Zavřít reklamu

Mezi fanoušky Applu byste asi jen marně hledali někoho, kdo o evoluci jejího loga nic neví. Všichni jistě důvěrně znají jeho postupný přerod do současné podoby. Nakousnuté jablko patří mezi nejznámější a jen velmi málo lidí by ho nepoznalo. Za dobu existence jablečné společnosti se ale několikrát proměnilo – v dnešním článku se na evoluci jablečného loga podíváme podrobněji.

Na počátku byl Newton

Společnost Apple neměla vždy ve znaku ikonické nakousnuté jablíčko. Návrhářem historicky prvního loga Applu byl spoluzakladatel společnosti Ronald Wayne. Logo, které vzniklo v sedmdesátých letech minulého století, zobrazovalo Isaaca Newtona sedícího pod jabloní. Snad každý se někdy setkal s historkou o tom, jak se Newton začal zabývat gravitací poté, co mu na hlavu spadlo ze stromu právě jablko. Kromě zmíněného kresleného výjevu obsahovalo logo ve svém rámečku také citát anglického básníka Williama Wordswortha: „Newton … mysl, věčně putující po podivných vodách myšlenek.“.

Jablečný obrat

Logo s Isaacem Newtonem ale nemělo příliš dlouhou životnost. Nikoho asi nepřekvapí, že to byl Steve Jobs, kterému se nelíbilo, že působí zastarale. Jobs se tedy rozhodl najmout grafika Roba Janoffa, který položil základ pro důvěrně známé zobrazení nakousnutého jablíčka. Jobs velice rychle rozhodl o nahrazení starého loga novým, které v různých obměnách setrvalo dodnes.

Logo, které původně navrhl Rob Janoff, neslo barvy duhy, odkazující na počítač Apple II, který jako historicky první disponoval barevným displejem. Debut loga samotného se odehrál jen krátce před vydáním počítače. Janoff uvedl, že ve způsobu rozložení barev jako takových vlastně neexistoval žádný systém – Steve Jobs pouze neoblomně trval na tom, aby byla zelená na vrchu, „protože to je místo, na kterém se nachází list“.

Příchod nového loga byl samozřejmě spojen s řadou nejrůznějších spekulací, fám a odhadů. Někteří lidé zastávali názor, že přechod k logu v podobě jablka zkrátka lépe vystihoval název společnosti a více se k ní hodil, jiní byli zase přesvědčeni, že jablko symbolizuje Alana Turinga, otce moderní výpočetní techniky, který si před smrtí kousl do jablka, napuštěného kyanidem.¨

Všechno má svůj důvod

„Jednou z největších záhad je pro mě naše logo, symbol touhy a poznání, nakousnuté, zdobené barvami duhy v nesprávném pořadí. Přiléhavější logo si lze jen velmi těžko představit: touha, poznání, naděje a anarchie,“ vypráví Jean-Louis Gassée, bývalý výkonný zaměstnanec společnosti Apple a jeden z návrhářů operačního systému BeOS.

Pestrobarevné logo společnost používala po dobu dvaadvaceti let. Když se Jobs ve druhé polovině devadesátých let vrátil do Applu, rychle rozhodl o další změně loga. Barevné pruhy byly odstraněny a logo nakousnutého jablíčka získalo moderní, jednobarevný vzhled. Ten se v průběhu let ještě několikrát změnil, tvar loga ale zůstal zachován. Logo nakousnutého jablka si svět dokázal se společností Apple spojit natolik pevně, že už ani není potřeba, aby vedle něj byl uveden i název firmy.

Svůj význam má i nakousnutá část. Steve Jobs se pro nakousnuté jablko rozhodl nejen z toho důvodu, aby bylo na první pohled jasné, že se jedná skutečně o jablko a ne například o třešeň či cherry rajče, ale i kvůli jazykové hříčce ve slovech „bite“ a „byte“, poukazující na to, že Apple je technologická společnost. Ani barevné změny jablka nebyly bezdůvodné – „modré období“ loga odkazovalo na první iMac v barevném odstínu Bondi Blue. V současné době může mít logo společnosti Apple stříbrný, bílý nebo černý odstín.

.