Zavřít reklamu

Díky tomu, že si Apple vyvíjí system-on-chip (SoC) procesory ve vlastních laboratořích přesně na míru iPhonům a iPadům, má v mnohých ohledech výrazný náskok před konkurencí. Jeho nástup nestačil zachytit například Intel, jinak dominantní hráč na poli desktopových procesorů, nicméně se nevzdává a v příštích iPhonech by se rád vrátil do hry. Alespoň částečně.

Podle zprávy VentureBeat v Intelu postavili tým čítající více než 1000 zaměstnanců, který vyvíjí 7360 LTE čipy, jež by se mohly objevit příští rok v iPhonech. Zatímco CPU a GPU si již Apple navrhuje sám (a výrobu momentálně provádí Samsung a TSMC), pro antény sahá ke Qualcommu, aktuálnímu lídru v této oblasti.

Živě se ovšem spekuluje o tom, že i rádiové čipy, které se svou komplexností vyrovnají CPU, by si Apple dříve či později chtěl navrhovat sám. Kalifornská firma by navíc vše propojila na vlastním SoC, kde by se nacházel jak Ax procesor, tak LTE čip. To by mělo za výsledek vyšší rychlosti, nižší spotřebu baterie a také větší prostor uvnitř produktů.

Aktuálně Apple u iPhonů nasazuje čip 9X45 LTE od Qualcommu, ale v Intelu doufají, že by se v příštím roce mohli se svým americkým konkurentem o výrobu podělit. Podobně jako letos u procesorů A9 by mohl Apple výrobu rozdělit mezi dvě firmy. Intel chce mít své čipy připravené do konce roku a v prvních produktech je nasazovat od začátku roku 2016.

Pro Intel je potenciální partnerství s Applem zcela klíčové pro jeho budoucnost v mobilním sektoru, kde ztrácí, ale prozatím si prý obě strany neplácly. Důkaz o důležitosti projektu je nicméně už ve více než tisícovce lidí, které Intel na projekt nasadil – Apple je totiž velice náročný klient, bude žádat obří produkci a dokonce do Intelu poslal i některé své inženýry. Prozatím však čeká, jak se práce Intelu vyvinou a zda splní všechny jeho požadavky.

Nová spolupráce mezi Intelem a Applem ohledně iPhonů by se nakonec nemusela týkat pouze v prostém dodávání LTE čipů. Intel by velice zajímala možnost spolupráce na zmíněném SoC, na němž by by byly Ax i LTE čipy. Procesory řady A by si Apple navrhoval sám, zatímco na LTE modemy řady 7360, které mohou stahovat až rychlostí 450 Mbps, by mohl koupit licenci právě od Intelu.

Navíc by Intelu mohla připadnout také výroba těchto SoC procesorů. Zatímco v jejich designování se Intelu příliš nedařilo, Apple by zajímal jeho 14nanometrový výrobní proces a do budoucna také 10nanomentrový, na němž Intel pracuje, mohl by být do dvou let připraven a přinesl by ještě menší a rychlejší procesory. Samsung nebo TSMC sice také podobnou výrobní technologií disponují, ale podle VentureBeat v rámci výrobních kompromisů vyrábějí čipy 20nanometrovým procesem.

Zdroj: VentureBeat
.