Zavřít reklamu

Společnost Apple před chvílí oznámila své čtvrtletní výsledky hospodaření za druhý fiskální kvartál tohoto roku a opět je důvod slavit: byl pokořen další rekord pro toto období, jak v obratu a ziscích, tak v prodejích. Applu se podařilo překonat vlastní odhad i odhady analytiků. Druhé fiskální čtvrtletí přineslo obrat 45,6 miliardy, z toho je 10,2 miliardy dolarů zisk před zdaněním. Akcionáři také budou mít radost z navýšení marže, ta stoupla z 37,5 procenta na 39,3 %. Právě vyšší marže pomohla meziročnímu nárůstu zisku o 7 procent.

Očekávaným tahounem byly opět iPhony, kterých Apple prodal rekordní počet pro druhý kvartál. 43,7 milionu iPhonů, to je nová laťka, o 17 %, nebo-li o 6,3 milionu kusů více než minulý rok. Telefony se zasloužily celkem o 57 procent všech příjmů Applu. O vyšší prodej iPhonů se pravděpodobně postaral i čínský operátor a zároveň největší operátor na světě China Mobile, který začal telefony Applu prodávat i v minulém kvartálu. Stejně tak největší japonský operátor DoCoMo iPhone začal v minulém fiskálním čtvrtletí iPhone nabízet. V obou geografických regionech ostatně Apple zaznamenal nárůst celkem 1,8 miliardy v obratu.

Naproti tomu zaznamenaly celkem výrazný pokles iPady, doposud přitom tento segment rostl. iPadů se prodalo celkem 16,35 milionu kusů, což je o 16 procent méně než loni. Nižší prodeje tabletu předpovídali i analytici s poznámkou, že trh tabletů možná narazil na strop a přístroje samotné se budou muset výrazněji rozvinout, aby nadále mohly pokračovat v kanibalizaci PC. Vyšším prodejům nepomohl ani výrazně vylepšený iPad Air či iPad mini s Retina displejem, které v obou případech představují technologickou špičku mezi tablety. iPady představují z celkového obratu pouze přes 16,5 procenta.

Naopak mnohem lépe se dařilo Macům. Těch Apple prodal o pět procent více než loni, celkem 4,1 milionu kusů. Vzhledem k tomu, že průměrný prodej osobních počítačů nadále klesá o 6–7 procent v meziročním srovnání, je nárůst prodejů velmi slušným výsledkem, zvlášť když v předchozích kvartálech v minulém roce prodeje Maců také klesaly v rámci několika procent. Až poslední dvě fiskální čtvrtletí Applu zaznamenaly opětovný růst. Tento kvartál se tedy Macy zasloužily o 12 procent obratu.

Prodej iPodů již tradičně klesá a ani tento kvartál není výjimkou. Meziroční snížení prodejů o dalších 51 procent na „pouhých“ 2,76 milionu kusů ukazuje, že trh hudebních přehrávačů pomalu ale jistě mizí, nahradily je integrované přehrávače v mobilních telefonech. iPody představují jen jedno procento obratu za tento kvartál a je otázkou, zda bude mít Apple vůbec důvod řadu přehrávačů letos aktualizovat. Naposledy vydal nové iPody před dvěma lety. Mnohem více peněz přineslo iTunes a služby, přes 4,57 miliardy, i prodej příslušenství, jež se zasloužilo o obrat necelých 1,42 miliardy.

„Jsme velmi hrdí z našich čtvrtletních výsledků, zvlášť ze silného prodeje iPhonů a rekordního obratu ze služeb. Velice se těšíme na představení dalších nových produktů, které na trh dokáže přinést pouze Apple,“ řekl CEO Applu Tim Cook.

Velmi zajímavý obrat se odehraje u akcií společnosti. Apple chce aktuální akcie rozdělit v poměru 7 ku 1, tedy akcionáři obdrží sedm akcií za každou jednu, kterou vlastní, přičemž oněch sedm akcií bude mít stejnou hodnotu jako jedna v době uzavření akciového trhu. K tomuto tahu dojde první týden v červnu, cena jedné akcie se v tu chvíli sníží zhruba na 60 až 70 dolarů. Představenstvo Applu dále schválilo navýšení programu odkupu akcií, z 60 miliard na 90, do konce roku 2015 plánuje společnost zužitkovat tímto způsobem celkem 130 miliard dolarů. Doposud Apple vrátil akcionářům 66 miliard dolarů od zahájení programu v srpnu 2012.

.