Zavřít reklamu

Tzv. home button je nejpoužívanější a nepochybně nejdůležitější tlačítko iPhonu. Pro každého nového uživatele tohoto smartphonu tvoří vrátka, které může kdykoli otevřít v každém okamžiku a ihned se vrátit na dobře známé a bezpečné místo. Zkušenější uživatelé pomocí něj mohou spouštět pokročilejší funkce jako Spotlight, mutlitaskingovou lištu nebo Siri. Protože home button slouží k mnoha účelům, je on sám o sobě předmětem potencionálního rizika z hlediska opotřebení. Zkuste si letmo spočítat, kolikrát jej denně stisknete právě vy. Zřejmě se bude jednat vysoké číslo. To je důvod, proč je home button již po několik let více problémový než kterékoli jiné tlačítko.

Původní iPhone

První generace byla představena a uvedena do prodeje v roce 2007. Svět poprvé spatřil kruhové tlačítko se čtvercem se zaoblenými rohy uprostřed symbolizující obrys ikony aplikace. Jeho primární funkcionalita tak byla ihned každému známa. Home button v iPhonu 2G nebyl součástí dílu s displejem ale dílu s dockovacím konektorem. Dostat se k němu nebyl zrovna lehký úkol, proto byla výměna značně obtížná. Pokud se podíváme na poruchovost, nebyla tak vysoká jako u dnešních generací, nicméně softwarové funkce vyžadující dvojí či trojí stisknutí tlačítky měly být teprve představeny.

iPhone 3G a 3GS

Tyto dva modely debutovaly v letech 2008 a 2009, a co se týče designu home buttony, byly si velmi podobné. Namísto součástí dílu s 30pin konektorem, byl home button připevněn k dílu s displejem. Tento díl by složen ze dvou částí, které bylo možné vyměnit nezávisle na sobě. Do útrob iPhonu 3G a 3GS se dostávalo vyjmutím přední části se sklem, což je poměrně snadný úkon. A protože home button byl součástí vnějšího rámečku displeje, byla také jeho výměna jednoduchá.

Apple prováděl opravu přední části výměnou obou částí dílu s displejem, tedy i samotného LCD. Pokud nebyla příčina nefunkčnosti špatný kontakt pod home buttonem, byl problém vyřešen. Tyto dva modely neměly takovou poruchovost jako současné modely, ale opět – v té době ještě iOS neobsahoval tolik funkcí vyžadující jeho vícenásobné stisknutí.

iPhone 4

Čtvrtá generace jablečného telefonu oficiálně spatřila světlo světla v létě 2010 ve štíhlejším těle se zcela novým designem. Kvůli výměně home buttonu se do těla přístroje musí člověk zaměřit na zadní stranu, což přístup k němu příliš neulehčuje. Aby toho nebylo málo, iOS 4 přinesl multitasking s přepínáním mezi aplikacemi, ke kterému se uživatel dostane dvojím stisknutím home buttonu. Jeho využití bok po boku s poruchovostí rázem vysoce stouplo.

V iPhonu 4 byl zároveň pro vedení signálu použit flex kabel, který způsoboval dodatečné poruchy. U některých přístrojů se stávalo, že čas od času přestal zcela fungovat. Někdy zase nebyl správně identifikován druhý stisk, a tak systém místo dvojstisku zareagoval pouze na stisknutí jedno. Flex kabel pod home buttonem spoléhal na kontakt home buttonu s kovovým plíškem, který se časem opotřebovával.

iPhone 4S

Ačkoli vypadá od svého předchůdce zvenčí téměř totožně, jedná se uvnitř o jiný přístroj. Home button je sice připevněn ke stejnému dílu, opět byl použit flex kabel, avšak Apple se rozhodl přidat gumové těsnění a lepidlo. Kvůli použití stejného mechanizmu s plíškem, trpí iPhone 4S naprosto stejnými problémy jako iPhone 4. Zajímavostí je fakt, že Apple v iOS 5 integroval AssistiveTouch, tedy funkci, díky níž leze simulovat hardwarová tlačítka přímo na displeji.

iPhone 5

Současný model přinesl ještě užší profil. Nejen že Apple home button zcela zapustil do skla, ale také stisk je „jiný“. Není pochyb, že inženýři z Cupertina museli udělat něco jinak. Podobně jako u 4S byl home button připevněn k displeji, avšak za pomocí pevnějšímu a bytelnějšímu gumovému těsnění, na které byl navíc ze spodní strany nové připevněn kovový kroužek. Ovšem to je, co se týče inovací, zhruba vše. Stále se pod home buttonem nachází starý známý problémový flex kabel, který je sice pro ochranu obalen žlutou páskou. Jen čas ukáže, zda se bude tentýž mechanizmus s plíškem opotřebovávat stejně rychle jako u předchozích generací.

Home buttony budoucosti

Pomalu ale jistě se blížíme ke konci šestiletého cyklu prodeje iPhonů, brzy začne probíhat iterace číslo sedm, jenže Apple stále dokola opakuje tutéž chybu týkající se home buttonu. Je samozřejmě brzy říci, zda trocha kovu a žluté pásky v iPhonu 5 vyřeší minulé problémy, nicméně odpověď bude zřejmě ne. Zatím můžeme sledovat, jak se po roce a několika měsících vyvíjí u iPhonu 4S.

Nabízí se otázka, jestli vůbec existuje nějaké řešení. Kabely a komponenty časem selžou, to je prostý fakt. Žádný hardware umístěný do malinkých a tenkých krabiček používaných námi denně nemá šanci vydržet věčnost. Apple se možná snaží přijít na vylepšení v designu home buttonu, nicméně samotný hardware na něj možná stačit nebude. Co ale software?

AssistiveTouch nám ukazuje, jak se Apple snaží experimentovat s gesty nahrazující fyzická tlačítka. Ještě lepší příklad můžeme vidět na iPadu, kde díky gestům není home button vůbec potřeba. Zároveň je při jejich používání práce na iPadu rychlejší plynulejší. iPhone sice nemá tak velký displej pro gesta prováděná čtyřmi prsty, ale například tweak z Cydie Zephyr funguje stylem, jako by ho vytvořil Apple. Snad se dočkáme nových gest v iOS 7. Pokročilejší uživatelé by je jistě uvítali, zatímco ti méně nároční by mohli nadále beze změny používat home button přesně tak, jak byli doposud zvyklí.

Zdroj: iMore.com
.