Zavřít reklamu

Pokud jste někdy vlastnili některý ze starších modelů Macu, iPodu, iPhonu či iPadu, je pravděpodobné, že se na něm podílel někdo z lidí, o nichž pojednává tento článek. Na fotografii níže můžete vidět například Eddyho Cuea, Jonyho Ivea, Phila Schillera a další, kteří byli v době vydání prvního iPhonu v roce 2007 či iPadu v roce 2010 členy nejvyššího vedení společnosti Apple. Kde jsou tito lidé dnes?

Phil Schiller

Phil Schiller v Applu působí i nadále, a to na pozici senior viceprezidenta pro celosvětový marketing. Ve firmě působí od dob návratu Steva Jobse v roce 1997 a mimo jiné se účastnil také představení některých modelů iPhonů. Je to právě Schiller, kdo má zásluhu na myšlence klikacího kolečka u iPodů. Schiller také sehrál důležitou roli v marketingu produktů, jako je iMac nebo služba iTunes.

Tony Fadell

Tony Fadell odešel z Applu koncem roku 2008 z údajně osobních důvodů. Bylo to pouhé dva roky poté, co nahradil Jona Rubinsteina na pozici senior viceprezidenta divize iPod. Koncem devadesátých let chtěl založit vlastní společnost s názvem Fuse, z finančních důvodů ale nakonec neuspěl. V roce 2001 se ve firmě Apple podílel na návrhu designu iPodu, v dubnu téhož roku byl jmenován senior ředitelem pro iPod a speciální projekty, a stál u zrodu služby iTunes. Po svém odchodu z Applu přišel s byznys plánem pro společnost Nest Labs, kterou založil spolu se svým bývalým kolegou Mattem Rogersem. Fadell vedl firmu Nest po dobu šesti let, poté přešel do investiční společnosti Future Shape.

Jony Ive

Jony Ive pracoval v Applu až do června letošního roku, kdy oznámil svůj odchod za účelem založení vlastní firmy. V Applu začal oficiálně pracovat v roce 1992, o čtyři roky později byl povýšen do vedení designérského oddělení společnosti. Po návratu Steva Jobse do firmy v roce 1997 se se staronovým ředitelem Applu velice rychle sblížil a intenzivně s ním probíral design všech produktů. Řada ikonických zařízení, jako je iMac, iPod, iPhone či iPad nese Iveho designérský rukopis. V roce 2015 obdržel Ive titul šéfdesignéra, jeho aktivní práce v Applu ale pomalu ztrácela na intenzitě.

Scott Forstall

Ani Scott Forstall již v Applu nepůsobí. Firmu opustil v roce 2013, relativně nedlouho po neslavném debutu Apple Maps v iOS 6. Forstall se s Jobsem poprvé setkal v roce 1992, kdy oba pracovali pro NeXT Computer. O pět let později oba přešli k Applu, kde byl Forstall pověřen navrhováním uživatelského rozhraní pro Macy. Pomohl ale vytvořit prohlížeč Safari a podílel se na iPhone SDK. Rozsah Forstallovy působnosti postupně rostl a mnozí věřili, že právě on jednou nahradí Jobse v čele firmy. Rok po Jobsově smrti ale přišla komplikace v podobě aplikace Apple Maps, která měla značné mouchy. Skandál vyústil v roce 2013 ve Forstallův odchod a jeho povinnosti si rozebrali kolegové Jony Ive, Craig Federighi, Edddy Cue a Craig Mansfield. Od svého odchodu z Applu se Forstall na veřejnosti příliš neobjevuje. V roce 2015 se o něm hovořilo v souvislosti s koprodukcí broadwayského muzikálu, údajně pracuje jako poradce pro společnost Snap.

Eddy Cue

Eddy Cue pracuje v Applu dodnes, a to na pozici senior viceprezidenta pro internetový software a služby. Do firmy přišel v roce 1989, kdy šéfoval oddělení softwarového inženýrství a vedl tým pro zákaznickou podporu. V průběhu let se Cue podílel na vzniku a fungování Apple online e-shopu, App Storu, iTunes Store, a podílel se také na vzniku aplikací, jako jsou iBooks (dnes Apple Knihy), iMovie a další. Zásluhu má také na někdejší resuscitaci iCloudu. V současné  době Cue dohlíží na provoz služeb, jako je Apple Music, Apple Maps, Apple Pay, iCloud či iTunes Store.

Steve Jobs

Na snímku nemůže chybět ani Steve Jobs. Také on se podílel na designu řady Apple produktů, má ale i velkou zásluhu na tom, kam se Apple po jeho návratu v roce 1997 postupně dostal. Jobs se do paměti lidí zapsal svou tvrdohlavostí, cílevědomostí, schopností prodávat, ale například také svými nezaměnitelnými projevy (nejen) na Apple konferencích. V roce 1985 musel firmu opustit, vrátil se ale v roce 1997, kdy Apple úspěšně zachránil před hrozícím krachem. Pod jeho vedením vznikla v nové éře Applu řada ikonických produktů, jako byl iPod, iPhone, iPad, MacBook Air či služba iTunes. Po Jobsově smrti nastoupil do čela Applu Tim Cook.

Apple vedeni 2010 Steve Jobs Eddy Cue Scott Forstall Philip Schiller Jony Ive

Zdroj: Business Insider

.