Zavřít reklamu

Apple nám v září ukázal to nejlepší, co aktuálně s iPhony dokáže. Vrcholem jeho portfolia je iPhone 15 Pro Max, a to tentokrát nejen kvůli své velikosti a ceně, ale i tomu, že se přece jen v určitých detailech od menšího modelu liší. Ať už od iPhonu očekáváte cokoli, dá se čekat, že vám to 15 Pro Max skutečně splní. 

Titan nadchne vahou 

To první, co na vás kdekoli s ohledem na iPhony 15 Pro vykoukne, je, že jsou z titanu. To tedy v případě jejich rámečku, protože kostra je hliníková a na ní je titan nanášen. Jeho vrstva by měla mít 1 mm a tato kombinace má podle Applu zajistit, že zařízení ještě lépe odvádí teplo, než tomu bylo u předchozích ocelových iPhonů s přídomkem Pro. Samozřejmě jsme zde s oním teplem měli jistou kontroverzi, na tu se ale ještě dostaneme.

Černý titan vypadá efektně, i když trochu usedle a ano, špiní se otisky prstů, to ale nijak dramaticky. Je ale až příliš podobný vesmírně černému iPhonu 14 Pro (Max), takže i když jsou zde designové změny, máte pořád pocit, že už jste to někde viděli. Ten pocit vás ale přejde, jakmile vezmete novinku do ruky. Těch mínus 19 g skutečně oceníte při jakékoli manipulaci. Pokud se vám zdá, že to je příliš malá hodnota na to, abyste ten rozdíl poznali, tak vězte, že to opravdu poznáte. 

Poznáte také to, že telefon o poznání méně řeže do ruky. Za to samozřejmě mohou zaoblené rohy, i když jsou strany rovné. Samotný titan je velice líbivý, za což jistě může i jeho kartáčovaná úprava. Je totiž matný, což je oproti leštěné oceli jasný rozdíl. Přední sklo je pak Ceramic Shield, zadní strana je z matného texturovaného skla. O odolnosti obojího si můžete udělat obrázek z publikovaných crash testů, kterých je na internetu spousta, my to opravdu nezkoušeli. Rozměry iPhonu 15 Pro Max jsou 159,9 x 76,7 x 8,25 mm s hmotností 221 g a stále vyhovuje specifikaci IP68 (až 30 minut v hloubce do 6 metrů) podle normy IEC 60529.

Displej nepřekvapí 

Je zde na chlup stejný Super Retina XDR OLED displej s 6,7“ úhlopříčkou. Jeho rozlišení je 2796 × 1290 při 460 pixelech na palec, nechybí Dynamic Island, Always On displej, Technologie ProMotion s adaptivní obnovovací frekvencí od jednoho do až 120 Hz. Typický maximální jas je 1 000 nitů, ten špičkový v HDR 1 600 nitů a špičkový jas venku 2 000 nitů. Kdyby vám tyto hodnoty něco připomínaly, tak vězte, že je novinka sdílí s iPhonem 14 Pro Max. V této oblasti jsme se nikam neposunuli. To tedy až na jeden detail. Rámeček kolem displeje je menší, díky čemuž je oproti předchůdci menší i samo zařízení, což má logicky vliv i na váhu, kdy její „zhubnutí“ nelze přisuzovat jen použití titanu.

Tlačítko Akce je praktičtější, než čekáte 

Tlačítko Akce v iPhonech 15 Pro a 15 Pro Max nahradilo přepínač hlasitosti, který Apple prvně představil už s iPhonem 2G a dosud jej obsahoval každý iPhone až po modely iPhone 15. Delším jeho podržením aktivujete funkci, kterou má tlačítko přiřazenou. Standardně je to tichý režim. Může se ale jednat i o zvolený Režim soustředění, Fotoaparát (foto, selfie, video, portrét, portrétní selfie), Svítilnu, Hlasový záznam, Lupu, Zkratku (klidně oblíbený kontakt, aplikaci atd.), funkci Zpřístupnění, nebo nemusí provést akci žádnou. 

Apple přidal do nastavení speciální řádek, který se zobrazuje jen na těch modelech iPhonů, které tlačítko mají. Pro určení jeho funkce tak stačí jít do Nastavení -> Tlačítko Akce a zde si již přejížděním prstu zvolit požadovanou funkci. Na první pohled to může vypadat jako skutečná změna, jenže pokud nemáte rádi novinky, tak tlačítku ponecháte původní funkci tichého režimu, kdy zde jen nepřepnete jezdec, ale déle podržíte tlačítko. Budete tak v podstatě pořád na svém, jen designově vypadá takové tlačítko lépe než nevycentrovaný jezdec. 

To, že tlačítko podržíte déle, zde znamená cca sekundu. Když jej jen stisknete, systém vás upozorní, že je třeba jej podržet. Nereaguje tedy na jednoduchý stisk ani na dvojí stisk. V druhém případě je to možná trochu škoda, protože by mohlo dostat ještě jedno využití, Apple se ale pravděpodobně bál, že by to bylo příliš podobné SOS volání, které děláte opakovaným stiskem vypínacího tlačítka.

Tlačítko akce 13

Když mu nastavíte tu akci, kterou skutečně často používáte, je to velice návykové. Problém je pak až ten, když vezmete do ruky jiný iPhone, který toto tlačítko nemá. Tlačítko navíc funguje kdekoli se v systému pohybujete, takže pro aktivaci např. fotoaparátu nemusíte zamykat obrazovku nebo hledat jeho ikonu na ploše či otevřít Ovládací centrum. 

Ústřední topení A17 Pro 

Bylo na to hodně hejtů, kterým se asi není třeba příliš věnovat. Čip A17 Pro topí, ale topí tak moc? Buď jsme měli štěstí na kus, nebo to byla jen zbytečně nafouknutá aféra. Nám netopil ani s iOS 17, netopí ani po aktualizaci na iOS 17.0.3. Tedy netopí – samozřejmě že se zahřívá v těch situacích, kdy to také čekáte, že se zahřívat bude, není to ale nic extrémního. Je přitom pravda, že ani Instagram, Uber a ani Asphalt 9 zrovna nejsou ty tituly, nad kterými bych trávil čas. Diablo Immortal ale hřálo méně, než na iPhonu 13 Pro Max, a to i po třičtvrtě hodině hraní na plné detaily a efekty.

A17 Pro disponuje novým 6jádrovým CPU, má dvě výkonnostní a 4 úsporná jádra. Je zde také nové 6jádrové GPU a nový 16jádrový Neural Engine. Je to také první mobilní čip vyrobený 3nm technologií a umí Ray Tracing, že sledování světla ve hrách v reálném čase, což už umí čipy Qualcommu a Samsungu dva roky. I tak mají ale obsahu v Google Play skutečně málo. I my však čekáme na plné využití potenciálu této novinky Applu. 

Ještě se hodí poznamenat, že iPhony 15 Pro mají nově 8 GB RAM. S ohledem na to jak iOS ale pracuje, to může být zbytečná informace. Možná proto ji Apple ani oficiálně neuvádí. Co je možná zajímavější, je základní kapacita interního úložiště. To je totiž až 256GB, nikoli stále jinde standardních 128 GB. Protože se pak zlevňovalo, tak to vyšší úložiště ani oproti iPhonu 14 Pro Max nepoznáme na ceně. Další varianty jsou 512 GB a 1 TB.

Apple optimalizaci umí a zvládá ji brilantně. Jeho metrika udávání výdrže baterie je sice zvláštní, kdy nám řekne, že iPhone zvládne až 29 hodin přehrávání videa (protože kdo by to zkoušel, že), ale i přes osazení zařízení menší kapacitou, než kterou disponují Android zařízení, vydrží déle. Má totiž svůj čip i svůj software, což z Android konkurence má vlastně jen Google.  

Ani s čipem A17 Pro se nám ale výdrž nijak nezvedla, takže můžete počítat s totožnou, jakou disponuje iPhone 14 Pro Max a o chlup lepší jak v případě iPhonu 13 Pro Max. Samozřejmě vždy záleží na specifickém využití a třeba i Always On displeji. Podle GSMareny je kapacita baterie 4441mAh, kabeloví nabíjení 25W, MagSafe bezdrátové pustí 15 W a Qi 7,5 W.

USB-C bez emocí 

Je to hodně komunikovaná změna, která má ale pro běžnějšího uživatele dopad jen v tom, že musí vyměnit své kabelové portfolio, potažmo koupit i nová drátová sluchátka, pokud měl jen ty s Lightningem nebo s Lightning redukcí. To samozřejmě narážím na EarPody, i když jsem sám vlastníkem AirPodů, na vyřizování hovorů mi prostě nevyhovují, i když na poslech hudby nepoužívám jiné.

Jen pro upřesnění, jedná se o USB-C konektor s podporou pro nabíjení, DisplayPort a specifikace je USB 3 (až 10 Gb/s). Můžete přes něho zařízení nabíjet, můžete k němu připojit externí disk a rovnou na něho ukládat ProRes videa, můžete k němu připojit třeba dock s HDMI a zrcadlit tak obsah na starší televize. Můžete k němu připojit cokoli, co vás napadne, třeba jím i nabít AirPody nebo kamarádův Android, pokud chcete a on to potřebuje (výkon je zde 4,5 W). Jasná výhoda je v tom, že vám uživatel Androidu může půjčit svůj kabel a vy jím iPhony 15 nabít. 

Protože recenze vyjadřuje názor toho, kdo ji píše, tak je pro mé použití USB-C tou nejmenší změnou, kterou iPhone 15 Pro Max přinesl. Je to proto, že všude využívám spíše MagSafe a stojánky, které s ním počítají a nabíjím tak v drtivé většině bezdrátově. Do samotného konektoru pak nepotřebuji zapojovat nic. Je ale samozřejmé, že to tak nemá každý a tuto změnu třeba kvituje. V mém případě je to bez nějakých vášní a spíše si cením tlačítka Akce než tohoto.

Nekompromisní fotoaparáty?  

Jsou zde pořád tři, zase nám narostly a dohlédnou dál, tedy alespoň v případě teleobjektivu. Celkem je zde ale 7 ohnisek, kdy jen hlavní objektiv nabízí vlastně čtyři. Apple už jako první počítá makro, následuje to ultraširokoúhlé (13 mm). Hlavní začíná na 24, pokračuje přes 28 a 35 mm na 48 mm. Apple poslední zmíněný uvádí jako teleobjektiv, je to ale jen přepočítávání pixelů z 48MPx čipu. Pak dlouho nic není, až přijde 120mm 5x teleobjektiv.

Specifikace fotoaparátů:  

  • Hlavní: 48 MPx, f/1,78, 24 mm, 1/1.28″, 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS s posuvem snímač druhé generace  
  • Teleobjektiv: 12 MPx, f/2,8, 120 mm, 1/3.06″, 1.12µm, dual pixel PDAF, 3D OIS s posuvem snímač druhé generace, 5x optické přiblížení  
  • Ultraširokoúhlý: 12 MPx, f/2.2, 13 mm, 120˚, 1/2.55″, 1.4µm, dual pixel PDAF  
  • Selfie: 12 MPx, f/1.9, 23 mm, 1/3.6″, PDAF, OIS 
  • LiDAR skener 

Na 28 a 35mm je vidět, že fotografie není tak kvalitní, jako v případě 24 mm a dá se o těchto ohniscích říci, že jsou skutečně jen do počtu. Za 2x přiblížení, a tedy 48mm ohnisko ale Applu díky. Bez něho by zde byla skutečná propast, než bychom se dostali na to 5x přiblížení. Kvalita je ale v pohodě, za ideálních světelných podmínek naprosto v pohodě.

5x přiblížení jsem příliš nevěřil, Apple mě ale vyvedl z míry, když jsem viděl ty výsledky. Jsou totiž naprosto skvělé, a to dokonce i za zhoršených světelných podmínek, za šera, v noci i za deště. Doporučuji ale vypnout si v Nastavení -> Fotoaparát funkci Upřednostnit rychlé pořizování snímků. Vyplatí se počkat si než mít pixelovou změť ničeho. To velké přiblížení ale baví, ať už hledíte do dálky, nebo si jen přiblížíte blízké objekty, ke kterým nelze jít blíž (třeba zvířata nebo hmyz). Je třeba si zde dát pozor jen na hloubku ostrosti. Digitální přiblížení je 25x a je samozřejmě jen aby se neřeklo, protože jej používat chtít nebudete.

Ještě k hlavnímu fotoaparátu – možnost standardně fotit na 24 MPx je také velice přínosná, protože to pomáhá detailům na fotce. Jakmile ale použijete nějaký režim, a to i ten noční, budete automaticky fotit do 12MPx. O nic se nestaráte, což je jednoduše super. Pokud ale chcete, můžete si nastavit 12MPs fix. Chcete-li 48 MPx, musíte fotit do RAWu. S ohledem na video není co říci. Na světě aktuálně není lepší mobilní telefon, který by jej zvládal lépe – tedy alespoň pokud budeme věřit fotografickému testu DXOMark, kde iPhone 15 Pro Max skončil na druhé pozici za Huawei P60 Pro. Právě ve videu je ale jasným lídrem.

Cena je to, oč tu běží 

iPhone 15 Pro Max je sakra drahý telefon. 36 tisíc Kč rozhodně není málo. S ohledem na vývoj cen a iPhonů samotných nabízí ale možná nejlepší poměr cena/výkon za poslední roky. Nejen že nám oproti loňsku zlevnil, ale právě startuje už s 256GB úložištěm. Je tak vlastně jen o 3 tisíce dražší než iPhone 15 Pro ve stejné paměťové variantě, který má ale menší displej, menší baterii a kratší teleobjektiv.

Mohu tedy iPhone 15 Pro Max doporučit? 100% ano, je to totiž nejvybavenější iPhone, který z dílny Applu kdy vzešel, a už i oproti iPhonu 14 Pro Max může nabízet skutečně podstatná vylepšení. Největší smysl ale dává od iPhonů 13 dál do historie, kde se samozřejmě ty novinky sčítají. Na druhou stranu je zde něco, co ve mně nechává rozporuplné pocity. Ať se podívám na loňský Dynamic Island, letošní fotoaparáty nebo třeba titanové šasi s akčním tlačítkem a USB-C, nic z toho není to, co by člověk skutečně musel mít. Je to fajn, když to v iPhonu máte, ale nic, bez čeho bych nedokázal existovat.

iPhony 15 Pro koupíte zde

.