Zavřít reklamu

Stěží se jim vyhnout. Jsou všude. Zaplňují obchodní regály. Aplikace pro editaci fotografií zažívají žně. O to složitější je vyhnout se zbytečným, neřkuli nepovedeným. Do kterého zástupu začlenit FX Photo Studio?

Nainstaloval jsem si ji do svých iOS zařízení už před drahným časem. Snad to jsou už dva či tři měsíce, kdy jsem odzkoušel a z telefonu i tabletu smazal. Tehdy se za každou z aplikací platilo, a i kdybyste mi ukázali španělské boty, stejně se nerozpomenu na cenu. Každopádně, nyní přistoupila firma Macphun k stále rozšířenějšímu modelu In-App nákupů. Jak tak koukám na výčet balíčků (a cen), předpokládám, že ve výsledku vyjde FX Photo Studio o něco málo dráž, na stranu druhou máte možnost zakoupit pouze ty vlastnosti, které vám budou dávat smysl.

Ovládání není složité. A lze pouze upravovat základní vlastnosti snímku, ne nutně přidávat filtry.

Už vím, proč na mne tenkrát FX Photo Studio ve své verzi pro iOS i Mac působilo nesympaticky. Zkrátka toho chtělo mnoho umět. Vždyť máte k dispozici 180 filtrů a dalších X orámování, připočtěte k tomu možnosti upravovat základní vlastnosti obrazu, ořezávat jej a otáčet a taky pohrávat si s barvou uvnitř, nemůže z toho vzniknout nic tak snadného jako je Analog Camera. Jenže jsem se tenkrát v něčem unáhlil. Odstrašilo mě nejen množství, ale také ony filtry. Bezmála polovinu bych ani ve snu s Freddy Kruegerem v asistenci nepoužil. Sice nevím přesně, jak se to má nyní s rozložením těchto podivných filtrů do jednotlivých balíčků, po bližším zkoumání však de facto filtry kupujete jako komplet. Od nánosu zbytečnosti vás může uchránit jejich správa.

Filtry jsou v aplikaci řazeny v kategoriích, lze je zobrazit i dohromady, přičemž program dovoluje měnit pořadí, filtry také mazat (ano!) a nebo to zkrátka vyřešíte „ohvězdičkováním“. A kdyby naopak vám těch 180 filtrů bylo málo, lze do jedné fotografie přidávat filtrů více. To může někdy působit jako zhůvěřilost, když ale třeba ty další filtry použijete jen v některých částech fotky (ano, to jde), lze se dobrat k zajímavým výsledkům. A aby těch funkcí s filtry nebylo málo, jejich kombinaci lze ukládat (tzv. Presets) a později využít. A také se o ně podělit. A nebo, ach – už to komplikuju, jiné sady od jiných uživatelů sehnat.

Znatelné množství z filtrů je „oldschool“, některé napodobují Instagram, jiné zkrátka pouze do jisté míry upravují barevnost či škálu šedi. (No a pak tam je mnoho divokých filtrů, o kterých se nechci raději ani zmiňovat.) Pokud máte rádi překvapení, klepněte prstem na tlačítko s kostkou, aplikace zvolí filtr náhodně.

Rámečků je méně, ale polovina z nich napodobuje široké a dřevěné rámy (au!, zvolal můj vkus). A ačkoliv má FX Photo Studio řadu funkcí, uvítal bych, kdyby bylo možné regulovat intenzitu filtru. Po přidání vám program dovolí pouze úpravu jasu a kontrastu v rámci filtru, nikoliv jeho nasazení.

Mnohé filtry jsou prostě zbytečné.

Ale všechny lze míchat dohromady, upravovat jejich využití v obraze – ale ne měnit jejich intenzitu.

Na molocha, kterého jsem zde popsal, však kupodivu aplikace velmi dobře běží. V nastavení jsem si určil, aby náhledy byly v normální (průměrné) kvalitě, pro zjištění, jak bude po úpravách fotografie vypadat, může ale postačit i ta nejnižší kvalita a vše se zase o něco zrychlí. V případě desktopové verze už rovnou vlastní fotografii vidíme v nabídce filtrů, což je ještě lepší vlastnost. V rámci této verze lze navíc snadno porovnávat mezi změněným a původním snímkem.

Mac verze ukazuje vaši fotku rovnou v náhledech filtrů.

Obě verze umožňují nastavit/vybrat si kvalitu výstupů. To potěší.

Napříč všemi verzemi jsou funkce totožné, s výjimkou právě onoho srovnávání, pochopitelně, že čím menší displej, tím horší bude editace barev/filtrů v rámci obrazu. Ideální je iPad, protože ovládáte štětec prstem, ale pohodlný je i Mac. V iPhonu bezpochyby při této příležitosti oceníte možnost přiblížit fotografii a také měnit štětec, aby úpravy byly co nejdetailnější. Desktop verze má i svoji Pro verzi, která má bohatější arsenál funkcí pro editaci, ale nemohu doporučit, neb jsem ji nezkoušel.

Co by to bylo za aplikaci, kdyby neměla sdílet.
FX Photo Studio zvládá i opačnou cestu, a to
„příjem“ z Facebooku.

Shrnuto a podtrženo. S FX Photo Studio se žádný zázrak nekoná. Osobně mi byl sympatičtější třeba Snapseed, o něco intuitivnější, jednodušší a vlastně ve výsledku ne vyloženě méně vybavený. Ano, zdá se, že je, ale opravdu když se podíváte na typy filtrů, FX Photo Studio těch použitelných nabízí de facto zhruba stejně. Že ale mohou být výsledky hezké, vyčtete třeba z této galerie.

iOS verze

[app url=“https://itunes.apple.com/us/app/fx-photo-studio-pro-effects/id312506856?mt=8″]
[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/fx-photo-studio-hd/id369684558?mt=8″]

OS X verze

[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/fx-photo-studio/id433017759?mt=12″]

.