Zavřít reklamu

Před představením se o nových iPhonech mluvilo nejčastěji v souvislosti s chybějícím 3,5mm jackem na sluchátka. Po představení nejnovějších jablečných telefonů se pozornost otočí spíše na (pravda, trochu opožděnou) voděodolnost a také nové a působivé černé varianty.

Design

Ještě dříve si však každý všimne designu. O něm se ve videu opět rozpovídal Jony Ive, který fyzickou podobu nového iPhonu označil za přirozený vývoj. Přítomné jsou oblé hrany splývající s křivkou displeje, mírně vystupující čočka fotoaparátu, nyní lépe zapuštěná do těla přístroje. Téměř zmizelo oddělení antén, iPhone tedy vypadá mnohem monolitičtěji. Obzvláště v nové, leskle černé a matně černé (která nahradila vesmírně šedou) verzi.

U leskle černé verze však Apple obezřetně uvádí, že je pomocí sofistikovaných povrchových úprav dovedena do vysokého lesku a je náchylná k poškrábání. Proto spíše doporučuje nosit tento model v obalu.

Jak už bylo zmíněno, součástí nového designu je také odolnost vůči vodě a prachu dle standardu IP 67. To znamená nejvyšší možnou odolnost proti vniknutí prachu dovnitř zařízení a schopnost bez poškození snést ponoření metr pod hladinu vody po dobu maximálně třiceti minut. V praxi to znamená, že by iPhonu 7 a 7 Plus neměl vadit déšť nebo omytí vodou, přímé ponořování pod hladinu se ovšem nedoporučuje.

Nakonec je v souvislosti s designem nových iPhonů třeba zmínit tlačítko plochy. To už není mechanickým tlačítkem, ale senzorem s haptickou odezvou. Funguje stejně jako trackpady u nejnovějších Macbooků a MacBooku Pro. To znamená, že při „stisku“ se vertikálně nepohne, ale vibrační motor uvnitř zařízení zajistí pocit, že se tak stalo. Poprvé tedy půjde nastavit jeho chování, které by mělo spolehlivější.

[su_youtube url=“https://youtu.be/Q6dsRpVyyWs“ width=“640″]

Fotoaparáty

Samozřejmostí je nový fotoaparát. Ten má stejné rozlišení (12 megapixelů), ale rychlejší obrazový snímač, větší světelnost (ƒ/1,8 oproti ƒ/2,2 v 6S) a lepší optiku, složenou ze šesti částí. Těžit by z toho měla hlavně ostrost a rychlost ostření, míra detailů a barevnost fotografií. Také menší iPhone 7 má nově optickou stabilizaci, která mimo jiné umožní delší expozici a tudíž lepší fotografie při nedostatku světla. V takových případech dále pomůže nový blesk skládající se ze čtyř diod. iPhone 7 při jejich použití navíc analyzuje externí zdroje světla a pokud blikají, blesk se dané frekvenci přizpůsobí tak, aby blikání co nejvíce zmírnil.

Vylepšen byl i přední fotoaparát, který zvýšil rozlišení z pěti na sedm megapixelů a převzal některé funkce ze zadního fotoaparátu.

Ještě výraznější změny proběhly u fotoaparátu iPhonu 7 Plus. Ten k jednomu širokoúhlému dostal druhý fotoaparát s teleobjektivem, což umožňuje dvojnásobný optický zoom a až desetinásobný, kvalitnější, digitální zoom. Dvě čočky iPhonu 7 Plus dovolují také mnohem lépe pracovat s ostřením – je díky nim schopen dosáhnout velmi nízké hloubky ostrosti. Popředí zůstane ostré, pozadí se rozostří. Nízká hloubka ostrosti bude navíc viditelná přímo v hledáčku, před pořízením fotografie.

Displej

Rozlišení zůstává u obou velikostí iPhonu stejné, nic se nemění ani u technologie 3D Touch. Displeje ale zobrazí ještě více barev, než dosud a s až o 30 procent větším jasem.

Zvuk

iPhone 7 má stereo reproduktory – jeden tradičně vespodu, druhý nahoře –, které jsou hlasitější a schopné většího dynamického rozsahu. Podstatnější informací ovšem je, že iPhone 7 vskutku ztratí standardní 3,5mm audio jack. Podle Phila Schillera je hlavním důvodem odvaha… a nedostatek místa pro nové technologie uvnitř iPhonu. Utěšující zprávou pro majitele drahých (Schillerovými slovy „starých, analogových“) sluchátek je redukce dodávaná v balení (zvlášť lze koupit za 279 korun).

Představeny byly také nová bezdrátová sluchátka AirPods. Vypadají téměř stejně jako klasické EarPods (nově s Lightning konektorem), jen postrádají kabel. Uvnitř se ale nachází například akcelerometr, díky němuž lze sluchátka ovládat poklepáním na ně. Jejich připojení k iPhonu by mělo být tak snadné, jak to jen lze – stačí otevřít jejich krabičku v blízkosti iOS (nebo watchOS) zařízení, které automaticky nabídne jediné tlačítko Připojit.

Hudbu vydrží přehrávat 5 hodin a jejich krabička má zabudovaný akumulátor schopný poskytnout 24 hodin reprodukce. Budou stát 4 990 korun a koupit je půjde nejdříve v říjnu.

Výkon

iPhony 7 i 7 Plus mají nový procesor, A10 Fusion – prý nejvýkonnější, jaký kdy byl umístěn do smartphonu. Má 64bitovou architekturu a čtyři jádra. Dvě jádra mají přitom vysoký výkon a druhá dvě jsou určena pro méně náročné úkony, vyžadují tedy mnohem méně energie. Nejen díky tomu mají mít nové iPhony dosud nejlepší výdrž ze všech, v průměru o dvě hodiny více než loňské modely. Grafický čip je pak oproti iPhonu 6 až třikrát rychlejší a o polovinu úspornější.

Co se konektivity týče, přibyla podpora pro LTE Advanced s maximální přenosovou rychlostí až 450 Mb/s.

Dostupnost

iPhony 7 i 7 Plus budou stát stejně jako loňské modely. Jediným rozdílem je, že místo 16, 64 a 128 GB se dostupné kapacity zdvojnásobují. Minimem je tedy nově konečně 32 GB, středem 128 GB a ti nejnáročnější mohou sáhnout až po 256GB kapacitě. Budou dostupné klasický ve stříbrné, zlaté a růžově zlaté a nově v matně a leskle černé. První zákazníci si je budou moci koupit 16. září. Češi a Slováci budou muset počkat o týden déle, na pátek 23. září. Podrobnější informace o dostupnosti v České republiky a cenách jsou dostupné zde.

Přestože jsou nové iPhony (samozřejmě) těmi nejlepšími, jaké byly dosud vytvořeny, přijít s přesvědčivým argumentem pro přechod z loňských modelů bude letos možná náročnější než dříve. Jak totiž hned na začátku jejich prezentace řekl Jony Ive, jedná se o přirozený vývoj, zlepšování již existujícího.

iPhone 7 se zatím nezdá mít potenciál změnit způsob, jakým uživatel s iPhonem zachází. Nejvíce se to projeví v softwaru – Apple si tentokráte nenechal žádnou speciální funkci, která by byla přístupná jen na nejnovějších zařízeních (vyjma fotografických funkcí navázaných na hardware) a přítomnost iOS 10 tak byla zmíněna spíše mimochodem. Nové iPhony asi zklamou jen ty, kteří očekávali nereálné (a snad bezpředmětné) vývojové skoky. Jak osloví zbytek uživatelů, to ukážou až následující týdny.

Témata: ,
.