Zavřít reklamu
appletv-hbo_2

Do Apple TV a iOS zařízení včera dorazila očekávaná streamovací služba HBO Now, která byla představena na začátku března. Přestože oficiálně funguje pouze ve Spojených státech, není příliš složité se k ní dostat ani z České republiky. Navíc má za svým příchodem do jablečných zařízení zajímavý příběh.

Profil Richarda Pleplera, výkonného ředitele HBO, v magazínu FastCompany prozrazuje, že klíčovou postavou za spuštěním celé služby na Apple TV byl Jimmy Iovine, který do Applu přišel v rámci akvizice Beats.

HBO dosud poskytovalo svůj obsah online skrze službu HBO Go. Ta však byla dostupná pouze jako bonus pro předplatitele. HBO Now je volně dostupnou streamovací službou, nabízející přístup ke kompletní filmové a seriálové databázi HBO, aktuálně dostupná pro Apple TV a iOS.

Pro HBO je to zároveň vstup na trh, kde momentálně vládne především Netflix, a právě počáteční spojení s Applem má dodat nové službě potřebný zájem médií i uživatelů. Přesně to byla jedna ze základních myšlenek šéfa HBO Richarda Pleplera.

Svět streamovaného obsahu je totiž již delší dobu v pochodu a naskočit do tohoto rozjetého vlaku nebude pro nikoho nového úplně jednoduché (určitým způsobem se k tomu letos zřejmě chystá i Apple). Plepler si tak vzpomněl na svého starého známého Jimmyho Iovinea, toho času již pracujícího pro Apple, a jednoduše se svého někdejšího šéfa zeptal: bude mít Apple zájem spolupracovat s HBO?

„Myslím si, že tohle je přesně ono,“ (v originále doslova „I think that’s the shit“) neváhal s odpovědí Iovine. Ve světě šoubyznysu ostřílený chlapík, který má kontakty prakticky na každého důležitějšího člověka z hudební nebo filmové branže, věděl, že Apple nemá důvod říkat ne.

Plepler si následně okamžitě sjednal schůzku s Eddym Cuem, který v Applu veškeré záležitosti spojené s Apple TV a digitálním obsahem řídí, a vše mu vysvětlil. Plepler hledal partnera, který by mu pomohl na jaře 2015 (s příchodem nové řady populární seriálu Game of Thrones) spustit novou službu, a ani Eddy Cue neváhal. Dohodu chtěl údajně podepsat hned druhý den.

Výsledná dohoda nakonec přináší výhody pro obě strany. Apple jako výsadní partner dostal počáteční exkluzivitu a jeho uživatelé první měsíc používání HBO Now zdarma. Především je to ale pro Apple další žádaný kanál, kterým může přilákat zákazníky ke své televizní službě. Ta by měla navíc v létě projít tolik očekávanou proměnou.

HBO zase získalo již zmíněnou publicitu spojenou s tím, že novou službu na březnové keynote propagoval sám Plepler.

Role Jimmyho Iovina na první pohled nemusí být tak významná, ale je možné, že bez tohoto člověka na palubě by Apple HBO Now vůbec nezískal. Právě tolik cenné konexe Iovina byly při akvizici Beats jedním z nejčastěji skloňovaných důvodů, proč Tim Cook zaplatil tři miliardy dolarů. Vedle HBO Now má mít Iovine výrazný vliv také při sestavování nové hudební služby na základech Beats Music.

Zdroj: FastCompany

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    „Přestože oficiálně funguje pouze ve Spojených státech, není příliš složité se k ní dostat ani z České republiky.“

    Zajimalo by me jak moc slozite to je :)

celý text

Čtěte více.