Zavřít reklamu
iWant

Filmař porovnal iPhone XS s profesionální kamerou za čtvrt milionu. Podívejte se na výsledek

iWant

Jedním z největších taháků letošních iPhonů je jejich kamera. Schopnost fotit skvělé fotky a natáčet dechberoucí videa potvrdili snad všichni recenzenti, jimž nový iPhone XS přišel do rukou. Jak si však oslavovaná novinka vede v porovnání s profesionálním vybavením, které by mělo být o několik tříd jinde? Rozdíly mezi nimi samozřejmě jsou. Nejsou však takové, jak by mnozí možná očekávali.

Ve srovnávacím testu, který provedl profesionální filmař Ed Gregory, se proti sobě postaví iPhone XS a profesionální kamera Canon C200, jejíž hodnota se pohybuje kolem 240 tisíc korun. Autor testu pořizuje totožné záběry z několika různých scén, které následně porovnává proti sobě. V případě iPhonu se jedná o videozáznam zaznamenaný ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. V případě Canonu jsou tyto parametry stejné, nahráváno je však v RAWu (a za použití skla Sigma Art 18-35 f1.8). Ani jeden ze souborů nebyl nijak upraven, co se dodatečného posprocessingu týče. Záběry si můžete prohlédnout níže.

Ve videu jste mohli vidět dvě stejné sekvence s tím, že jedna patřila profesionální kameře a druhá iPhonu. Autor schválně neprozrazuje která stopa je která a zhodnocení nechá na divákovi. Zde se projeví cit pro obraz a také znalost toho, kam se dívat. Při následujícím vysvětlení jsou však rozdíly patrné. Ve finále však rozhodně nejde o rozdíly, za kterými stojí více než dvou set tisícový rozdíl v pořizovací ceně. Ano, v případě profesionálního natáčení vám iPhone stačit nebude ale vzhledem k výše uvedeným příkladům si troufám tvrdit, že alespoň třetina diváků se s odhadem netrefí.

Co se týče hlavních rozdílů mezi oběma nahrávkami, obraz z iPhonu je značně přeostřený. Nejvíce patrné je to na detailech stromů a keřů. Dále zde dochází k častému přepálení některých detailů, nebo jejich slití dohromady. Co je naopak skvělé je barevné podání a skvělý dynamický rozsah, který je na takto malou kameru úchvatný. Technologie se v posledních letech posunuly obrovskými kroky kupředu a je až s podivem, jak kvalitní záznamy dnešní vlajkové lodě pořizují. Výše uvedené video je toho příkladem.

Zdroj: 9to5mac