Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Na internet unikly specifikace přímého konkurenra SoC Apple A14

Na web se dostaly informace, které by měly popisovat specifikace nadcházejícího vrcholného SoC pro mobilní zařízení – Qualcomm Snapdragon 875. Půjde vůbec o první Snapdragon, který bude vyrobený 5nm výrobním procesem a v příštím roce (kdy dojde k jeho představení), půjde o hlavního konkurenta pro SoC Apple A14. Nový procesor by měl dle zveřejněných informací obsahovat CPU Kryo 685, založené na jádrech ARM Cortex v8, společně s grafickým akcelerátorem Adreno 660, Adreno 665 VPU (Video Processing Unit) a Adreno 1095 DPU (Display Processing Unit). Kromě těchto výpočetních elementů se nový Snapdragon dočká také vylepšení v oblasti zabezpečení a nového koprocesoru pro zpracování fotografií a videa. Nový čip dorazí s podporou nové generace operačních pamětí LPDDR5 a samozřejmostí bude také podpora pro (tehdy už snad více dostupnou) 5G síť v obou hlavních pásmech. Původně mělo toto SoC spatřit světlo světa ještě do konce letošního roku, vlivem současných událostí však bylo zahájení prodeje o několik měsíců posunuto.

SoC Qualcomm Snapdragon 865
Zdroj: Qualcomm

Microsoft představil nové Surface produkty pro letošní rok

Společnost Microsoft dnes představila aktualizace některých svých produktů z produktové řady Surface. Konkrétně jde o nový Surface Book 3, Surface Go 2 a vybrané příslušenství. Tablet Surface Go 2 se dočkal celkového redesignu, nově disponuje moderním displejem s menšími rámečky a solidním rozlišením (220 ppi), novými 5W procesory od Intelu založené na architektuře Amber Lake, dále zde najdeme dvojité mikrofony, 8 MPx hlavní a 5MPx čelní kameru a stejnou konfiguraci pamětí (64 GB základ s možností 128 GB rozšíření). Samozřejmostí je konfigurace s podporou LTE. Surface Book 3 se nikterak velkých změn nedočkal, ty se odehrály především uvnitř stroje. Nově jsou k dispozici procesory Intel Core 10. generace, až 32 GB RAM a nové dedikované grafické karty od nVidie (až s možností konfigurace s profesionální GPU nVidia Quadro). Změn se dočkalo také nabíjecí rozhraní, stále však chybí Thunderbolt 3 konektor(y).

Kromě tabletu a laptopu Microsoft představil také nová sluchátka Surface Headphones 2, která navazují na první generaci z roku 2018. U tohoto modelu by mělo dojít k vylepšení zvukové kvality a výdrže baterie, novému designu náušníků a novým barevným variantám. Pro zájemce o menší sluchátka pak budou k dispozici Surface Earbuds, které jsou Microsoftí variantou na plně bezdrátové špunty. V neposlední řadě Microsoft aktualizoval také svůj Surface Dock 2, který rozšířil svou konektivitu. Všechny výše uvedené produkty se dostanou do prodeje v průběhu května.

Náhradní díly Tesly obsahovaly informace o původních majitelích

Jeden americký nadšenec do automobilky Tesla a jejich vozidel si na Ebay zakoupil celkem 12 MCU jednotek (Media Control Unit). Tyto jednotky jsou jakýmsi srdcem infotainment systému vozu a ty výše zmíněné byly z vozidel oficiálně vyjmuty kvůli opravě nebo jejich náhradě. Při každém takovémto úkonu by mělo dojít buď ke zničení jednotky (pokud je nějakým způsobem poškozena), nebo k jejímu odeslání přímo do Tesly, kde dojde k jejímu smazání, případnému opravení a navrácení do servisního cyklu. Nyní se však ukázalo, že k tomuto postupu nedochází tak, jak by si Tesla pravděpodobně představovala. Na webu se totiž dají nalézt funkční MCU jednotky, které technici prodávají „pod rukou„. Automobilce pravděpodobně nahlásí, že byly poškozené a došlo tak k jejich zničení, a přitom je prodají například na Ebay. Problémem je však to, že neadekvátně smazané jednotky obsahují poměrně velké množství osobních dat.

V nikterak nezabezpečené formě se zde nachází servisní evidence včetně lokace servisu a data jeho návštěvy, dále se zde nachází kompletní záznamy z kontaktního seznamu, databáze hovorů připojených telefonů, údaje z kalendáře, hesla pro Spotify a některé Wi-Fi sítě, informace o poloze domova, práce a dalších PoIs uložených v infotainmentu, informace o propojených Google/YouTube účtech apod. Podobný problém se nemusí týkat jen vozidel značky Tesla. Informace o telefonech se uchovávají ve většině „chytrých“ infotainment systémů moderních vozů. Kdykoliv tedy svůj telefon s nějakým takovým systémem propojíte, nezapomeňte data smazat před prodejem/vrácením vozu.

Tesla
Zdroj: Tesla

Zdroje: Notebookcheck, Anandtech, Arstechnica

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více