Zavřít reklamu

Aplikace Foursquare se vždy zaměřovala na dvě různé činnosti – sledování check-inů vašich přátel a objevování nových míst. Včerejší aktualizace zcela rezignuje na první polovinu dosavadní rovnice a plně se věnuje doporučování dobrých podniků a restaurací. A jedná se o největší skok kupředu v dějinách Foursquaru.

Abychom byli přesní, funkce check-inování tam, kde se zrovna nacházíme, z Foursquaru zmizela již dříve. Událo se tak v rámci ambiciózního plánu rozdělení sociální sítě do dvou různých aplikací. Zatímco původní služba byla přetvořena do zmiňovaného pomocníka pro objevování dobrých restaurací, sociální funkce zdědila nová aplikace Swarm.

Tento velkolepý záměr se zpočátku jevil možná až trochu nesmyslný a je nutno podotknout, že se s jejím vysvětlením provozovatel Foursquaru nevypořádal zrovna nejlépe. Po určitý čas bylo omezení funkcionality původní aplikace velmi zmatečné a podstata odděleného Swarmu také nebyla zcela zřejmá.

To vše ale nyní mění příchod nové verze Foursquaru s pořadovým číslem 8. A je to znát už z první uvítací obrazovky – pryč je seznam pohybu vašich přátel, ta tam je velké modré check-inovací tlačítko. Místo toho se nová aplikace plně soustředí na objevování dobrých podniků a nedělá kolem toho žádné okolky.

Hlavní obrazovka aplikace zobrazuje seznam doporučených míst, a to inteligentně podle momentálního času. Dopoledne nabídne podniky podávající vydatné snídaně, odpoledne doporučí populární restaurace na oběd a v podvečer ukáže třeba kam zajít na kvalitní kávu. To vše navíc seřazeně do praktických oddílů jako například Vaši přátelé doporučují, Živá hudba nebo Perfektní na rande v případě večerních podniků.

Velký důraz přitom nový Foursquare klade na přizpůsobení nabízených míst podle vašich individuálních potřeb a chutí. Vlastně už úplně první uvítací obrazovka je toho důkazem. Aplikace se podívá na vaši historii a podle vámi navštívených míst nabídne několik desítek tagů označovaných jako tastes. Tyto „chutě“ mohou být vámi preferované druhy podniků, vaše oblíbená jídla nebo třeba určité specifikum, které je pro vás důležité. Vybírat tak můžeme například z těchto tagů: bar, dinner, ice cream, burgers, outdoor seating, quiet places, wifi.

Vaše osobní chutě je možné kdykoli přidat kliknutím na logo Foursquaru (nově ve tvaru růžového F) v levém horním rohu aplikace a ještě více si ji tak přizpůsobit vlastním potřebám. K čemu je toto tagování dobré? Kromě toho, že Foursquare podle vašich chutí automaticky přizpůsobuje nabízené výsledky, upřednostňuje také u profilů podniků ty uživatelské recenze, jež zmiňují právě vaše oblíbené jídlo nebo vámi požadovanou vlastnost. Tagy přitom zvýrazňuje růžovou barvou a usnadňuje tak orientaci v recenzích, kterých někdy ani u českých podniků není zrovna málo.

Přizpůsobení výsledků pro vás i zkvalitnění služby pro ostatní uživatele můžete dále vylepšit napsáním recenze a ohodnocením podniku. Foursquare si uvědomil důležitost této součásti své sítě, a umístil proto hodnoticí tlačítko přímo na hlavní obrazovku, a to do jejího pravého horního rohu. Hodnocení je nyní značně zjednodušené a také učínnější, a to díky otázkám typu „Co vám v XY chutnalo?“ a odpovědím uskupeným do zmiňovaných tagů známých jako chutě.

Foursquare pomůže také k lepšímu poznání našeho aktuálního místa. Stačí klepnout na záložku Here ve spodním menu a ihned se přeneseme do profilu podniku, kde se podle GPS zrovna nacházíme. I tam funguje označování podle chutí a i díky němu můžeme jednoduše poznat, co je v tom kterém místě populární a kvalitní. Pro usnadnění spolupráce mezi oběma foursquarovými aplikacemi také v profilech přibylo tlačítko k check-inování skrze Swarm.

Osmá verze Foursquaru je přes prvotní skepticismus velice příjemná a po delším období rozpačitých aktualizací s výraznou akcentací na check-iny (modré tlačítko se stávalo absurdně větším a větším) se konečně vydalo dobrým směrem. Nové, svěží pojetí populární aplikace se check-inů zcela zbavuje, což sice může pro mnohé uživatele představovat určitou psychologickou bariéru a obavu z nového, ale na druhou stranu umožňuje lepší využití masivních zásob uživatelského obsahu. Pětapadesát milionů recenzí totiž check-inovací stránka paradoxně Foursquare vždy táhla dolů.

Přestože její zmizení a přesunutí do dedikovaného Swarmu můžeme považovat za velmi žádoucí, přináší také jednu důležitou otázku. Pokud Foursquare těží zejména z uživatelského obsahu, avšak zároveň ztěžuje možnost check-inování, nepřipravuje se tak do budoucna o svou nejcennější komoditu? Nebudou se doporučení od Foursquaru s časem stávat méně a méně kvalitními? Je totiž přepokládatelné, že s rozdělením služby bude počet přihlášení v podnicích rapidně klesat.

Foursquare se pochopitelně může spolehnout na uživatelská hodnocení. Právě na jejich vylepšení by se také mohla služba v příštích verzích zaměřit. Spolu s tím ale sází také na neustálé sledování uživatelů. Díky vestavěnému lokalizačnímu enginu Pilgrim mohou obě rozdělené aplikace uživatele de facto neviditelně check-inovat (v rámci systému, tyto check-iny nikdo z vašich přátel neuvidí). I bez velkého modrého tlačítka tak Foursquare může vědět, kde se právě nacházíte a přizpůsobovat díky tomu nabízené podniky či recenze.

Kromě vylepšování uživatelského zážitku tak Foursquare bude také muset svým zákazníkům vysvětlit, že neustálé zapnutí lokalizačních služeb je pro ně žádoucí. Pokud se to podaří, otevře si pro sebe nadějná sociální služba zcela novou a ještě zajímavější kapitolu.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/foursquare/id306934924]

.