Zavřít reklamu

Ještě před několika měsíci se objevila zpráva, že Apple představí vlastní herní ovladač, nasvědčoval tomu i fakt, že společnost vlastní několik souvisejících patentů. Tato spekulace však byla chvíli na to dementována. Jak se však ukazuje, něco málo na ní pravdy bylo. místo vlastního hardware Apple představil v iOS 7 framework pro podporu herních ovladačů.

Ne že by již pro iPhony a iPady herní ovladače neexistovaly, máme tu například Duo Gamer od Gameloftu nebo iCade, problém všech dosavadních controllerů však je, že podporují jen hrstku her, přičemž podpora titulů velkých vydavatelů většinou chybí. Doposud totiž chyběl jakýkoliv standard. Výrobci využívali upravené rozhraní pro Bluetooth klávesnice a každý ovladač měl své specifické rozhraní, což pro vývojáře představuje nepříjemnou fragmentaci.

Nový framework (GameController.framework) nicméně obsahuje jasně danou sadu instrukcí pro ovládání her pomocí ovladače, tedy standard, který jsme celou dobu postrádali. Informace, které Apple poskytl v dokumentu pro vývojáře, jsou následující:

„Framework herního ovladače vám pomůže objevit a nastavit MFi (Made-for-iPhone/iPod/iPad) hardware pro ovládání her ve vaší aplikaci Herní ovladače mohou být zařízení připojené k iOS zařízením fyzicky nebo bezdrátově prostřednictvím Bluetooth. Framework upozorní vaši aplikaci, když bude ovladač k dispozici a nechá vás určit, které vstupy ovladače jsou pro vaši aplikaci dostupné.“

iOS zařízení jsou v současnosti nejpopulárnější mobilní konzole, nicméně dotykové ovládání není vhodné pro každý typ her, zvlášť pro ty, které vyžadují přesné ovládání (FPS, akční adventury, závodní hry, …) Díky fyzickému ovladači se hardcore hráči konečně dočkají toho, co je celou dobu při hraní her chybělo. Nyní se musí stát dvě věci – výrobci hardwaru začnou vyrábět herní ovladače podle specifikací frameworku a herní vývojáři, zejména velcí vydavatelé, musí začít framework podporovat. Díky standardizaci přicházející přímo od Applu by to však mělo být snadnější než doposud. A dá se předpokládat, že Apple takové hry i ve svém App Store bude propagovat.

Ideálním kandidátem jako výrobce hardwaru je Logitech. Ten patří mezi největší výrobce herního příslušenství a vyrábí také mnoho příslušenství pro Mac a iOS zařízení. Herní ovladač Logitech pro iOS se tak téměř zdá jako hotová věc.

Framework pro herní ovladače by mohl mít zásadní vliv i na proměnu Apple TV v plnohodnotnou herní konzoli. Pokud by Apple skutečně otevřel App Store pro své televizní příslušenství, které beztak obsahuje upravenou verzi iOS, mohl by pěkně zatopit Sony a Microsoftu, kteří letos představili nové generace konzolí, a vybojovat si místo v obýváku uživatelů.

.