Zavřít reklamu

Nejen ceny akcií velkých technologických společností, ale samozřejmě i kryptoměny nyní zažívají poměrně strmý pád. I když u první řečeného to nemusí být tak razantní, bitcoin, ethereum a další měny se nyní prodávat spíše nevyplatí. Ale co za touto situací vlastně stojí? Je to více různých faktorů, které se prostě sčítají. 

Ke dni a času psaní článku má bitcoin hodnotu 734 tisíc Kč. Ta je srovnatelná s tou z loňského července. Jenže v listopadu tato kryptoměna sáhla až na milion a půl. Od začátku prosince ale víceméně padá, s příchodem nového roku pak poměrně strmě. Nedá se však říci, že by to bylo něco výjimečného, protože toto chování je na poli krypoměn poměrně běžné. Padá i ethereum, dogecoin, nebo shiba inu, které v září loňského roku raketově vystřelilo na hodnotě, od té doby ale neustále ztrácí.

Americké státní dluhopisy 

Ceny technologických společností a následně i kryptoměn začaly razantně padat minulý čtvrtek, tedy 20. ledna. Důvodem byl výrazný vzrůst výnosů amerických státních dluhopisů, kvůli čemuž se začali investoři zbavovat svých pozic vlastněných v rizikovějších aktivech, kdy právě kryptoměny patří k těm nejrizikovějším (10letý výnos státních dluhopisů se obchodoval nad 1,9 %). Za vše pravděpodobně může Americká centrální banka. Ta má totiž v plánu úrokové sazby postupně zvyšovat, což může mít za následek i stále snižování cen akcií ale také kryptoměn.

K Investici do bitcoinu a kryptoměn obecně se široká veřejnost obvykle uchyluje z důvodu nějakého pokrytí rostoucí inflace. Jenže jak zmiňují analytici, tomu by tak letos rozhodně být nemuselo. Vliv na ně mají i regulační úřady, které se kryptoměnám snaží postupně přistřihnout křidélka. Čína je zakázala úplně a Rusko navrhlo zákaz používání a těžbu kryptoměn na svém území. To shodou okolností také právě minulý čtvrtek, takže tyto kroky mají na cenu jednoznačný dopad. Nedá se ale také říci, že výkon kryptoaktiv musí nutně souviset i s propadem akciového trhu.

Jednoznačný faktor nelze určit 

Na cenu akcií a kryptoměn má vliv mnoho faktorů. Záleží i na tom, jak se které společnosti podaří jaký produkt, jaké provede akvizice, jaké uveřejní finanční výsledky (oznámení těch Applu zahrnující vánoční období očekáváme už 27. ledna). V neposlední řadě se pak samozřejmě jedná i o politickou situaci. Výsledek je tak kombinací všeho, nejen hlavního hybatele, ale i těch dílčích. Investice do akcií a kryptoměn jsou tak velmi rizikové a nikdo vám nedokáže zaručit jistý výnos. K tomu je třeba neustále sledovat veškeré dění ve světě a podle toho včasně reagovat. 

Obecně platí, že státní dluhopisy mají nízkou míru rizika, proto jsou mezi investory populární. Státy, které jsou vnímány jako rizikovější, musí přilákat investory tím, že platí vyšší úrok kvůli rizikové přirážce. Půjčené peníze stát nejčastěji vkládá do infrastruktury nebo ke splácení státního dluhu. V České republice je emitentem (vydavatelem) stát. Jedná se o Ministerstvo financí, kdy emisi zajišťuje Česká národní banka tzv. holandskou aukcí. ČNB se také stará o vyplácení úroků. 

.