Zavřít reklamu

Není pochyb, že iOS 7 je nejkontroverznější verzí mobilního operačního systému Applu. Drastické změny vždy rozdělují uživatele na dva tábory a iOS 7 představilo takových změn víc než dost. Nový vzhled a další změny v uživatelském rozhraní budí různé vášně, konzervativnější uživatelé jsou nespokojení a chtějí se vrátit k iOS 6, zatímco všichni ostatní, kteří volali po smrti skeuomorfismu ve prospěch čistšího designu, jsou víceméně spokojení.

Jsou zde však věci, se kterými by neměl být spokojený nikdo, a těch není v iOS 7 málo. Na systému je evidentní, že tým designerů a programátorů neměl dostatek času vychytat všechny mouchy a systém patřičně vypilovat, jak po stránce kódu, tak GUI. Výsledkem je iOS, které působí dojmem šití horkou jehlou, nebo jako beta verze, chcete-li. Tyto chyby zastiňují jinak skvělé nové funkce i další změny k lepšímu a jsou častým terčem kritiky uživatelů i novinářů. Zde jsou ty nejhorší z nich:

Oznamovací centrum

Nové oznamovací centrum má mnohem příjemnější minimalistický vzhled a šikovně rozděluje informace a notifikace, aby se nemísily. Byť skvělý nápad, notifikační centrum je značně nedotažené. Začněme například počasím. Místo ikony reprezentující aktuální předpověď společně s číselným vyjádřením venkovní teploty si musíme přečíst krátký odstavec, který sice zobrazuje více informací, ale ne ty, které nás kolikrát zajímají. Občas zcela chybí aktuální teplota, dozvíme se jen nejvyšší teplotu během dne. Na předpověď na další dny raději zapomeňte. V iOS 6 toto problém nebyl.

Dále je zde kalendář v oznamovacím centru. Ten sice zobrazuje šikovně i překrývající se události, nicméně vidíme přehled jen na pár hodin, místo abychom viděli přehled událostí na celý den. Stejně tak se nedozvíme ani agendu dalšího dne, oznamovací centrum nám pouze řekne jejich počet. V konečném důsledku si tak raději stejně otevřete aplikaci kalendáře, protože přehled v oznamovacím centru je nedostačující.

Celkem šikovně jsou vyvedené připomínky, kde vidíme všechny pro aktuální den, včetně zmeškaných. Navíc je lze z oznamovacího centra rovnou plnit, tedy teoreticky. Kvůli chybě v systému plnění úkolů některým uživatelům nefunguje vůbec a po jejich označení (klepnutím do barevného kolečka) zůstanou nadále v oznamovacím centru v nedokončeném stavu.

Notifikace jsou pak kapitolou samy o sobě. Apple sice inteligentně rozdělil notifikace na Vše a Zmeškané, kde se objevují jen notifikace, na které jste nereagovali posledních 24 hodin, přesto je to stále chaos. Jednak funkce zmeškané nefunguje vždy správně a poslední notifikace uvidíte jen ve Vše. Největší problém je však v interakci s notifikacemi. Stále chybí možnost smazat všechny notifikace najednou. Pořád je musíte mazat manuálně pro každou aplikaci zvlášť. O možnosti dělat s notifikacemi cokoliv jiného, než je mazat, nebo otevřít příslušnou aplikaci škoda mluvit. Stejně tak nebyl Apple schopný vyřešit zobrazování notifikací v aplikacích tak, aby nepřekrývaly důležité ovládací prvky v horní liště, zvlášť pokud jich dostáváte velké množství.

Kalendář

Pokud jste závislí na dobré organizaci své agendy prostřednictvím kalendáře, předinstalované aplikaci byste se měli obloukem vyhnout. Problém kalendáře je nulová hodnota informací na většině obrazovek. Měsíční přehled je zcela nepoužitelný – v předchozích verzích iOS bylo možné v horní části přepínat mezi jednotlivými dny, zatímco dolní část ukázala seznam událostí pro daný den. Kalendář v iOS 7 ukazuje jen neužitečné zobrazení matice dnů v měsíci.

Stejně tak zadávání nových událostí je stále stejně komplikované, zatímco vývojáři třetích stran přišli s několika inovativními způsoby, jak vytvářet nové události, například jejich zapisováním do jediného pole, kde aplikace poté rozhodne, co je název, datum, čas nebo místo. Dokonce iCal v OS X 10.8 to v určité míře umí, proč tedy ne kalendář v iOS 7? Aplikace tak zůstává jednou z nejhorších možných variant kalendáře, koupí kalendářní aplikace třetí strany (Calendars 5, Agenda Calendar 4) si uděláte větší službu.

Safari

Nilay Patel ze serveru The Verge prohlásil, že by měl Apple vyhodit všechny, kdo jsou zodpovědní za nové uživatelské rozhraní Safari. Asi mu musím dát za pravdu. Světlé mléčné sklo pro dolní a horní lištu je skutečně špatný nápad a místo, aby ovládací prvky nestály v cestě uživateli při prohlížení webů, působí obě lišty velice rušivě. Google s Chrome v tomto ohledu udělal mnohem lepší práci. Společně se zářivými azurovými ikonami je UI pro uživatele pohromou.

Adresní řádek vždy zobrazuje pouze doménu místo celé adresy a tím mate uživatele, který si tak nemůže být jistý, zda se nachází na hlavní stránce a zjistí to až po kliknutí na příslušné pole. A zatímco Safari pro iPhone umožňuje využít prakticky celé obrazovky pro prohlížení na výšku i na šířku, na iPadu toho nelze dosáhnout ani v jedné orientaci.

Klávesnice

Klávesnice, základní vstupní metoda iOS pro zadávání textu a tedy jeden z nejdůležitějších prvků operačního systému vůbec se zdá být poměrně nevychytaná. V přední řadě je to nedostatek kontrastu mezi klávesami a pozadím, díky čemuž je poměrně nepřehledná. Tento kontrast se projeví zvlášť ve chvíli, kdy používáte SHIFT nebo CAPS LOCK, kde často nelze poznat, zda je tato funkce zapnutá. Průhledná verze klávesnice je pak asi to nejhorší, co mohl Apple vymyslet, problémy s kontrastem se v tomto případě násobí. Dále nebyl dořešen layout pro Twitter, kdy speciální česká klávesnice na iPadu neumožňuje používat háčky a čárky jako samostatné klávesy, místo nich je zde nepochopitelně čárka a tečka.

Co víc, u aplikací třetích stran je vzhled klávesnice nekonzistentní a u většiny aplikací se stále setkáme s tou z iOS 6. Co je zvláštní, děje se to i u těch, které byly aktualizovány pro iOS 7, například Google Docs. Vzhledem k tomu, že klávesnice nemá žádné nové zásadní funkce a nepotřebuje tedy speciální API (má domněnka), nemohl Apple prostě automaticky přiřadit nový vzhled klávesnice podle toho, zda aplikace používá světlou nebo tmavou verzi?

Animace

Většina z těch, kteří aktualizovali na iOS 7 se nemohou zbavit pocitu, že iOS 7 je pomalejší než předchozí verze, bez rozdílu hardwaru. V některých případech je pomalejší vše v důsledku špatné optimalizace, například u iPhone 4 nebo iPadu mini, a doufáme, že Apple tyto problémy vyřeší v nadcházejících aktualizacích. Nicméně za onen pocit můžou především animace, které jsou výrazně pomalejší než v iOS 6. Zaznamenáte to třeba při otevírání nebo zavírání aplikací nebo otevírání složek. Všechny animace a přechody působí zpomaleným dojmem, jako by na to hardware prostě nestačil. Přitom Applu stačí udělat několik málo vylepšení, aby tuto chybu napravil.

Pak je tu onen paralaxní efekt, kterým se Apple rád chlubí. Pohyb pozadí za ikonami, který dává pocit hloubky operačního systému, je sice efektní, nikoliv však efektivní nebo užitečný. Jedná se v podstatě jen o efekt „naoko“, který má dopad na výdrž zařízení. Naštěstí ho lze snadno vypnout (Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Omezit pohyb).

Problémy se službami

Hned po oficiálním vypuštění iOS 7 se uživatele začali potýkat s problémy v cloudových službách Applu. V přední řadě Apple vůbec nezvládl vypuštění, místo aby jej rozdělil do časových zón, nechal všechny uživatele stahovat aktualizaci najednou, což nevydržely servery a mnoho hodin od spuštění nebylo možné aktualizaci stáhnout.

Uživatelé Windows XP zase byli bez varování odříznuti od možnosti synchronizace iTunes se zařízením (vždy se zobrazí jen chybová hláška) a jediným skutečně funkčním řešením je aktualizovat celý operační systém ideálně na Windows 7 a výš. Od 18. září také přetrvávají problémy s App Store, který buď nefungoval vůbec, nebo se nezobrazovaly nové aktualizace. A problém nefunkčního iMessage je teprve v řešení.

Inkonzistence, ikony a další nedokonalosti

Spěch, v jakém iOS 7 pravděpodobně vznikalo, se značně podepsal na konzistentnosti uživatelského rozhraní napříč celým systémem. Velmi je to vidět například na ikonách. Přechod barev u Zpráv je opačný než u Mailu. Zatímco všechny ikony jsou víceméně ploché, Game Center reprezentují čtyři trojrozměrné bubliny, které navíc v žádném případě neevokují hraní obecně. Ikona kalkulačky je nudná bez jakéhokoliv nápadu, naštěstí lze kalkulačku spouštět ovládacího centra a ikonu tak schovat do složky s nepoužívanými aplikacemi na poslední stránce.

I další ikony se příliš nepovedly – Nastavení připomíná spíš vařič než soukolí, ikona Fotoaparátu oproti ostatním vypadá jako vytržená z kontextu, navíc nekoresponduje s ikonou na zamčené obrazovce, Počasí vypadá spíše jako z kreslené aplikace pro děti v amatérském provedení a opět je tu neuvěřitelně promarněná příležitost využít ikonu k zobrazování aktuální předpovědi. Zato ikona pro Hodiny ukazuje čas na vteřinu přesně. Počasí by bylo užitečnější.

Další kontroverzní záležitostí jsou tlačítka ve formě textu, u kterých si uživatel kolikrát není jistý, zda se jedná o interaktivní prvek či nikoliv. Nebylo by lepší použít raději ikony, které jsou srozumitelné napříč jazyky a jednoduší pro orientaci? Například v hudebním přehrávači jsou funkce opakování a míchání velice podivné v textové podobě.

Nakonec tu jsou další malé chyby, například různé grafické glitche, indikátory stránek na hlavní obrazovce nejsou zarovnané na střed, přetrvávající chyby z betaverzí, kde se občas aplikace Applu zaseknou nebo spadnou, špatně čitelné písmo a další při použití určitých pozadí obrazovky včetně těch od Applu.

Tým zodpovědný za iOS 7 se pravděpodobně chtěl v co největší míře zbavit odkazu Scotta Forstalla a jeho skeuomorfismu, nicméně při této snaze Apple vylil s vaničkou i dítě. Kvůli začátkům prodeje iPhone 5s pravděpodobně nešlo aktualizaci na iOS 7 odložit (prodávat nový telefon se starým systémem by bylo ještě horší řešení), nicméně od společnosti, která tak bazíruje na detailech – její zesnulý CEO Steve Jobs tím byl proslulý – bychom čekali dotaženější výsledek. Doufejme alespoň, že se v blízké době dočkáme aktualizací, které přetrvávající chyby postupně eliminují.

A co na iOS 7 vadí nejvíc vám? Vyjádřete se v komentářích.

.