Zavřít reklamu

Hudební streamovací službu Apple Music používám doslova od první minuty jejího spuštění, tedy od 30. června loňského roku. Do té doby jsem používal konkurenční Spotify. To si platím i nadále, abych měl přehled nejen o tom, jak se vyvíjí, ale především zda přibývají i noví interpreti a nabídky. Okrajově také sleduji Tidal z důvodu bezztrátovému formátu FLAC.

Za tu dobu, co hudební služby používám, jsem zaregistroval, že uživatelé se vesměs dělí na dva tábory. Zastánci Apple Music a fanoušci Spotify. Opakovaně jsem byl účastníkem mnoha diskuzních vláken na sociálních sítích, kde se lidé mezi sebou hašteřili, co je lepší, kdo má větší a lepší nabídku či hezčí design aplikace. Vše je samozřejmě věcí vkusu a osobních preferencí. Mně již od začátku učarovalo Apple Music, a tak jsem u něj zůstal.

Z velké části je to jistě náklonností k Applu jako takovému a celému jeho ekosystému, protože ne vše bylo od začátku úplně růžové. Mobilní aplikace Apple Music od začátku čelila kritice a i já jsem měl v začátcích problém se správně orientovat. Vše bylo složitější a delší, než by bývalo bylo zdrávo. Přesto jsem se ale nakonec s Apple Music sžil. Proto jsem byl nesmírně zvědavý, jakou zkušenost budu mít se zbrusu novou podobou služby v iOS 10, ve které se kalifornská firma chystala napravit své největší chyby.

Po několika týdnech testování jsem ještě více poznal, co všechno bylo v původním Apple Music špatně…

Přepracovaná aplikace

Při prvním spuštění aplikace Apple Music na betě iOS 10 jsem se přitom vyděsil, podobně jako mnoho jiných uživatelů. Na první pohled totiž nová aplikace vypadá hrozně komicky a směšně – velké písmo, jak pro děti, nevyužitá plocha či menší obrázky coverů u alb. Po pár týdnech aktivního používání se ale situace zcela obrátila. Schválně jsem si vzal do ruky iPhone přítelkyně, která má stejně jako já větší Plus a netestuje nový systém. Rozdíly byly naprosto zřejmé. Nová aplikace je mnohem intuitivnější, čistší a nabídka menu konečně dává smysl.

Když zapnete Apple Music na posledním iOS 9.3.4, zobrazí se vám v dolní liště pět nabídek: Pro vás, Novinky, Rádio, Connect a Moje hudba. V nové verzi je stejný počet záložek, ale na úvodní obrazovce vás přivítají Knihovna, Pro vás, Prohlížení, Rádio a Hledat. Změny to jsou kolikrát jen malé, ale pokud bych obě nabídky přečetl naprostému laikovi, který nikdy v životě Apple Music neviděl, vsadím ruku do ohně, že si konkrétnější představu udělá po přečtení nové nabídky. Snadněji lze odvodit, co se pod jednotlivými položkami nachází.

Knihovna na jednom místě

Kalifornská společnost si vzala k srdci četné zpětné vazby uživatelů a v nové verzi zcela sjednotila vaší knihovnu do jedné složky, namísto původní Mojí hudby. Pod záložkou Knihovna tak nově mimo jiné naleznete všechny vaše vytvořené či přidané playlisty, staženou hudbu do zařízení, domácí sdílení či umělce rozdělené podle alb a abecedy. Rovněž se tam také nachází položka Naposledy přehráno, a to hezky chronologicky od nejnovějšího po nejstarší ve stylu coverů.

Osobně mám největší radost ze stažené hudby. Ve staré verzi jsem vždy tápal, co vlastně mám v telefonu uloženo a co ne. Mohl jsem si to sice různě filtrovat a u každé písničky vidět ikonu telefonu, ale celkově to bylo nepřehledné a zmatené. Nyní je vše na jednom místě, včetně playlistů. I díky tomu ubyly nějaké výraznější možnosti filtrování nebo rozevírání různých podnabídek.

Každý den nové playlisty

Při kliknutí na sekci Pro vás se může zdát, že zde není nic nového, ale nenechte se zmást. Změny se totiž týkají nejen obsahové stránky, ale i ovládání. Někteří lidé si v předchozí verzi stěžovali, že aby se dostali k nějakému albu či písničce, tak musí nekonečně rolovat dolů. V novém Apple Music se však pohybujete pomocí švihání prstem do stran, kdy jsou jednotlivá alba či songy umístěné vedle sebe.

V sekci Pro vás znovu narazíte na Naposledy přehráno a nově se v ní nachází hned několik playlistů, které jsou sestavovány podle různých metod. Například na základě aktuálního dne (Pondělní playlisty), ale i rozdělené na základě umělců a žánrů, které nejčastěji ve streamovací službě přehráváte. Jedná se často o takové playlisty, které znají uživatelé Spotify. Apple chce nově díky profesionálním kurátorům sestavovat hudební playlisty na míru každému uživateli. Ostatně právě v tom Spotify hodně boduje.

Když se pak přenesete do původní podoby Apple Music v iOS 9, najdete v sekci Pro vás takový nejasný mix, jako by ho vařil pejsek s kočičkou. Míchají se tu playlisty vytvořené počítačovými algoritmy, další náhodná alba a skladby a také nekončící nabídka často nesouvisející hudby.

V nové verzi Apple Music pak z očí zcela zmizela sociální síť Connect, kterou uživatelé skoro nepoužívali. Nově je velmi nenápadně integrována právě v doporučovací sekci Pro vás s tím, že je jasně odlišena od zbytku nabídky. Narazíte na ní až při rolování dolů, kde vás odkáže lišta s titulkem Příspěvky na Connectu.

Hledám, hledáš, hledáme

Díky tomu, že tlačítko Connect v nové verzi opustilo navigační lištu, vzniklo místo pro novou funkci – Hledat. Ve staré verzi se toto tlačítko nacházelo v pravém horním rohu a z vlastní zkušenosti vím, že to nebylo úplně šťastné umístění. Na umístění lupy jsem často zapomněl a chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, kde vlastně je. Nyní je hledání prakticky neustále na očích v dolní liště.

Oceňuji také nabídku posledního nebo populárního hledání. Konečně alespoň trochu vím, co hledají i jiní uživatelé. Stejně jako u staré verze si samozřejmě mohu vybrat, zda má aplikace prohledat pouze moji knihovnu nebo celou streamovací službu.

Rádio

Zjednodušení se také dočkala sekce Rádio. Nově vidím jen pár základních a nejpopulárnějších stanic, namísto hledání prostřednictvím hudebních žánrů. Nabídce opět kraluje stanice Beats 1, kterou Apple výrazně propaguje. V novém Apple Music si dokonce můžete prohlédnout všechny Beats 1 stanice. Osobně však rádio využívám ze všeho nejméně. Beats 1 sice není špatný a nabízí zajímavý obsah, například rozhovory s umělci a kapelami. Přednost však dávám vlastnímu výběru hudby a playlistům od kurátorů.

Nová hudba

Co člověk dělá, když hledá novou hudbu? Prohlíží nabídku. Apple z toho důvodu v nové verzi přejmenoval sekci Novinky na Prohlížení, což z mého pohledu vystihuje její smysl mnohem více. Důležité je zmínit, že jako u jiných položek v menu, tak i v Prohlížení již nemusíte složitě rolovat dolů za účelem hledání nového obsahu. Vlastně dolů vůbec nepotřebujete. Nahoře najdete nejnovější alba nebo playlisty a k ostatnímu se dostanete rozevřením záložek pod nimi.

Svoji vlastní záložku tak kromě nové hudby mají i playlisty vytvořené kurátory, žebříčky a prohlížení hudby prostřednictvím žánrů. Osobně velmi často navštěvuji právě záložku kurátorů, kde hledám inspiraci a nové interprety. Značného zjednodušení doznalo také vyhledávání pomocí žánrů.

Změna designu

Nová aplikace Apple Music v iOS 10 využívá za všech okolností co možná nejčistší a nejbělejší design, respektive podklad. Ve staré verzi totiž byly některé nabídky a další prvky průsvitné, což způsobovalo horší čitelnost. Nově má také každá sekce svoji hlavičku, kde je opravdu velkým a tučným písmem uvedeno, kde se právě nacházíte. Možná – a na první pohled určitě – to sice působí trochu směšně, ale svůj účel to plní.

Celkově pak vývojáři Applu zapracovali na tom, aby nebylo v Music tolik ovládacích prvků, což je nejvíce patrné na přehrávači, který vyvoláte ze spodní lišty. Z přehrávače zmizel symbol srdíčka a položka s nadcházejícími skladbami. Ty se nově nachází pod aktuálně přehrávanou písničkou, kdy stačí jen lehce posunout stránku směrem dolů.

Značného zvětšení se dočkaly tlačítka pro přehrávání/pauzu a posunování písniček vpřed/vzad. Nově si také snadno pomocí symbolu obláčku mohu danou písničku stáhnout pro offline poslech. Zbytek tlačítek a funkcí byl schován pod tři tečky, kde se nachází i již zmínění srdíčka, možnosti sdílení atd.

V samotném přehrávači byl zmenšen i cover alba právě přehrávané písničky, a to zejména opět za účelem větší přehlednosti. Nově totiž pro minimalizaci přehrávače (jeho stažení do spodní lišty) stačí klepnout na horní šipku. V původní verzi byla tato šipka jen vlevo nahoře a přehrávač byl roztažený na celou plochu displeje, že nebylo někdy na první pohled zřejmé, v jaké části Apple Music se nacházím. Nová Apple Music v iOS 10 jasně ukazuje překrytí oken a přehrávač je viditelně odlišen.

Snaha Applu byla zkrátka jasná. Během prvního roku, kdy nabíral cenný feedback od uživatelů – a že byl často negativní –, se rozhodl Apple Music v iOS 10 významně přepracovat tak, aby jádro zůstalo stejné, ale byl kolem něj ušit nový kabátek. Sjednoceny byly fonty, rozložení jednotlivých nabídek a nadobro se poroučely všechny postranní tlačítky a další prvky, které jen působily chaos. Když nyní i neznámý uživatel do Apple Music zavítá, měl by se mnohem rychleji zorientovat.

Vše výše zmíněné je nicméně nabyto z dosavadních testovacích verzí iOS 10, v rámci kterých je i nová Apple Music nadále v jakési fázi beta, byť již podruhé. Finální varianta, které se dočkáme patrně již za pár týdnů, se tak ještě může – byť třeba jen mírnými nuancemi – lišit. Již nyní ale funguje hudební aplikace Applu bez problémů a půjde tak spíše o ladění a řešení dílčích problémů.

.