Zavřít reklamu

Aplikací, které vám nabízí ukládat hesla a podobné údaje, je v App Store mnoho. Mě zaujala ta s názvem eWallet od firmy Ilium Software. Ilium je prověřený matador už z platformy Windows Mobile a rozhodl se svojí oblíbenou aplikaci portovat i pro jablečný telefon.

Základní položkou eWallet jsou „peněženky“, kterých můžete mít libovolný počet a do kterých si ukládáte veškerá hesla, čísla karet a podobně. Každá peněženka je zvlášť chráněna unikátním heslem v 256 bitovém AES šifrování. Nemusíte se tedy bát, že by se k vašim citlivým údajům dostal někdo cizí. V nastavení si rovněž můžete zvolit časový zámek, takže se peněženka zamkne sama po delší době nečinnosti, kdy byste třeba zapomněli aplikaci v telefonu otevřenou, a také omezený počet pokusů zadání hesla. Otevřenou peněženku můžete jinak kdykoliv zamknout poslední ikonkou dole

Do peněženky můžete vkládat neomezené množství „karet“, které můžete libovolně třídit do složek. Vytvoříte si tak stromový systém dle vašeho gusta. Ke každé položce (kartu i složku) si potom přiřadíte nějakou pěknou ikonkou z nabídky a pojmenujete si ji. Základní jednotkou jsou tedy karty, a to doslova. Ať už se jedná o platební kartu, číslo bankovního účtu nebo přihlašovací údaje do Facebooku, vše budete mít zobrazeno ve formě jakési karty, což třeba u karet platebních vypadá velice efektně.

Na kartičku se samozřejmě všechny údaje nevejdou, a tak detailní informace najdete v tabulce po ťuknutí na tlačítko „i“. Aplikace nabízí mnoho předpřipravených typů karet, které se liší hlavně připravenými formuláři pro vyplnění. Ty ale nejsou napevno dané a můžete si je přizpůsobit podle vašich potřeb. U každého pole si navíc můžete zvolit jeho typ, ať už se jedná o čistý text, schovávací heslo (zobrazí se až po stisknutí tlačítka „show“), hyperlink či e-mail. Poslední dva zmíněné vás posléze po rozkliknutí přesunou do příslušných aplikací. eWallet bohužel nemá integrovaný prohlížeč, nedočkáme se tak třeba automatického vkládání údajů do formulářů jako u konkurenční aplikace 1Password.

Příjemná funkce je potom generátor, který vám pomůže vytvořit opravdu silné a těžko rozlousknutelné heslo. Kromě údajů si můžete editovat i vzhled karty. Editor je celkem bohatý a kromě obyčejných barev můžete využít i uložených fotografií a obrázků. Pokud chcete mít na kreditní kartě fotku vaší manželky, fantazii se meze nekladou.

V případě, že se pak ve vaší peněžence sejde mnoho hesel a údajů, jistě oceníte možnost hledání. Co Vás jistě bude zajímat je možnost synchronizace. Ta probíhá přes Wi-fi dvěma způsoby. Buďto přes desktopový program (viz dále) nebo manuálně přes FTP. Druhá možnost je celkem úspěšně schovaná a zpřístupníte ji tahem prstu dolu na obrazovce synchronizace. Poté si můžete stáhnout jednotlivé soubory s peněženkou do svého počítače a naopak.


Desktopová aplikace

Autoři ke svému programu nabízí i jeho desktopovou verzi pro Windows (nedávno vyšla i verze pro Mac), která by vám měla editování a synchronizaci usnadnit. Program je vyvedený celkem pěkně a přehledně a synchronizace s ním je naprosto bezproblémová. Navíc kromě iPhone s ním můžete synchronizovat i data z ostatních platforem, pro které eWallet existuje (Windows Mobile, Android). Co vás ovšem zarazí je jeho cena. Zaplatíte za něj přesně tolik, kolik za samotnou aplikaci na iPhone, což asi mnohé odradí, jelikož sám o sobě nenabízí žádnou velkou přidanou hodnotu a o nějaké integraci do systému (jako je třeba u 1Password) si můžeme nechat jenom zdát. Naštěstí není jeho koupě svázaná s fungováním eWallet pro telefon, tudíž si ji pořídí jen ti, kteří pro ni najdou využití a ostatní mohou alespoň využít 30ti-denní zkušební verzi, kdy si můžou „nabouchat“ potřebné údaje a poté vše řídit z telefonu.

eWallet je pěkně zpracovaná aplikace pro správu hesel a jiných citlivých dat a i přes vyšší cenu 7,99 € se jedná o dobrou koupi pro ty, kteří chtějí mít tyto údaje chráněné a stále u sebe. Za dalších 7,99 € si pak můžete od výrobce koupit desktopovou verzi pro snadnou synchronizaci a editaci veškerých položek. Majitele iPadu potěší, že je aplikace přizpůsobená i pro jejich zařízení.


iTunes link – 7,99 €/Free

.