Zavřít reklamu

Apple u svého iPadu nasadil poměrně agresivní cenovou politiku, díky App Store je dostatek aplikaci třetích stran. Zatím všechny tablety, které měly konkurovat a ohrožovat iPad, se nijak výrazně neprosadily. Projekt Courier od Microsoftu byl zrušen a HP Slate odložen. Tablety jiných výrobců, založené na bázi Androidu nebo Unixu, se zatím nijak výrazně neprosadily. 27. září představil výrobce telefonů BlackBerry – firma Research In Motion – svůj vlastní tablet. PlayBook se zdá zdatným konkurentem pro iPad.

Domovské stránky tabletu PlayBook nabízejí líbivé obrázky, podrobnější technické informace nalezneme až v tiskové zprávě.

Hardware

Tablet má úhlopříčku 7 palců a poměr stran 16:9. Rozměry jsou 130 x 193 x 10 milimetrů a váží 400 gramů. Kapacitní LCD displej s rozlišením 1024 x 600 pix podporuje multi-touch a gesta. Tablet je osazen 1 GB RAM a 16 nebo 32 GB vnitřní paměti a pohání jej dvoujádrový procesor Cortex A9 tepající na frekvenci 1 GHz. Připojit se můžete pomocí WiFi nebo Bluetooth. Přední kamera má 3 Mpix a zadní 5 Mpix a mohou pracovat současně. Podporováno je natáčení videa 1080p s výstupem přes HDMI. Dále v tabletu naleznete nabíjecí konektor, microHDMI a microUSB. Zatím není známá délka provozu na baterie.

Software

Operačním systémem BlackBerry Tablet OS vyvinula firma QNX pochazející z unixového QNX Neutrino s podporou symetrického multiprocesingu. Podporované audio formáty jsou: MP3, AAC a WMA. Videa si přehrajete ve formátech H.264, MPEG, DivX a WMV. Samozřejmostí je i HD video v rozlišení 1080p. Mezi další podporované technologie patří: WebKit/HTML5, POSIX, OpenGL, Java, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR a Adobe Reader.

Další lákadla

RIM planuje svoji vlastní mobilní reklamu pro platformu BlackBerry. Hodlá nabízet vývojářům možnost jak začlenit obsah ze stávajících mobilních reklamních sítí do svých aplikací. Nové nástroje jsou již nyní k dispozici v SDK.

Doménou BlackBerry je nasazení v podnikovém prostředí. Přes zabezpečené Bluetooth připojení bude možné spojit telefon s tabletem. PlayBook tak může zobrazit weby, e-maily, kalendáře a úkoly. Obsah je ale v tabletu uložen dočasně, odpadá tedy problém se synchronizací dat.

RIM se nebál inspirovat App Store. Bude nabízet své vlastní aplikace. Vývojářům nabídl nástroj WebWorks. Web aplikace lze vytvářet pomocí HTML5, CSS a JavaScriptu.

Po WiFi modelech společností plánuje v budoucnosti zahájit výrobu 3G a 4G modelů.

Reakce Apple?

Papírové parametry vypadají velmi lákavě, ale neznáme další podrobnosti. U mnoha zájemců budou rozhodující tři věci: výdrž baterie, velikost a cena tabletu. Počkejme si raději na první testy a reálné zkušenosti.

RIM začne tablet nabízet až počátkem příštího roku v USA a během léta v ostatních zemích. Apple má tedy relativně dost času zareagovat a iPad inovovat. Přidání kamery do příštího modelu iPadu se zdá téměř jako hotová věc. App Store nabízí oproti RIM několikanásobně více aplikací třetích stran a ne všichni vývojáři budou pokoušet štěstí s novým systémem. Poslední a nejúčinnější zbraní je cena. Apple může iPad poměrně razantně slevnit. Tuto metodu byl Steve Jobs ochoten použít, pokud by o iPad nebyl dostatečný zájem.

Zdroj: www.macrumors.com a www.rim.com

.