Zavřít reklamu

Nové Notifikace, Zprávy, Fotky, Mapy či odstranění systémových aplikací. To vše a mnohem více nabízí desátá verze operačního systému pro mobilní zařízení od Applu. Po třech měsících aktivního používání můžeme konstatovat, že stabilnější a funkčnější iOS tu dosud nebyl. Apple si dal velmi záležet, aby všechny novinky, které představil v červnu, byly vyladěné do posledního detailu. Na druhou stranu mohou některé změny a vylepšení zpočátku způsobit celkem zmatek.

V případě, že používáte iPhony 6S, iPhone SE, případně si zanedlouho pořídíte nové „sedmičky“, všimnete si výrazné změny hned na první dotek. Apple do telefonů s koprocesorem M9 přidal funkci Raise to Wake (Probuzení pohybem), díky které jen stačí vzít telefon do ruky nebo ho lehce naklonit a ihned se sám od sebe rozsvítí, a to bez nutnosti mačkání jakéhokoliv tlačítka. Apple navíc v iOS 10 kompletně přemodeloval roky zažité návyky, jak se iPhony a iPady odemykají a jaká je naše první interakce s nimi, když je vezmeme do ruky.

Majitelé nejnovějších iPhonů s rychlejším Touch ID druhé generace si často stěžovali na příliš rychlé odemykání, kdy po přiložení prstu ani nebylo možné zaznamenat příchozí notifikace. Tento problém jednak řeší právě funkce Raise to Wake a jednak změněné fungování uzamčené obrazovky v iOS 10. Po téměř deseti letech zcela zmizelo ikonické odemykání přejetím prstu po displeji, po němž obvykle následovala možnost zadat číselný kód.

Jenže právě číselný kód už dnes není in. Apple maximálně – logicky a rozumě – tlačí využití Touch ID, a tak se iPhony a iPady s iOS 10 spoléhají při odemykání hlavně na otisk vašeho prstu (je to pochopitelné i z toho důvodu, že již jen čtyři zařízení, které iOS 10 podporuje, nemají Touch ID). Až v případě, že Touch ID otisk nerozezná, nabídne vám kód.

To ale není vše. Nově můžete na uzamčené obrazovce zůstat i po odemknutí. To znamená, že jen přiložíte prst k Touch ID a malý zámek v horní liště uprostřed se odemkne. V tu chvíli můžete na již odemčené „uzamčené obrazovce“ provádět mnohem více úkonů. Pro to, abyste se dostali až na hlavní obrazovku s ikonami, potřebujete nejen přiložit prst pro odemčení  ale ještě tlačítko Home zmáčknout. Toto zmáčknutí ale dost možná nebudete chtít provést hned, protože již odemčená uzamčená obrazovka může být v iOS 10 využita konečně mnohem efektivněji.

Widgety a notifikace

Jakmile na uzamčené obrazovce švihnete prstem zprava doleva, spustí se fotoaparát. Ten se dosud „vysouval“ z pravého dolního rohu pomocí ikonky, ale nově získal gesto dříve sloužící pro odemčení iPhonu, jak je popsáno výše. Pokud švihnete na druhou stranu, narazíte na widgety, které Apple v iOS 10 oddělil od notifikací a konečně jim dal větší smysl.

Widgety v iOS 10 velmi připomínají operační systém Android. Jednotlivé „bubliny“, které se více zakulatily a dostaly nádech mléčného skla, si můžete libovolně řadit a přidávat nové, pokud je aplikace podporují. Vzhledem k tomu, že jsou nyní widgety dostupné skutečně okamžitě hned z uzamčené obrazovky, dává to jejich využití nový rozměr a během pár týdnů si je dost možná osvojíte mnohem více než kdy v iOS 9.

Díky widgetům můžete mít bleskový přehled o počasí, kalendáři, stavu baterií nebo si klidně snadno pustíte hudbu či vytočíte oblíbený kontakt. Stačí vám k tomu totiž zvednout iPhone, co se sám rozsvítí, a následně jen jednou přejet prstem doprava. Zmíněné informace navíc nabízí v systémových aplikacích, respektive widgetech jak Apple, tak ale i vývojáři třetích stran, kteří často představují ještě větší funkčnost. Není problém si z widgetů spravovat své úkoly nebo kontrolovat stav vyčerpaných dat u operátora.

Podobnou proměnou prošly i notifikace, jejichž Oznamovací centrum nadále vyvoláte přejetím prstu od horního okraje displeje. V Oznamovacím centru ostatně najdete znovu ty stejné widgety jako na uzamčené obrazovce a do třetice k nim můžete přistoupit ještě přejetím doleva na hlavní stránce, kde se dříve nacházel jen Spotlight. Widgety jsou tak v iOS 10 hned na třech místech, všude nicméně nabízí úplně to stejné, což je možná trochu škoda.

Ale zpět k notifikacím, které se také zakulatily a získaly stejnou podobu jako widgety, navíc se také dokáží svou velikostí pružně přizpůsobit obsahu. Každá notifikace má ikonu s názvem aplikace, čas přijetí a následuje samotný obsah. Tím novinky nekončí: ta největší je ovšem úzce navázána na 3D Touch, který Apple začal výrazněji rozšiřovat napříč celým systémem.

Zároveň to souvisí s odemykatelnou uzamčenou obrazovkou, protože pokud odemčená, znamená to, že můžete s notifikace rovnou dále pracovat. Silnějším stiskem otevřete rychlý náhled a snadno tak například odpovíte na příchozí iMessage. 3D Touch vám umožní zobrazit náhled celé konverzace, aniž byste museli proniknout dále do systému a otevírat aplikaci Zprávy.

Zmíněná provázanost s 3D Touch je důležitá, protože pokud tuto technologii nemáte (což je stále velká většina uživatelů, kteří si mohou iOS 10 nainstalovat), zážitek z nových notifikací v iOS 10 je sotva polovičatý. Silnější stisk funguje i u notifikací obdržených při běžném provozu, nejen na uzamčené obrazovce, a možnost zobrazit si třeba konverzaci ze Zpráv jen jako další vrstvu nad právě otevřenou aplikací, rychle odpovědět, a pak se okamžitě vrátit k původní práci, je velice efektivní.

Pokud ovšem 3D Touch nemáte, musíte s notifikační bublinou švihnout doleva a až pak kliknout na zobrazit. Výsledek je pak stejný, jako když použijete na iPhonech 6S a 7 zmíněný 3D Touch, ale zdaleka ne tak přesvědčivý. Je to však zároveň důkaz, že s 3D Touchem Apple i nadále počítá, byť si ho zatím možná vývojáři třetích stran neosvojili tolik, jak doufal. Nyní bude ještě více žádoucí, aby se vývojáři nebáli a 3D Touch nasadili, i když v případě notifikací jde spíše o implementaci rychlého náhledu, 3D Touch už pak zafunguje automaticky. Pokud by totiž výhody zůstaly jen několika málo výchozím aplikacím, bude to zklamání.

Inovované Ovládací centrum

Po odemknutí telefonu – kdy tedy již můžete mít v iOS 10, jak je zmíněno výše, vyřešenou spoustu věcí – se tradičně ocitnete na hlavní stránce s ikonami, která zůstala nezměněna. Na změny narazíte až v Ovládacím centru, které se opět vysouvá zespodu displeje, ale nově nabízí více karet, mezi kterými přepínáte švihnutím prstu doleva či doprava. Hlavní, prostřední karta zůstává stejná s tlačítky pro ovládání Wi-Fi, zámku rotace, jasu atd., novinkou je akorát ovládání Nočního režimu a možnost opět využít 3D Touch.

Díky silnějšímu stlačení můžete aktivovat tři různé režimy svítilny: jasné světlo, středně silné světlo nebo tlumené světlo. U stopek rychle zapnete minutový, pětiminutový, dvacetiminutový nebo hodinový odpočet. Kalkulačka vám umí přes 3D Touch zkopírovat poslední spočítaný výsledek a u foťáku zase takto můžete rychleji spustit různé režimy. Bohužel u funkcí jako Wi-Fi nebo Bluetooth podrobnější nabídka po silnějším stisku stále chybí.

Zejména náruživé hudební posluchače zaujme nová karta, která se usadila napravo od té hlavní a přináší ovládací tlačítka pro hudbu. Na kartě vidíte nejen to, co vám právě hraje, ale také si můžete zvolit výstupní zařízení. Vlastní kartu získaly ovládací tlačítka zejména kvůli efektivnější správě, což se hodí. Navíc si iOS 10 pamatuje pozici, na které jste Ovládací centrum opustili, takže pokud k němu často přistupujete právě pro ovládání hudby, ocitnete se vždy na dané kartě.

Zaměřeno na mladší cílovou skupinu

Velký prostor na červnovém WWDC Apple věnoval zcela přepracovaným Zprávám. Jableční vývojáři se výrazně inspirovali u konkurenčních komunikačních platforem, jako jsou Facebook Messenger nebo Snapchat, které jsou stále populárnější. Proto už v iOS 10 nemusí být vaše konverzace přes iMessage statická a bez efektů, jako tomu bylo dosud. Apple tu jasně cílí na mladší generace, které jsou právě z Messengeru a Snapchatu zvyklé své zprávy doplňovat o různé efekty.

Nově tak můžete do pořízených fotografií malovat nebo psát nebo využívat různých animací a dalších efektů. Když při odesílání iMessage přidržíte tlačítko, nabídne se vám několik možností, jak zprávu zaslat: jestli jako bublinu, hlasitě, mírně či jako neviditelný inkoust. Pro někoho to může na první pohled vypadat až dětinsky, ale Apple moc dobře ví, co funguje na Facebooku nebo Snapchatu.

Pokud by vám nestačilo, že bublina se zprávou příjemci přiletí například s efektem bouchnutí, můžete ji doplnit o celoobrazovkové létající balónky, konfety, laser, ohňostroj nebo kometu. Pro intimnější zážitek zase můžete poslat tlukot srdce nebo polibek, což známe z Watch. V iOS 10 pak můžete bleskově reagovat i přímo na jednotlivé bubliny se zprávami, a to srdíčkem, palcem nahoru nebo dolů, vykřičníky či otazníkem. Možností interakce je tak opravdu spoustu. Navíc systémová klávesnice umí sama nahradit text hravějšími emoji. A v neposlední řadě jde posílat i ručně psané zprávy, což jde na iPhonu dokonce lépe než na hodinkách.

Nakonec bylo vylepšeno i posílání klasických fotek, kdy se v panelu místo klávesnice objeví jednak živý náhled, v němž můžete okamžitě pořídit fotku a poslat ji, a jednak poslední pořízené fotografie z knihovny. Pro vyvolání plnohodnotného foťáku nebo otevření celé knihovny musíte stisknout nenápadnou šipku vlevo.

Apple šel nicméně s vývojem ještě dál – a opět se inspiroval Messengerem. Jako významná novinka se tváří vlastní App Store pro iMessage, z něhož si můžete stáhnout různé aplikace, které jsou integrované přímo do komunikační platformy Applu. Aplikace vám podle očekávání mohou přidávat do konverzace různé GIFy, smajlíky a obrázky, ale jejich využití může být i mnohem efektivnější.

Posílat půjde zejména díky aplikacím třetím stran snadno přímo ve Zprávách použít překladač, poslat odkazy na oblíbené filmy nebo třeba platit. Vývojáři nyní posílají jednu aplikaci za druhou a teprve se ukáže, jaký potenciál App Store pro iMessage skrývá. Rozhodně je ale velký. Vývojářská základna je velkou silou Applu a již nyní můžeme vidět v App Storu pro iMessage desítky, možná stovky aplikací. Zkušenosti z jejich používání přineseme v dalším článku, prozatím na jejich testování nebyl dostatek prostoru.

Fotky aneb podoba s Google Photos čistě náhodná

Apple se inspiroval nejen u Messengeru, ale také třeba u Google Photos. V iOS 10 naleznete zcela přepracovanou aplikaci Fotky, která nabízí řadu uživatelských vylepšení. V první řadě jsou Fotky chytřejší, protože se naučily mnohem více třídit a vyhledávat, a to včetně rozpoznávání obličejů. V Albech tak najdete složku Lidé, kde máte na jednom místě fotografie vašich přátel.

Přímo ve spodní liště se objevila nová záložka Vzpomínky, kde vám aplikace předkládá automaticky vytvořená „vzpomínková“ alba. Narazíte tak například na alba „Amsterdam 2016“, „Nejlepší z posledních dvou týdnů“ atd. Fotky vám pak v každém albu vytvoří krátký film, složený právě z posbíraných fotografií. Vy si můžete vybrat, jaká hudba bude hrát na pozadí a jak rychlé má být prohlížení.

Vedle samotných fotografií a videí navíc každá Vzpomínka obsahuje také mapu a seznam lidí, kteří se v albu nacházejí. Pokud se vám nabídnutá Vzpomínka nelíbí, můžete ji smazat, nebo si ji naopak přidat do oblíbených.

Stejné funkce pochopitelně naleznete i na Macu, kam inovované Fotky dorazí za týden s novým macOS Sierra. Je zřejmé, že tu Apple v mnoha ohledech opisoval od konkurence, ale není se čemu divit. Přesně takové funkce totiž uživatelé chtějí. Nechtějí se zdržovat vytvářením nějakých alb. Mnozí uvítají, když jim Fotky samy nabídnou pohromadě záběry z dovolených, které si pak mohou i díky filmu příjemně připomenout. Samotnému uživateli pak stačí jen fotit a fotit, o zbytek se postará chytrý software.

Apple nadále pracuje i na lepším vyhledávání podle klíčových slov. Ještě to není dokonalé, ale zkuste si vyhledat například „auto“ nebo „nebe“. Tam již většinou najdete správné výsledky a je to ostatně směr, kterým se Apple udává i v rámci mnoha ostatních produktů, kde přichází na řadu strojové učení a chytré algoritmy. Apple se navíc v tomto ohledu snaží naopak od Googlu odlišit a chce zaručit uživatelům i přes skenování jejich dat maximální možné soukromí.

Zaměřeno na cestování

Obrovský krok dopředu udělaly v iOS 10 Apple Mapy, což je stále více než žádoucí, byť už nyní nejsou jablečné mapy zdaleka takovým fiaskem, jako byly ve svých začátcích. Začátkem srpna Apple do svých Map přidal kompletní údaje o pražské MHD. Hlavní město se tak stalo třetím evropským městem, v němž Mapy hlásí dostupnost dat o městské hromadné dopravě a možnost spuštění navigace právě za využití vlaků, tramvají, autobusů nebo metra. V iOS 10 k tomu přichází také přepracované grafické rozhraní a mnoho užitečných vylepšení.

Během svého navigování a plánování trasy můžete například přidat body zájmu. Díky tomu získáte přehled o čerpacích stanicích, občerstveních nebo ubytování. Šikovná je také funkce automatického uložení místa, kde jste zaparkovali své auto, což se může hodit opravdu kdekoliv, kde zaparkujete.

V České republice zatím nikdy nebude zkušenost z Apple Map tak dokonalá, jako je například ve Spojených státech, ale neustálé zlepšování v předkládání informací o stavu dopravy, uzavírkách či nehodách už poskytuje poměrně dobrý zážitek také pro českého cestovatele. Napojení Map na služby jako Uber je budoucnost, kdy si v rámci jediné aplikace najdete oblíbenou restauraci, zarezervujete si v ní místo a ještě si objednáte odvoz.

V posledních měsících můžeme sledovat nesmírně zajímavý souboj mezi Applem a Googlem, jehož mapy výrobce iPhonů před lety ve prospěch těch vlastních opustil. Velice pravidelné aktualizace pro oba mapové systémy ukazují, jak moc firmám na této součásti ekosystému záleží. V mnoha ohledech Apple Google stále dohání, ale jeho Mapy jsou stále více proaktivní a snaží se jít v některých ohledech trochu jinou cestou. V iOS 10 jsou zkrátka Apple Mapy zase o chlup lepší a můžeme se těšit na další vývoj.

Spánkový přehled a drobná vylepšení

Vedle větších změn je iOS 10 tradičně plný mnoha menších vylepšení. Například Večerka je novinkou v systémové aplikaci Hodiny, která vás podle nastaveného budíku včas upozorní, kdy máte jít spát, abyste naspali požadovaný počet hodin. Někomu, kdo se rád zasekne například u televize, může přijít podobné oznámení vhod.

Jednoduché údaje o spánku navíc umí Večerka přesunout do aplikace Zdraví, ale orientuje se jen vaším manuálním nastavením o usnutí a probuzení, takže příliš relevantní data nezískáte. Na měření a analýzu spánku je lepší použít jiná zařízení nebo aplikace, která se Zdravím také spolupracují. K tomu v iOS 10 dostanete i několik nových zvuků, kterými vás budík umí vzbudit.

U zvuků ale ještě musíme zůstat. Nový tón se objevil u zamykání zařízení i klávesnice. Změny zaregistrujete hned, ale patrně si zároveň stejně rychle zvyknete, nejedná se o žádnou radikální proměnu, ale zvuky jsou stále takové, jaké byste asi v dané situaci očekávali. Mnohem důležitější je v iOS 10 možnost odstranit systémové aplikace, po níž uživatelé dlouho volali.

Zmizet z vaší plochy (nebo samostatné složky, kde se tradičně všechny nepoužívané systémové aplikace shlukovaly) mohou například Tipy, Kompas nebo Najít přátele. Smazat sice nejde úplně všechny, protože jsou na ně navázány další funkce v iOS (nutně musí zůstat ty zásadní jako Fotky, Zprávy, Fotoaparát, Safari či Hodiny), ale smažete jich celkem až přes dvacet. Nahrát zpět jdou nově z App Storu. Vůbec v iOS 10 už nenarazíte na samostatnou aplikace Game Center, herní prostředí zatím zůstává jen integrováno ve hrách.

Vylepšení, především z pohledu filtrování a vyhledávání, doznal i systémový Mail. Ten umí nově seskupovat zprávy podle vláken. Díky tomu se snadněji orientujete v dlouhých konverzacích. Novinkou je také rychlé filtrování, například si můžete jedním klepnutím nechat zobrazit pouze nepřečtené zprávy nebo jen přílohu, a to vše bez zdlouhavého vyhledávání. Safari zase umí nově otevřít neomezený počet tabů.

Při zapínání/vypínání jednotlivých aplikací či při odemykání iPhonu si také jistě povšimnete zcela nové animace, která je zřetelná ani ne na sekundu. Jde o rychlé přiblížení či vzdálení dané aplikace. Opět jen mírná kosmetická změna, která charakterizuje příchod nového systému.

Možná vůbec největší změnu ale nakonec prošla aplikace Hudba, ve které Apple po mnohdy rozpačitém prvním roce zčásti přemodeloval fungování své hudební streamovací služby Apple Music. O tom, že se jednoznačně jedná o změny k lepšímu, jsme už psali.

Chytrá domácnost na jednom místě

Když už jsme mluvili o odstraňování aplikací, je nutné zmínit i jednu zcela novou. Apple v iOS 10 nasazuje aplikaci Domov, v níž sídlí budoucnost našich domácností, které budou stále chytřejší. V rámci jediné aplikace bude možné ovládat celou chytrou domácnost, od světel přes garážová vrata až po termostat. Na trh začíná proudit stále větší počet doplňků a produktů s podporou protokolu HomeKit, který využijete právě s novou aplikací Domov.

Důkaz, že Apple (a stoprocentně nejen on) vidí v chytré domácnosti budoucnost, potvrzuje fakt, že aplikaci Domov vyčlenil i samostatnou kartu v Ovládacím centru. Jak je zmíněno výše, vedle hlavních ovládacích tlačítek a karty s hudbou najdete v případě využití Domova ještě jednu kartu, nalevo od hlavní, kde budete moci velice rychle zapínat světla nebo třeba zatahovat rolety.

HomeKit tu je již nějakou dobu, nyní ho zcela podporuje i iOS 10, takže zůstává jen na výrobcích třetích stran, aby vydali co největší množství kompatibilních produktů. U nás jejich dostupnost ještě není taková, jak bychom chtěli, ale rozhodně se situace lepší.

Rychlost a stabilita

Vývojářskou verzi iOS 10 jsme testovali již od jejích prvních dnů a překvapivě jsme i v raných fázích zaznamenali jen velice malé množství chyb a bugů. Ty poslední betaverze už byly maximálně stabilní a v poslední, prakticky finální verzi už je vše zcela odladěné. Instalace hned první ostré verze iOS 10, která vyšla dnes, by tak s velkou pravděpodobností neměla přinést žádné významnější potíže. Naopak jde o jeden z nejstabilnějších iOS vůbec. Také vývojáři třetích stran na kompatibilitě zapracovali a v tuto chvíli míří do App Storu desítky updatů.

Znatelného zrychlení a lepšího fungování se také díky iOS 10 dostalo první generaci Touch ID u starších zařízení, což pro nás popravdě byla u iPhonu 6 Plus jedna z nejpříjemnějších novinek. Evidentně nejde pouze o hardware, ale čtečka otisků prstů lze vylepšovat i softwarově.

Na závěr je třeba ještě zmínit i ty nejmenší novinky, které však dokreslují celý zážitek z iOS 10. Nově je možné editovat Live Photos, Safari umí otevřít dvě okna ve Split View na iPadu a v Poznámkách může pracovat více uživatelů najednou. Do textu umí nový mobilní operační systém přepsat zprávy z hlasové schránky a třešničkou na dortu je pak kompletní zpřístupnění hlasové asistentky Siri pro vývojáře, kde se vše teprve ukáže až v následujících měsících. Pro českého uživatele to ale stále zatím tolik zajímavé není.

iOS 10 můžete od dnešního dne stahovat pro iPhony 5 a novější, iPad 4 a novější, iPad mini 2 a iPod touch 6. generace a zejména majitelé nejnovějších zařízení by se neměli ničeho ničeho bát. Čeká na ně stabilní systém se spoustou změn, které se týkají i těch nejzažitějších návyků.

.