Zavřít reklamu

V pondělí 12. září vydal Apple ostrou verzi svého mobilního systému iOS 16, který je považován za jednu z největších aktualizací od „plochého“ iOS 7. Je tomu proto, že to nejzásadnější je zde vidět hned na první pohled – přepracovaná zamčená obrazovka. Novinek je ale mnohem a mnohem více, většina je navíc velice přínosných. 

Ani si už nepamatuji, kdy sám jsem aktualizoval hlavní verzi iOS v den, kdy oficiálně vyšla. Obvykle jsem ještě nějaký ten týden vyčkal, než bylo jisté, že verze netrpí nějakými dětskými nemocemi, které Apple obvykle chvíli po vydání hlavní verze opravuje setinovými aktualizacemi. Letos s iOS 16 tomu bylo jinak a ve 20 hodin jsem ji již měl ve svém iPhonu. Nejen že jsem byl na novou zamčenou obrazovku skutečně zvědavý, ale vlastně jsem se i těšil. Proč?

Konečně změna 

Je to něco jiného. Od doby, kdy Apple uvedl iPhone X, se toho až na pár detailů zas tak moc po vizuální stránce nedělo. iOS 16 ale dává uživateli konečně možnost více si své zařízení personalizovat, a to možná trochu po vzoru Androidu ale stylem Applu vlastnímu, tedy uživatelky přívětivému. Navíc se zde Apple i jasně odkazuje k historii, tedy prvnímu iPhonu 2G, který přinesl tapetu planety Země nebo klauna očkatého. Je to milé, i když je pravda, že jsem si nastavil jednu tapetu a jeden vzhled, u kterého pravděpodobně nějakou chvíli zůstanu.

 Podle průzkumu společnosti Mixpanel ale nemá iOS 16 úspěch jen v mém případě. Podle její analýzy totiž po 24 hodinách, kdy bylo iOS 16 dostupné, jej instalovalo na 6,71 % majitelů iPhonů, iOS 15 si za stejnou dobu stáhlo 6,48 % tehdejších uživatelů iPhonů. Je vidět, že nejen funkce ale i vizuál hraje velkou roli, navíc když rychlost adopce postupně obecně upadala. iOS 14 si během prvního dne totiž nainstalovalo na 9,22 % uživatelů a jednalo se právě o tu verzi, která přinesla větší podporu pro widgety. Samozřejmě na to má vliv i počet zařízení, pro které jsou nové systémy dostupné.

iOS 15 bylo spíše pandemickou verzí systému zaměřující se na zlepšení komunikace, i když nebylo SharePlay součástí hned prvního vydání, což byl důvod k menšímu přijetí systému. Nyní Apple zkombinoval obě cesty – tedy vizuální i komunikační. Vyjma přepracovaného vzhledu zde totiž máme další minimálně dvě velice užitečné novinky. Jedná se o možnost zrušení odeslání iMessage nebo e-mailu, stejně jako editaci již odeslané zprávy atd. Jsou to drobnosti, které ale mohou člověka zachránit od hodně horkých chvilek.

Díky za Face ID 

Co je naprosto neuvěřitelné, je pak možnost odemykat zařízení za pomoci Face ID na šířku. Teď už jen přidat i rozložení ploch v režimu na šířku a bude to „téměř“ dokonalé. Je zajímavé, že se právě o Face ID příliš nemluví, přitom třeba v automobilu při navigaci, když z nějakého důvodu zhasne displej, je nejen nepříjemné jej otáčet a odemykat, ale i nebezpečné (to i co se jen zadávání kódu týče).

Novinky Safari mi nic neříkají, používám Chrome, novinky v Mapách jakbysmet, používám Google Mapy. Možnost izolování objektu z fotografie je sice hezká a efektní, její využití je ale v mém případě nulové. Novinek se dočkaly i Fotky, Poznámky, klávesnice a mnoho dalšího. Kompletní seznam ostatně najdete zde.

Musím říci, že iOS 16 se povedlo a je to skutečně verze, která dává smysl v každodenním používání. Navíc si konečně můžete vložit ukazatel procenta nabití baterie do její ikony, i když je otázka, zda se vám bude toto rozhraní líbit. V každém ohledu tak učinit ale také nemusíte, pokud se spokojíte s tím, jak byla kapacita nabití baterie zobrazována do teď. Teď už jen jedno zbožné přání: Přidat manažer zvuků.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.