Zavřít reklamu

Evernote, jedna z nejpopulárnějších aplikací pro psaní a organizování poznámek, oznámila poměrně nepříjemné novinky. Vedle zvýšení cen svých zavedených plánů také nastavuje značná omezení pro bezplatnou verzi, jež je využívána nejvíce.

Největší změnou prošel bezplatný plán Evernote Basic, který používá většina uživatelů. Nyní již nebude možné synchronizovat poznámky s neomezeným počtem zařízení, nýbrž pouze se dvěma v rámci jednoho účtu. Uživatelé si navíc budou muset zvykat na nový limit v rámci uploadů – odteď je to pouze 60 MB měsíčně.

Vedle základního bezplatného plánu změn doznaly také pokročilejší placené balíčky Plus a Premium. Za synchronizaci s neomezeným počtem zařízení a 1GB (verze Plus), respektive 10GB (verze Premium) prostoru pro upload budou uživatelé nucení k příplatku. Měsíční sazba za balíček Plus vzrostla na 3,99 dolaru (34,99 dolaru za rok) a v rámci plánu Premium se cena zastavila na hranici 7,99 dolaru měsíčně (69,99 dolaru za rok).

Podle Chrise O’Neila, výkonného ředitele společnosti Evernote, jsou tyto změny potřebné k tomu, aby mohla aplikace dále plnohodnotně fungovat a přinášet uživatelům nejen nové funkce, ale také vylepšení těch stávajících.

S touto skutečností se však zvedá poptávka po alternativách, které především nejsou tak finančně náročné a navíc mohou nabídnout stejně nebo i více funkcí. Na trhu existuje několik takových aplikací a uživatelé Maců, iPhonů a iPadů začali v posledních dnech přecházet například na systémové Poznámky.

V OS X El Capitan a iOS 9 se totiž možnosti dříve velice jednoduchých Poznámek významně zvětšily a navíc v OS X 10.11.4 se objevila možnost jednoduše data z Evernotu do Poznámek importovat. Během chvíle tak můžete všechna svá data migrovat a začít používat Poznámky, které jsou zcela zdarma se synchronizací mezi všemi vašimi zařízeními – je pak na každém, zda mu jednodušší prostředí Poznámek vyhovuje.

Mezi další alternativy pak patří například OneNote od Microsoftu, který již nějakou dobu nabízí i aplikace pro Mac a iOS a co se týče palety nabídek a uživatelského nastavení, dokáže Evernotu konkurovat ještě více než Poznámky. Uživatele Google služeb může oslovit také poznámkovací aplikace Keep, jež včera přišla s aktualizací a chytrým řazením poznámek.

Zdroj: The Verge

Diskuze k článku

  Tak poznámky by mi nestačily, ale na Onenote už jsem přešel před časem a nedám na něj dopoustit. Na windows se blíží dokonolasti, iOS verze jsou již také velmi dobré a každým dalším updatem se zlepšují a aplikace pro MacOS je již také plně použitelná (i když některé vychytávky okenní verze stále nemá). Nicméně celý ekosystém funguje naprosto multiplatformě (dcera má android a sdílíme spolu nějaké sešity) a k plné spokojenosti. Zdarma, bez omezení, bez reklam.

  Jak muzu importovat poznamky z Evernote do OneNote? Zadny import jsem tam v Menu nenasel a na webu mi OneNote tvrdi, ze to za me udela, kdyz si nainstaluju Windows 7 nebo vice…

  napsat program, do ktereho nejdou importovat poznamku, ani v zakladni xml podobe, je mimo moje chapani… microsoft ocividne nove zakazniky nechce. ok, akceptuji to.

  Je to smutné, ale plnohodnotnou alternativu nevidím. OneNote má problémy se čtením přiložených souborů na mobilních zařízeních, nativní Notes zase tahají každou poznámku do každého zařízení… No nezbývá než si připlatit.

  Zkusil jsem OneNote. Se svými 2,5k poznámkami jsem migroval ccca hodinu.
  Výsledek je vcelku použitelný, až na:
  – nemožnost změnit create_date na Macu (prostě to umí jen wokení verze)
  – nepřišel jsem na to, jak poznat kdy jsou konečně všechna data na Macu online – prostě se synchronizují a indikátor jsem neobjevil – trvalo to několik hodin po doběhnutí migrace (a to mám 200Mb linku)
  – přejmenování/odstranění notebooku je záležitost file systému na oneDrive
  a asi toho bude ještě víc.
  Na druhou stranu mi překvapivě fungovalo i vyhledávání ve vložených PDF (nevím jestli to zafunguje na nově přidané).
  Použitelné to je, ale zůstávám u Evernote (mám ještě cca půl roku předplaceno prémium) a pak uvidím. Nechce se mi od Evernote, nechce, ale to zdražení mě asi donutí :(

  Tak migrace do nového systému je vždy trošku bolestná, není to nikdy stejné. Co se týče těch indikátorů, tak já je vidím u každého sešitu (mělé kolečko) – ale nejsem teď u meku, tak neřeknu přesně. To přejmenování – ve woknech funguje, že se přejmenuje sešit. File zůstatne s původním názvem a pak se to vše sesynchronizuje s tím novým názvem. Ale máte pravdu v tom, že wokení verze je stále dost napřed. Ale jak jak jsem říkal. Aktualizace jsou časté, je vidět, že to Microsoft myslí s multiplatformostí vážně, a tak se i verze pro MacOS stále zlepšuje.

  Kolečko tam je, někdy. Ale to nekoresponduje nijak s tím, jestli už do notebooku natlačil všechny data ten importovací program.
  Předpokládám, že se to bude podobně chovat i při synchronizaci mezi zařízeními. Pokud jiné zařízení teprve uploaduje, žádná indikace na úrovni notebooku není, ale přitom v něm už „nepojmenovaný“ a nesynchornizovaný obsah najdete, ale s tím, že není dostupný.

  Jinak ano, taky vidím obrovský posun (obzvlášť v Apple oblasti) od Microsoftu. Jen mám zatím dojem, že Evernote je pořád o hodně napřed. Ale uvidíme za půl roku.

  Tak to budou nějaké záležitosti ohledně té migrace. Normálně to funguje tak, že obsah je dostupný, ale je u něj prostě kolečko, že se synchronizuje…

  Pratele, to, co me trapi na Evernote, je, ze program neumi najit duplicity. Kolikrat si ulozim web clipperem znovu tu samou stranku – cekal bych, ze za 70 dolaru rocne vyskoci bublina jako ve Photos, hele, tahle poznamka already exists, ignore, replace, save anyway. Nevite nekdo, jak se s temi zdvojenymi poznamkami vyporadat, prosim?

  Protože nové poznámky na iPhonu nesynchronizují s předposledním OSX Yosemite, byl jsem nucený hledat alternativu. A OneNote mi maximálně vyhovují. Spokojenost. Evernote jsem úplně obešel, nepotřebuji zbytečně složitý a komplikovaný nástroj.

  A jak jste tam ty poznamky z Yosemite resp iPhonu prosim naimportoval?

  Nemám jich mnoho, asi 150, takže jsem je přenesl klasickým kopírováním Copy-Paste. Vytvořil jsem si na počítači v One Note stejnou strukturu poznamek , jako mám v Apple poznámkách, zkopiroval je a po přihlášení do OneNote v iPhonu se mi synchronizovali do iPhonu.Jediné, co jsem před tím musel udělat, tak si založit MS účet, One Note synchronizuje přes svůj cloud. Jsou stejně jednoduché, jako Apple poznámky.

celý text

Čtěte více