodech – od potravin, přes nábytek, oblečení i elektroniku. I když ne přímo, tak tato událost může samozřejmě ovlivnit i Apple. 

K zablokování Suezu došlo v úterý ráno, tedy 23. března. Prudká písečná bouře způsobila špatnou viditelnost a tím i horší navigaci lodě Ever Given do průplavu. Tento 400 m dlouhý „špunt“ způsobil neprůchodnost nejdůležitější obchodní tepny mezi Asií a Evropou. Na vyproštění se pracovalo dnem i nocí a aktuálně už se povedlo plavidlo uvolnit, a to za pomoci tahacích a tlačících manévrů, na čemž za přílivu pracovalo na 10 remorkerů.

Suez1

Jen 400 m stačí k zablokování 193 km 

Suezský průplav je 193 km dlouhý průplav v Egyptě spojující Středozemní a Rudé moře. Je rozdělen na dvě části (severní a jižní) Velkým Hořkým jezerem a tvoří hranici mezi Sinajem (Asie) a Afrikou. Umožňuje lodím přímou cestu mezi Středozemním a Rudým mořem, kdežto dříve musely buďto obeplouvat Afriku kolem mysu Dobré naděje, anebo náklad přes Suezskou šíji přepravovat po zemi. Oproti plavbě kolem Afriky se cesta Suezským průplavem například z Perského zálivu do Rotterdamu zkrátila o 42 %, do New Yorku o 30 %.

Kanálem denně projede kolem 50 nákladních lodí, které až do pozdního včerejšího odpoledne musely čekat na uvolnění. Plavidlu Ever Given s 20 tisíci kontejnery na palubě se prvně povedlo posunut záď o více jak 100 metrů od břehu kanálu, v pozdějších hodinách už byla loď kompletně osvobozena. Kdyby vás pak zajímalo, kolik celá tato situace stojí, tak dle agentury AP má každý den prodlevy na svědomí spláchnutých 9 miliard dolarů. Na průjezd čekalo celkově 357 lodí, se kterými čekalo i všechno to, co bylo naloženo na jejich palubách. Tento „logjam“, jak je celá situace nejčastěji nazývána, má efekt na celé průmyslová odvětví po světě.

Nejen Suez, nejen COVID-19 

Apple nemusí být situací ovlivněn přímo, ale až následným vlnovým efektem, kdy mohou být na jedné ze zdržených lodí součástky, které „někdo“ využívá k tomu, aby Applu vyrobil „něco“. Lodní doprava ale není jedinou, kterou společnosti využívají. Ty mohou více vytížit tu leteckou a pro distribucí produktů Applu tak najednou nemusí být místo. Svůj podíl na celkovém zpomalení distribucí ale nemá jen Ever Given a pandemie koronaviru.

V únoru letošního roku přinutily časté zimní bouře v americkém Texasu společnost Samsung odstavit svou tamní továrnu na výrobu čipů. Tento konkrétní krok tak měl za následek zpoždění výroby u 5 % světových dodávek čipů používaných v chytrých telefonech a automobilech. Samsung zde ale také vyrábí OLED displeje používané v iPhonech. Kvůli tomuto tak může celosvětová produkce 5G telefonů propadnout až o 30 %, což Apple sice trápit nemusí, ale pokud nedostane pro své iPhony 13 zobrazovací panely včas, může to být značná rána. Nestihnout předvánoční trh si prostě nemůže dovolit.

V době psaní tohoto článku už je Suezský průplav kompletně obnovený. Tuto situaci mohli lidé z celého světa doslova v přímém přenosu sledovat prostřednictvím aplikace VesselFinder, která podobně jako FlightRadar o letadlech informuje o plavidlech na moři. Aktuálně už lze v aplikaci vidět, že je Ever Given volný, zobrazit si však můžete i ostatní detaily. Zmíněná aplikace navíc poskytuje 24h plavební historii, takže se můžete zpětně podívat na to, jak plavidlo Suez blokovalo, a jak se případně začalo postupně hýbat. Doufejme, že se v budoucnu nic podobného nestane – pokud však ano, tak prostřednictvím VesselFinder budete v obraze.

Stažení aplikace VesselFinder v App Store

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.