Zavřít reklamu

Představení nových operačních systémů iOS 9 a OS X 10.11 se blíží. Podle všeho se můžeme po delší době těšit na aktualizace, které se mnohem více než na nové funkce budou soustředit především na zkvalitnění celkového chodu systému, byť ani na novinky vývojáři v Applu úplně nezanevřou.

S odvoláním na své zdroje uvnitř vývojářských studií přinesl nejnovější informace o nových operačních systémem Applu Mark Gurman z 9to5Mac. Podle něj se u iOS i OS X nejvíce soustředilo na kvalitu. Inženýři prý prosazovali, aby se s iOS 9 a OS X 10.11 zacházelo jako se Snow Leopardem, který naposledy přinesl místo velkých změn především úpravy pod kapotou, odstranění chyb a větší stabilitu systému.

Zcela bez novinek nové systémy nebudou, ale výkonní manažeři nakonec přistoupili na jejich omezení, aby nedošlo k vydání podobně chybových systémů, jako byly před rokem iOS 8 a OS X 10.10 Yosemite.

Vedle fontu San Francisco, který má z Watch přijít na OS X i iOS, by se mohlo na Macích objevit také Ovládací centrum známé z iPhonů a iPadů, ale zatím není jasné, zda ho Apple stihne připravit. Pokud ano, mělo by být schované na levé straně, naproti Oznamovacímu centru.

Významně se má Apple v iOS 9 a OS X 10.11 soustředit také na bezpečnost. Nový bezpečnostní systém „Rootles“ má zabránit malwaru, zvýšit bezpečnost rozšíření a zachovat bezpečí citlivých dat. Velkou ránu má tato novinka způsobit jailbreakové komunitě. Významně chce Apple posílit také bezpečnost iCloud Drivu.

Ještě ale mnohem zajímavější bude patrně pro mnoho uživatelů fakt, že se Apple podle Gurmanových zdrojů chce soustředit také na starší zařízení. Inženýři Applu místo vytvoření iOS 9 a následného odstranění některých funkcí, aby příliš nezatěžovaly pomalejší procesory starších iPhonů a iPadů, vytvořili základní verzi iOS 9, která bude dobře běžet i na iOS zařízeních s čipy A5.

Díky tomuto novému přístupu by mělo zůstat kompatibilní s iOS 9 více generací iPhonů a iPadů, než by se očekávalo. Po zkušenosti s iOS 7, které na starších produktech běželo opravdu špatně, je to od Applu velice sympatický krok vstříc majitelům starších modelů.

Zdroj: 9to5Mac
Foto: Kārlis Dambrāns

 

.