Zavřít reklamu

Google dnes uspořádal již dříve ohlášenou tiskovou konferenci, na které měl kromě očekávaného nástupce Nexus 7 představit i nový tajný produkt a tak se také stalo. Nový tablet Googlu bude prvním zařízením, na kterém poběží čerstvě vydaný Android 4.3 a do portfolia společnosti přibylo zcela nové zařízení – Chromecast – které má konkurovat Apple TV.

Nexus 7 2

První z novinek, druhá generace tabletu Nexus 7, má v první řadě lepší displej s rozlišením 1080p, tedy 1920×1080 pixelů na úhlopříčce 7,02 palců, hustota bodů tedy činí 323 ppi a dle Google se jedná o tablet s nejjemnějším displejem na trhu. Pokud by Apple u druhé generace iPadu mini použil retina displej, překonal by jemnost Nexusu 7 o 3 pixely, měl by totiž rozlišení 326 ppi – stejně jako iPhone 4.

V tabletu tepe čtyřjádrový procesor Qualcomm o frekvenci 1,5 GHz, dále v něm najdeme 2 GB RAM, Bluetooth 4.0, LTE (pro vybraný model), zadní kameru s rozlišením 5 Mpix a přední s 1,2 Mpix. Změnily se i rozměry zařízení, má nyní užší rámeček na stranách po vzoru iPadu mini, je o dva milimetry tenčí a o 50 gramů lehčí. Bude ze začátku k dispozici v osmi zemích včetně USA, Velké Británie, Kanady, Francie nebo Japonska za cenu 229 dolarů (16 GB verze), 269 dolarů (32 GB verze) a 349 dolarů (32 GB + LTE).

Nexus 7 bude prvním zařízením, na kterém poběží nový Android 4.3, dostane se i na další zařízení z řady Nexus, a to již dnes. Android 4.3 přináší zejména možnost více uživatelských účtů, kde lze pro každého uživatele omezit přístup, jak v systému, tak v aplikacích. To je jedna z funkcí, po které uživatelé iPadů dlouho volají. Krom toho podporuje jako první operační systém nový standard OpenGL ES 3.0, který ještě více přiblíží herní grafiku k fotorealismu. Dále Google představil novou aplikaci Google Play Games, která je prakticky klonem Game Center pro iOS.

Google Chromecast 1. gen

Nejzajímavější novinkou však bylo zařízení jménem Chromecast, které částečně konkuruje Apple TV. Google se už dříve pokoušel vydat zařízení, které by streamovalo obsah z Play Store, Nexus Q, které se nakonec nedočkalo oficiálního vydání. Druhý pokus má podobu donglu, která se zapojuje do HDMI portu televize. Toto televizní příslušenství svým způsobem napodobuje funkčnost AirPlay, ačkoliv trochu jiným způsobem. Díky Chromecast je možné posílat video a audio obsah z telefonu či tabletu, nikoliv však přímo. Daná aplikace, až už pro Android nebo iPhone pouze předá instrukce zařízení, jaký bude webový zdroj pro streamování. Obsah se tak nestreamuje přímo ze zařízení, ale z internetu a telefon či tablet slouží jako ovladač.

Google demonstroval možnosti Chromecastu na službách YouTube či Netflix a Google Play. I vývojáři třetích stran budou moci podporu pro toto zařízení implementovat na obou hlavních mobilních platformách. Pomocí Chromecastu lze také zobrazovat na televizi obsah internetového prohlížeče v Chrome z libovolného počítače. Ostatně software, který zařízení pohání, je upravený Chrome OS. Chromecast je dostupný již dnes ve vybraných zemích za cenu 35 dolarů bez daně, tedy zhruba za třetinu ceny Apple TV.

Příležitostný překladatel, hudebník a velký milovník jablečného železa.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  no pak je tedy naprd že to nemá lan port. už vidím jak to krmím fullhd videem.

  muze tam byt 802.11n to uz by zvladalo vpohode. spis by tam byl pak limit v CPU pri dekodovani vyssich bitrate. a appletv ma taky problem s fullhd ;) az 3jka umi full a stejne jen do 12MB/s a jeste k tomu muzi byt m4v optimalizovane pro streaming. je to vypocetne prilis narocne.

  Diskutující žádám, aby nereagovali na pokusy o flame, narážky na jazyk diskutujícího atp. Horsta bych taky požádal, aby s námi přestal hrát hru: „Hádejte, kam jsem napsal příspěvek.“ Bohužel jej téměř vždy najdeme a téměř vždy jej smažeme. Myslím, že svůj čas můžeme věnovat inteligentnějším a prospěšnějším věcem. Děkuji za pochopení.

  Od pátku do konce týdne bude převládat jasné či polojasné počasí. Tropické
  proudění od jihu až jihozápadu vyžene v pátek odpolední maxima
  na 28 až 32 stupňů Celsia.

  Ještě tepleji by mělo být v sobotu, kdy by se mohly teploty
  vyhoupnout na 30 až 34 stupňů. „V sobotu se ale může přechodně vyskytnout více
  oblačnosti s přeháňkami či bouřkami,” dodala Honsová.

  Nejtepleji by mělo být v neděli, kdy by se rtuť teploměru
  měla vyšplhat na 35 až 39 stupňů. Dá se očekávat, že budou padat četné teplotní
  rekordy. Lidé by v parném počasí neměli zapomínat dodržovat pitný režim a neměli
  by se vystavovat nadměrné fyzické zátěži.

  Navzdory pranostice, která při pátečním svátku svaté Anny hovoří o chladných
  ránech, nebudou noční teploty v následujících dnech klesat pod 20 stupňů
  Celsia.

  V pondělí přeruší teplé proudění přechod studené fronty,
  která začne od západu ovlivňovat počasí nejprve v Čechách a později v průběhu
  dne i na Moravě a ve Slezsku. Vedle přeháněk by se místy mohly objevit rovněž
  intenzivnější bouřky.

  Na tom tabletu mi nějak nesedí proporce… Je nergonomický.
  Dalším problémem je uvnitř tepající Android…

  Dovolim si oponovat :) No neviem ale potom ipad mini 2 bude vrchol neergonomie. Uvnitř tepajici android je orig. google android bez nadstavby, takze tam by som problem nehladal. Keby som nemal 7 palc. tablet, tak je to moja jasna volba.

celý text

Čtěte více.